Działanie kolorów we wnętrzu
REKLAMA
REKLAMA
Brązy i beże, naturalne kolory ziemi, suchych traw, dojrzałych zbóż, kawy, drewna i wielu innych znanych od zawsze rzeczy, dają poczucie ciepła i solidności. Pastelowe odcienie beżu mogą być wszechstronnie stosowane w każdym wnętrzu. Brąz jest najbardziej odpowiedni do gabinetów, natomiast nie nadaje się do sypialni.
REKLAMA
REKLAMA
Kolor zielony wśród niezliczonych odcieni, od delikatnych pistacji, poprzez nasycone zielenie wiosennej trawy, barwy malachitu, oliwki, drzew iglastych, mogą mieć bardziej ciepłą lub chłodną temperaturę, w zależności od nasycenia żółci i błękitu (kolorów składowych zieleni). Chłodne odcienie wpływają kojąco i relaksują, nadając się doskonale do łazienek i pomieszczeń terapeutycznych, ciepłe są odpowiednie do ogrodów zimowych, na klatkach schodowych i w przedpokojach.
Błękity, od jasnych tonacji nieba, poprzez odcienie wody, do bardziej nasyconych szafirów i granatów wpływają uspokajająco, nastrajając do zadumy. Niekiedy, w zimnym świetle, wywołują negatywne odczucia, chłodu, wyobcowania, czasami melancholii. Odpowiednie zastosowanie koloru niebieskiego pozwala optycznie powiększyć przestrzeń, wbrew obiegowym opiniom, doskonale sprawdza się w sypialni, natomiast nie wskazany jest w jadalni.
Zobacz także: Jakie wzory kwiatów we wnętrzach?
Złociste barwy słońca, piasku, wszelkie odcienie żółci w pomieszczeniach, wywołują bardzo pozytywne reakcje u osób w nich przebywających. Przywołują radość, optymizm, ożywienie, pastelowe odcienie doskonale sprzyjają odpoczynkowi.
Zastosowanie delikatnej żółci we wnętrzu kuchni uprzyjemnia przygotowywanie posiłków, oddalając nudę i poczucie zmęczenia.
REKLAMA
Kolor czerwony pobudza aktywność fizyczną, dominuje i zmniejsza optycznie pomieszczenie. Jego dynamikę warto wykorzystać w pokojach ćwiczeń, może być zastosowany w przedpokojach i na klatkach schodowych. Występowanie tej barwy w pokojach pracy, gdzie konieczna jest koncentracja i spokój, może wywoływać niekorzystne reakcje.
Wygodnym i bezpiecznym tłem do tworzenia aranżacji kolorystycznych we wnętrzu są ściany pomalowane w kolorze białym lub szarym. Biel przyjmuje delikatny odcień pod wpływem działającego światła, ulegając jednocześnie wpływowi kolorów z nią sąsiadujących. Bardzo ciekawe efekty można uzyskać stosując zestawienia bieli z niewielką domieszką wybranych pigmentów. Pomieszczenia pomalowane na biało wydają się optycznie większe, ponieważ kolor ten odbija światło, budzi skojarzenia z porządkiem, równowagą, świeżością.
Odcienie szarości, barwy neutralnej, wydobywają we wnętrzu przedmioty o intensywnych barwach, są znakomitym tłem dla roślinności i kwiatów. Jaśniejsze szarości powodują wrażenie podobne do bieli, są jednak niezastąpione, gdy we wnętrzach znajdują się białe lub stalowe elementy wyposażenia. Wykorzystanie koloru szarego jest częste w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, wyposażonych w proste meble, w których panuje nastrój kontemplacji. Zastosowanie szarości w łazienkach pozwala wydobyć śnieżną biel ceramiki łazienkowej, harmonizuje z metalicznym blaskiem armatury.
Zobacz także: Natura koloru - światło i faktura
Niewielkie płaszczyzny czerni we wnętrzu pozwalają podkreślić intensywność barwy z nią sąsiadującej. Zestawienia bieli i czerni pozwalają tworzyć graficzne kompozycje, układające się w różne wzory np. zebrę, szachownicę, krowie łatki, plamki na dalmatyńczyku. Fantazyjne, czarno-białe rozwiązania są wskazane w łazienkach oraz pokojach użytkowanych przez osoby optymistycznie nastawione do świata.
Eksperymenty kolorystyczne na ścianach pozwalają lepiej poznać samych siebie. Zmiana powoduje wprowadzenie nowych nastrojów, wpływające na nasze codzienne przyzwyczajenia.
REKLAMA
REKLAMA