Architektura wnętrz gabinetów lekarskich a przepisy
REKLAMA
REKLAMA
Szczegółowe wymagania, stawiane gabinetom lekarskim, opublikowane zostały w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 marca 2000.
REKLAMA
Właściwie każdy gabinet/praktyka powinien być dostosowany do przyjmowania osób niepełnosprawnych, wiąże się to często z wyborem miejsca lokalizacji gabinetu lub przystosowaniem pomieszczeń do odpowiednich wymagań. Aby umożliwić niepełnosprawnym korzystanie z pomieszczeń, w których udzielane są świadczenia zdrowotne należy zadbać m.in. o podjazd lub windę, szerokość drzwi min. 95 cm, korytarze o szerokości min. 1,30 m, wyłączniki oświetlenia na wysokości 1,0-1,05 m. W obszarze toalety powinna zawierać się powierzchnia zapewniająca minimalny obszar pełnego obrotu wózka inwalidzkiego tzn. koło o średnicy 150 cm, toaleta powinna być również wyposażona w odpowiednie uchwyty.
Zobacz także: Jak zaaranżować specjalistyczny gabinet w domu?
Aby gabinet mógł spełniać swoją funkcję, niezbędne jest zatwierdzenie projektu oraz odbiór przez uprawnionego pracownika Sanepidu. W tym celu należy złożyć właściwy wniosek, z dołączonym projektem i odpowiednimi uzgodnieniami.
Należy zasięgnąć opinii i uzyskać akceptacje projektu przez rzeczoznawców ds.:
- sanitarnohigienicznych,
- przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymagań ergonomii,
- zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Do zadań projektanta należy przygotowanie odpowiedniej, kompletnej dokumentacji. Jeżeli chcemy, aby nasze wnętrze było ergonomiczne i niepowtarzalne, należy pozwolić mu zrealizować zamierzone cele, tak aby wykonawcy robót, skoncentrowani na wykonawstwie i rozwiązywaniu aspektów technicznych nie zniweczyli koncepcji artystycznej.
Zobacz także: Projekt wnętrza gabinetu lekarskiego – podział pomieszczeń
ARTDESIGN
REKLAMA
REKLAMA