REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Działanie kolorów we wnętrzu

arch. wnętrz Kinga Śliwa
Obserwacja natury stanowi niewyczerpane źródło inspiracji w doborze kolorów we wnętrzu.
Obserwacja natury stanowi niewyczerpane źródło inspiracji w doborze kolorów we wnętrzu.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Obserwacja natury stanowi niewyczerpane źródło inspiracji w doborze kolorów we wnętrzu. Sprawdź, działanie kolorów we wnętrzu, które barwy relaksują, a które wywołują ożywienie.

Brązy i beże, naturalne kolory ziemi, suchych traw, dojrzałych zbóż, kawy, drewna i wielu innych znanych od zawsze rzeczy, dają poczucie ciepła i solidności. Pastelowe odcienie beżu mogą być wszechstronnie stosowane w każdym wnętrzu. Brąz jest najbardziej odpowiedni do gabinetów, natomiast nie nadaje się do sypialni.

REKLAMA

REKLAMA

Kolor zielony wśród niezliczonych odcieni, od delikatnych pistacji, poprzez nasycone zielenie wiosennej trawy, barwy malachitu, oliwki, drzew iglastych, mogą mieć bardziej ciepłą lub chłodną temperaturę, w zależności od nasycenia żółci i błękitu (kolorów składowych zieleni). Chłodne odcienie wpływają kojąco i relaksują, nadając się doskonale do łazienek i pomieszczeń terapeutycznych, ciepłe są odpowiednie do ogrodów zimowych, na klatkach schodowych i w przedpokojach.

Błękity, od jasnych tonacji nieba, poprzez odcienie wody, do bardziej nasyconych szafirów i granatów wpływają uspokajająco, nastrajając do zadumy. Niekiedy, w zimnym świetle, wywołują negatywne odczucia, chłodu, wyobcowania, czasami melancholii. Odpowiednie zastosowanie koloru niebieskiego pozwala optycznie powiększyć przestrzeń, wbrew obiegowym opiniom, doskonale sprawdza się w sypialni, natomiast nie wskazany jest w jadalni.

Zobacz także: Jakie wzory kwiatów we wnętrzach?

Złociste barwy słońca, piasku, wszelkie odcienie żółci w pomieszczeniach, wywołują bardzo pozytywne reakcje u osób w nich przebywających. Przywołują radość, optymizm, ożywienie, pastelowe odcienie doskonale sprzyjają odpoczynkowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastosowanie delikatnej żółci we wnętrzu kuchni uprzyjemnia przygotowywanie posiłków, oddalając nudę i poczucie zmęczenia.

REKLAMA

Kolor czerwony pobudza aktywność fizyczną, dominuje i zmniejsza optycznie pomieszczenie. Jego dynamikę warto wykorzystać w pokojach ćwiczeń, może być zastosowany w przedpokojach i na klatkach schodowych. Występowanie tej barwy w pokojach pracy, gdzie konieczna jest koncentracja i spokój, może wywoływać niekorzystne reakcje.

Wygodnym i bezpiecznym tłem do tworzenia aranżacji kolorystycznych we wnętrzu są ściany pomalowane w kolorze białym lub szarym. Biel przyjmuje delikatny odcień pod wpływem działającego światła, ulegając jednocześnie wpływowi kolorów z nią sąsiadujących. Bardzo ciekawe efekty można uzyskać stosując zestawienia bieli z niewielką domieszką wybranych pigmentów. Pomieszczenia pomalowane na biało wydają się optycznie większe, ponieważ kolor ten odbija światło, budzi skojarzenia z porządkiem, równowagą, świeżością.

Odcienie szarości, barwy neutralnej, wydobywają we wnętrzu przedmioty o intensywnych barwach, są znakomitym tłem dla roślinności i kwiatów. Jaśniejsze szarości powodują wrażenie podobne do bieli, są jednak niezastąpione, gdy we wnętrzach znajdują się białe lub stalowe elementy wyposażenia. Wykorzystanie koloru szarego jest częste w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, wyposażonych w proste meble, w których panuje nastrój kontemplacji. Zastosowanie szarości w łazienkach pozwala wydobyć śnieżną biel ceramiki łazienkowej, harmonizuje z metalicznym blaskiem armatury.

Zobacz także: Natura koloru - światło i faktura

Niewielkie płaszczyzny czerni we wnętrzu pozwalają podkreślić intensywność barwy z nią sąsiadującej. Zestawienia bieli i czerni pozwalają tworzyć graficzne kompozycje, układające się w różne wzory np. zebrę, szachownicę, krowie łatki, plamki na dalmatyńczyku. Fantazyjne, czarno-białe rozwiązania są wskazane w łazienkach oraz pokojach użytkowanych przez osoby optymistycznie nastawione do świata.

Eksperymenty kolorystyczne na ścianach pozwalają lepiej poznać samych siebie. Zmiana powoduje wprowadzenie nowych nastrojów, wpływające na nasze codzienne przyzwyczajenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA