Łazienka na poddaszu
REKLAMA
REKLAMA
W najbliższym czasie czeka nas ostatni etap budowy domu prace wykończeniowe we wnętrzach. Pomieszczenia na piętrze mają ciekawe skosy wynikające, z formy dachu. W tej strefie domu zaplanowaliśmy z mężem naszą sypialnię i pokój córeczki. Na tej kondygnacji, mamy jeszcze dwa pokoje i niewielkie pomieszczenie na łazienkę. Znając nasze potrzeby, wiem że łazienka będzie za mała.
Marzymy o przestronnej łazience, a właściwie pokoju kąpielowym z dużą wanną i kabiną prysznicową. W tym pomieszczeniu nie powinno zabraknąć miejsca do przechowywania ręczników i szlafroków.
Zależy nam na dwóch umywalkach z blatem, jak największym lustrze i ciekawych oryginalnych meblach. Zastanawiamy się, w jaki sposób zaaranżować wnętrze pokoju kąpielowego, aby optymalnie wykorzystać walory pomieszczenia na poddaszu. W planowanym wnętrzu chciałabym wydzielić przestrzeń dla pralki oraz szafkę na środki czystości, nie tracąc walorów estetycznych. Prosiłabym o podpowiedź, jak pogodzić wygodę i funkcjonalność z elegancją w łazience na poddaszu.
Agnieszka
REKLAMA
Zobacz także: Jak szafa sprawdzi się w łazience?
W pomieszczeniach na poddaszu ograniczenie stanowią skośne płaszczyzny dachu. Planując łazienkę musimy usytuować elementy wyposażenia tak, aby ich użytkowanie było wygodne, dostosowane do warunków przestrzennych. Strefa pod skosami może być z powodzeniem przeznaczona dla wanny lub pralki. Planując miejsce dla miski ustępowej i bidetu, należy stosownie odsunąć się od ścianki kolankowej, aby zapewnić jak najwyższą przestrzeń użytkową, jednocześnie dystans umożliwia zabudowanie systemu spłukiwania.
Strefa umywalek
Lustro nad umywalką wymaga wysokiej ściany bez skosu. Rozwiązanie podwójnej umywalki na blacie oraz podręcznych szafek może wykorzystywać naturalne materiały, np. naturalny kamień i ciepłe drewno. Wówczas klimat pomieszczenia będzie przytulny, łazienka stanie się bardziej pokojem kąpielowym i relaksacyjnym, niż miejscem codziennych czynności związanych z higieną. Strefa umywalek powinna być dobrze doświetlone kinkietami z boku i z góry.
Kabina prysznicowa
Ściana, przy której chcemy usytuować kabinę prysznicową, musi posiadać odpowiednią wysokość. System otwierania kabiny nie powinien kolidować ze skosem, dlatego w łazienkach na poddaszu z powodzeniem można polecać drzwi przesuwne, najlepiej ze szkła hartowanego.
Strefa pralki i wanna
W pomieszczeniu można przewidzieć dekoracyjną ściankę działową, zasłaniającą strefę pralki. Będzie ona bardziej dekoracyjna, jeżeli wykorzystamy pustaki szklane przepuszczające światło. Wanna o wymiarach 150x150cm jest proporcjonalna do wielkości łazienki, jej miękki kształt łagodnie wyznacza łuk na podłodze, można go dekoracyjnie podkreślić oświetleniem przypodłogowym okrytym w obudowie wanny. Jednocześnie narożna forma nie utrudnia komunikacji w przestronnym wnętrzu, a jej wielkość pozwala na swobodną kąpiel. Wanna jest otoczona półeczką, dzięki czemu miejsce kąpieli jest wygodnie wysunięte na środek pomieszczenia. Półeczka może być dobrym miejscem dla usytuowania baterii wannowej.
Zobacz także: Jak dostosować łazienkę do indywidualnych potrzeb?
W pomieszczeniu łazienkowym strefa pralki jest zintegrowana z szafkami zabudowującymi skos. Może to być miejsce przechowywania zarówno kosmetyków, jak i środków czystości. Pomieszczenie łazienki, urządzone jako pokój kąpielowy, spełni swoją funkcję, jeśli obok elementów wyposażenia - pojawią się w nim podświetlone wnęki, oryginalne meble i detale dekoracyjne. Ciepła kolorystyka ścian i podłogi, akcenty świetlne i ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni mogą sprawić, że będzie to ulubione wnętrze domowników.
Kinga Śliwa
architekt wnętrz
REKLAMA
REKLAMA