Dwa warianty zagospodarowania wnętrza mieszkania
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wkrótce staniemy się właścicielami nowego mieszkania. Nasze wymarzone lokum jest w trakcie budowy - musimy zdecydować o układzie ścian. Mieszkanie nie jest duże, dlatego prosimy o radę, jak najlepiej wykorzystać metraż. Chcielibyśmy oddzielić strefę nocną mieszkania - sypialnię i pokój naszego czteroletniego syna od strefy dziennej. Zależy nam na otwartej przestrzeni salonu i kuchni, jednocześnie wskazane jest częściowe zasłonięcie strefy kuchenki i zlewozmywaka w kuchni. W łazience oprócz wanny chcielibyśmy umieścić prysznic oraz ukryć pralkę. Ważnym elementem wnętrza dla naszej rodziny jest stół i wygodna kuchnia, ponieważ często zapraszamy najbliższych i organizujemy przyjęcia towarzyskie. Iwona i Adrian
REKLAMA
Państwa mieszkanie w naturalny sposób podzielone jest klatką schodową na dwie części o podobnym metrażu. Niewielkie pomieszczenie na wprost wejścia najlepiej przeznaczyć na łazienkę. Z ciasnego przedpokoju prowadzą drzwi do poszczególnych pomieszczeń. Proponuję otworzyć przedpokój na salon i kuchnię. Zostawiając szerokie przejście, uzyskamy wrażenie większego wnętrza.
Zobacz także: Jak powinny wyglądać pomieszczenia w nowoczesnym domu?
Sypialnia i pokój dziecka
Przedstawiam dwa warianty zagospodarowania wnętrza mieszkania. W proponowanych układach funkcjonalnych kuchnia jest częściowo połączona z pokojem dziennym. W obu przykładach zagospodarowania wnętrza, sypialnia i pokój syna dostępne są z przedpokoju. Ich lokalizacja występuje w pierwszym przykładzie od strony wschodniej mieszkania, a w drugim od zachodniej. Aby zapewnić wygodną komunikację pomiędzy sypialnią, pokojem dziecka i łazienką, wskazana jest przebudowa ściany z drzwiami do poszczególnych pokoi.
Salon – na co dzień i na przyjęcia
Planując układ salonu, proponuję ustawienie stołu przy ścianie. Mebel ten powinien być rozkładany przy okazji większych przyjęć, natomiast na co dzień, w wersji złożonej, nie będzie zabierał zbyt dużo przestrzeni. W sąsiedztwie stołu można zmieścić wygodną sofę z fotelami oraz niewielki stolik kawowy. Przesłona pomiędzy kuchnią i salonem, wykonana z suchego tynku, posiada wnękę na telewizor oraz wbudowane podświetlane półki na książki lub dekoracyjne przedmioty. W ten sposób w przestrzeni salonu można uniknąć wrażenia nadmiaru sprzętów.
Zobacz także: Czym jest awangardowa architektura wnętrz?
Łazienka – dwie propozycje
REKLAMA
Konieczne jest powiększenie łazienki w celu umieszczenia wszystkich proponowanych elementów wyposażenia. W pierwszej propozycji narożna wanna jest obudowana ścianą po kształcie fragmentu okręgu. Tworzy przez to ciekawą formę od strony kuchni i pozwala powiększyć przestrzeń ciasnego przedpokoju. Forma łuku, szczególnie przy odpowiednim podświetleniu, to ważny element widoczny także z salonu.
W propozycji z prostokątną wanną prysznic znajduje się we wnęce, uzyskanej kosztem powierzchni kuchni. Po przebudowie ściany uzyskujemy schowek dostępny z kuchni, w którym można ukryć pralkę.
W obu aranżacjach przedpokój stanowi ważny element układu wnętrza, jego otwarta przestrzeń daje wrażenie większej przestrzeni. Dzięki lekkiej zabudowie części dziennej mieszkania również naturalne światło może swobodnie docierać do tej części mieszkania. Układ podłogi pozwala wydzielić poszczególne strefy funkcjonalne bez ograniczenia cennej przestrzeni.
REKLAMA
REKLAMA