Ogólne zasady projektowania architektury wnętrz gabinetu lekarskiego
REKLAMA
REKLAMA
Gabinet, w którym lekarz może wykonywać indywidualną praktykę lekarską powinien posiadać powierzchnię co najmniej 12 m2. Lekarz rodzinny powinien zaplanować swój gabinet w pomieszczeniu min. 15 m2.
REKLAMA
Aby zapewnić komfort pacjentom, z powierzchni gabinetu, należy wydzielić wygodną kabinę ubraniową/przebieralnię o powierzchni min. 1,5 m2, wyposażoną w wieszak, krzesło i lustro. Dla lekarza stomatologa normy przewidują min. 12 m2 powierzchni, w przypadku jednego fotela i co najmniej o 8 m2 więcej przy instalacji każdego następnego. Wysokość pomieszczeń nie powinna być mniejsza od 3,1 m, co zapewni przestronność i komfort wykonywanej pracy.
Zobacz także: Oświetlenie w gabinecie lekarskim
REKLAMA
Pomieszczenie przeznaczone na gabinet powinno stanowić odrębny lokal. Wyjątek dotyczy praktyki lekarskiej prowadzonej w lokalu mieszkalnym. W każdym przypadku należy zapewnić izolację gabinetu lekarskiego od pomieszczeń użytkowanych w innym celu. Wejście do pomieszczeń nie może prowadzić przez pomieszczenia nie związane z praktyką, jak również nie może być przejściowe i pełnić funkcji komunikacyjnej.
W kompleksie praktyki należy wydzielić następujące pomieszczenia: poczekalnię z możliwą recepcją/rejestracją, oddzielne toalety dla pacjentów i personelu, pomieszczenie socjalne oraz oczywiście gabinet lub gabinety lekarzy.
Z rejestracji/recepcji personel powinien mieć zapewnioną widoczność na poczekalnię, wejście i wyjście. Rejestracja powinna być również połączona z gabinetem/gabinetami interkomem, pozwalającym na wzajemną wymianę informacji np. w celu sprawdzenia danych z archiwum (należy pamiętać aby przechowywana dokumentacja medyczna była zabezpieczona przed dostępem osób postronnych, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych). Wielkość poczekalni uzależniona jest od przepustowości i liczby gabinetów oraz od systemu rejestracji pacjentów, jednak nawet przy pojedynczym gabinecie powinno być zapewnione co najmniej pięć wygodnych miejsc siedzących. W poczekalni należy przewidzieć miejsce na ubrania wierzchnie pacjentów.
Zobacz także: Jak urządzić gabinet lekarski?
REKLAMA
Jeżeli z przyczyn technicznych, nie istnieje możliwość urządzenia dwóch oddzielnych toalet, dla pacjentów i dla personelu, dopuszcza się jedną toaletę do wspólnego użytkowania. W każdym przypadku toaleta powinna być wyposażona w przedsionek z umywalką z bieżąca ciepłą i zimną woda, pojemnik na mydło płynne, zasobniki z jednorazowymi ręcznikami oraz kosz. Istnieje odstępstwo od tej zasady, w przypadku przystosowania toalety i gabinetu dla osób niepełnosprawnych.
Jeżeli w wydzielonym kompleksie znajdują się dwie praktyki lekarskie, istnieje konieczność zorganizowania dwóch, oddzielnych toalet - dla pacjentów i dla personelu, w tym wypadku poczekalnia może być wspólna.
ARTDESIGN
REKLAMA
REKLAMA