Jak w naturze rozmnażają się storczyki?
REKLAMA
REKLAMA
Wszystko to służy temu, aby doszło do zapylenia i powstania nasion. Owoc powstaje z silnie rozrośniętej zalążni i w nim dojrzewają nasiona – w zależności od gatunku trwa to od 3 do 20 miesięcy. Storczyki produkują ogromną ilość nasion. Jeden owoc może zawierać ich nawet 2-3 miliony. Nasionka są mikroskopijne i nie zawierają substancji zapasowych jak dzieje się to u nasion innych roślin.
REKLAMA
Zobacz także: Storczyki – co zrobić, aby zakwitły na nowo?
Warunkiem dalszego rozwoju i wykiełkowania roślinki z nasiona jest zainfekowanie go przez pewien gatunek grzyba. Nazywamy to mikrocyzą czyli rodzajem współpracy, w wyniku której nasionko otrzymuje substancje odżywcze niezbędne do dalszego rozwoju. Nasionko zmienia postać i przekształca się w kulisty, zielony, plechowaty twór, tzw. protokorm. Z niego dopiero po pewnym czasie powstanie w pełni wykształcona roślina z własnymi korzeniami, pędem i liśćmi. Niektóre gatunki storczyków potrzebują bardzo dużo czasu od momentu wykiełkowania nasionka do pojawienia się pierwszego listka. Może trwać to nawet do 10 lat.
Zobacz także: Storczyki sympodialne i monopodialne – jak je rozróżnić?
Potem musi upłynąć jeszcze kilka lat potrzebnych do tego, aby roślina rozrosła się na tyle, by mogła zakwitnąć po raz pierwszy.
Studio Florystyczne Green-Line
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.