REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Choroby roślin i ich zwalczanie

Choroby roślin doniczkowych, grożą każdej roślinie. Co zrobić aby nasza roślina nie chorowała? Zobacz, jak rozpoznać objawy, jak leczyć i jak zwalczać choroby roślin doniczkowych.

Tabela kwitnienia roślin

Jakie rośliny kwitną cały rok a jakie wiosną lub latem? Zobacz kalendarz kwitnienia roślin.

Rośliny trujące i zagrażające zwierzętom

Masz psa albo kota i zastanawiasz się jakie rośliny mogą im zaszkodzić. Zobacz tabelę roślin trujących i zagrażających zwierzętom domowym.

Jak poradzić sobie z uprawą roślin mięsożernych

Większość spośród owadożernych roślin rośnie w ubogich glebach, co ma związek z ich drapieżnym trybem życia. Chwytanie owadów służy uzupełnieniu niedoboru azotu w glebie. Dlatego nigdy nie powinniśmy sadzić tych roślin do podłoży odpowiednich dla kwiatów doniczkowych.

REKLAMA

Skąd się wzięła nazwa niezapominajka

Wszyscy znamy niezapominajkę. Ten drobny, leśny, urokliwy kwiatek zawsze kojarzy nam się z uczuciami i ciepłem majowych dni. Oprócz bukiecików z kwiatów ciętych można też coraz częściej kupić w kwiaciarni niezapominajki w doniczkach. Taki prezent z pewnością ucieszy najbliższe sercu osoby. Przez jakiś czas niezapominajki z pewnością będą cieszyć nas swoją urodą w domu, później znacznie lepiej poczują się w wilgotnym, cienistym miejscu w naszym ogrodzie.

Gdzie występują storczyki

Łatwiej byłoby odpowiedzieć na pytanie, gdzie storczyki nie występują. Storczyków nie znajdziemy jedynie na wielkich pustyniach oraz w strefie polarnej. Występują zarówno na nizinach jak i w górach do wysokości 4000 m n.p.m. Rosną w strefie umiarkowanej i międzyzwrotnikowej, a także na obszarach subarktycznych.

Pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum)

Pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum) jako gatunek pochodzą z Afryki Południowej. Jako popularną roślinę pokojową uprawia się pelargonię wielkokwiatową (P. grandiflorum) tzw. angielską. Kwitnie ona od maja do września. Duże kwiaty są różowe, białe lub fioletowe, często z ciemną plamką u nasady płatków.

Żywy Kamień (Litops)

REKLAMA

Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata)

W tropikalnej Ameryce występuje około 180 gatunków tej rośliny. Liście w poprzeczne srebrzysto-białe pasy tworzą lejkowatą rozetę. Roślina kwitnie od lipca do grudnia. O jej urodzie świadczą intensywnie różowe liście przykwiatowe, bardzo trwałe, zdobiące kwiatostany o długości 35 cm. Drobne, niebieskie kwiaty umieszczone w efektownej różowej „szyszce” liści przykwiatowych szybko więdną. Roślina kwitnie tylko raz w życiu, później powoli zamiera.

Nolina recurvata

Nolina recurvata jako gatunek pochodzi z kamienistych pustyń Meksyku. Gruba, zdrewniała łodyga jest naturalnym zbiornikiem wody.

Juka (Yucca Elephantipes)

Znanych jest około 30 gatunków tej rośliny. Juka występuje w Ameryce Środkowej, jest rośliną z rodziny agawowatych, drzewiastą o wysokości 4-8 m, o efektownych, białych, groniastych kwiatostanach. Uprawia się ją w dużych pojemnikach.

Sansewiera wężownica

Znanych jest około 60 gatunków tej występującej w tropikach Afryki Zachodniej rośliny. Wężownica jest bardzo odporną rośliną doniczkową. W warunkach domowych uprawia się jej dwie formy: niską o zwartej, rozetowej budowie liści i wysoką o mieczykowatych liściach. Popularną odmianą formy mieczykowatej jest Sansewiera trifaciata o żółto obrzeżonych liściach.

Bananowiec karłowy (Musa cavendishii)

Na świecie występuje około 35 gatunków bananowca. Rośliny te są bylinami o dużych, dekoracyjnych liściach. Gatunek M. acuminata dorasta nawet do 2 metrów i jest rośliną atrakcyjną, odpowiednią do uprawy w dużym pojemniku.

Kaktus mammmilaria

Znanych jest około 250 gatunków występujących w Meksyku. Są to kaktusy o kształtach od kulistych do kolumnowych. Dzięki licznym odrostom często tworzą kępy. Zamiast żeber posiadają brodawki o długości do 2 cm i w zależności od gatunku – ciernie o różnych kształtach, często wraz z owłosieniem. Kwitną od 4 roku życia na wiosnę. Na wierzchołku rozwijają się kwiaty białe, żółte, czerwone, różowe lub fioletowe.

Figowiec benjamiński

Jest to efektowny gatunek o wielu odmianach, które różnią się kształtem i kolorem liści. Wśród wielu odmian występują liście pofalowane, biało obrzeżone, zielone, fryzowane lub żółto obrzeżone. Roślina nie znosi przeciągów i reaguje na nie zrzucaniem liści.

Storczyk cymbidium

W tropikalnej Azji występuje około 40 gatunków tego storczyka oraz jego niezliczone mieszańce. Zależnie od gatunku mają one od 50 do 100 cm wysokości. Są to typowe rośliny do zimowego ogrodu lub do hodowli na ogrzewanej werandzie. Miniaturki mieszańców można hodować z powodzeniem w pokoju. Kwiaty pojawiają się w okresie od wiosny do lata. Liście są wąskie i długie, równomiernej szerokości.

Begonia królewska (Begonia rex)

Wyhodowano wiele odmian o wielobarwnych liściach m.in. z efektownymi zielono-srebrzystymi wzorkami lub o liściach różowo-bordowych.

Cyklamen perski (Cyklamen persicum)

Cyklameny to jedne z najbardziej popularnych roślin doniczkowych i jedne z najchętniej dawanych w prezencie kwiatów doniczkowych. Na urok całej rośliny wpływ mają zarówno przepiękne kwiaty, jak również liście o rozmaitych wzorach. Ogromna ilość znanych odmian posiada kwiaty w kolorach od białego przez różowy i czerwony do ciemnołososiowego.

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

W Ameryce Środkowej występuje ok. 50 gatunków. M. deliciosa rośnie jako pnącze, wspinające się po drzewach w tropikalnych lasach. Tworzy mocne korzenie powietrzne, często wielometrowe, którymi transportuje składniki odżywcze z podłoża na dnie lasu na górę do swojego stanowiska, na drzewie po którym się wspina. Jej pięknie powcinane palczaste liście są przystosowane do silnych wiatrów.

Storczyk jęzatka (Odontoglossum)

Storczyk jęzatka ma około 200 gatunków o zbliżonym do siebie wyglądzie, trudnych do odróżnienia od rodzajów: Oncidium i Miltonia. Rosną one w górskich rejonach Ameryki Środkowej. Mogą zakwitnąć o każdej porze roku, ponieważ przez 8 miesięcy przechodzą czas spoczynku.

Storczyk falenopsis (Phalenopsis)

W Azji Wschodniej i Indonezji występuje ok. 40 gatunków. Phalenopsisy rosną przeważnie na słabo ulistnionych drzewach, ale istnieją też gatunki naskalne bez bulw tylko z bardzo krótkimi łodygami i z mięsistymi liśćmi. Podobne do motyli kwiaty pojawiają się dwukrotnie w ciągu roku.

Fiołek Afrykański (Sainpaulia)

W Afryce wschodniej występuje około 20 gatunków tej rośliny. Najbardziej popularny S. ionantha posiada ponad 100 odmian o kwiatach pojedynczych lub pełnych, o brzegach płatków gładkich lub wcinanych, jedno- lub wielobarwnych, w kolorach białych, różowych i fioletowych.

Zielistka Stemberga (Chlorophytum Comosum)

Zielistka Stemberga to niezwykle odporna roślina, łatwa w uprawie i rozmnażaniu. Najbardziej popularna jest odmiana Variegata o liściach biało-zielonych. Dostępne są już jej odmiany o liściach karbowanych, zwisających i ściślej przylegających wokół doniczki. Roślina wygląda trochę jakby miała fryzurę po trwałej ondulacji.

Begonia Bowera (Begonia Boweri)

Begonia Bowera ma ładne, plamiste liście w kolorze ciemnobrązowym z jasnozielonymi plamkami. Uprawa begonii w warunkach domowych nie jest skomplikowana.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Skrzydłokwiat pochodzi z górskich rejonów Kolumbii. Znanych jest około 36 jego gatunków.

Eschynantus (Aeshynanthus)

Znanych jest ok. 8 gatunków występujących na Jawie i Borneo. Jest to ładna roślina o długich, zwisających pędach, dochodzących do 60 cm. o efektownych rurkowatych kwiatach na ich końcach. Liście są mięsiste i zaostrzone. Odmiany A. radicans i A. lobbianus są do siebie bardzo podobne. A. marmoratus posiada piękne marmurkowe zielono-białe liście, natomiast w ogóle nie kwitnie.

Dracena wonna (Dracena Fragrans)

Dracena jest spokrewniona z agawą, ma krzaczasty pokrój lub tworzy pień. Zależy to od odmiany. Największą popularność jako rośliny ozdobne zyskały gatunki: D. fragrans, D. deremensis, D. marginata, D. reflexa oraz D. sanderiana z wieloma odmianami, również barwnymi.

Ficus Lyrata (Figowiec)

Rodzaj ten obejmuje poza figą pospolitą także wiele gatunków uprawianych jako rośliny pokojowe. Poszczególne gatunki różnią się znacznie pokrojem, kształtem i barwą liści. Tak duże różnice w wyglądzie dają możliwość zastosowania ficusów jako małych roślin na parapet okienny jak też jako okazałe ozdoby salonu.

Fatsja Japońska (Fatsja Japonica)

Szybko rosnąca, niewymagająca roślina. Odmiana Variegata ma liście w białe lub żółte plamy.

Wypłonienie pędów

Blade i wyciągnięte pędy z małą ilością liści osadzonych na długich ogonkach. Przyczyną jest niedobór światła.

Torfowiec

Mech występujący na terenach bagnistych, narastający warstwami. Z głębszych jego warstw tworzy się torf, który stosuje się jako podłoże do roślin lub jego składnik.

Sukulenty

To rośliny gruboszowate. Są to rośliny o grubych, mięsistych liściach lub łodygach, w których magazynują wodę w czasie krótkich okresów deszczowych, pozwalających im przeżyć następnie długą suszę. Do sukulentów należą np. agawy, kaktusy i popularne „Drzewko szczęścia” czyli Grubosz drzewiasty.

Rozmnażanie wegetatywne

Rozmnażanie bezpłciowe za pomocą różnych części rośliny (korzeni, pędów, liści), z których powstają nowe, identyczne z rośliną macierzystą osobniki. Rozmnażanie wegetatywne można przeprowadzić przez szczepienie, sadzonkowanie, sporządzanie odkładów zwykłych i powietrznych. Często do rozmnażania wegetatywnego wykorzystuje się kłącza, bulwy, cebule i rozłogi. Niektóre rośliny wykształcają tzw. rozmnóżki pędowe na liściach.

Rozmnażanie generatywne

Rozmnażanie płciowe za pomocą nasion, powstających w wyniku procesu zapłodnienia. Nowe rośliny dziedziczą cechy po obojgu rodzicach, dlatego nie zawsze są podobne do rośliny macierzystej, która wydała nasiona.

Rośliny naziemne

Rośliny różniące się od epifitów i roślin naskalnych, zakorzeniające się w glebie lub w ziemi skąd czerpią składniki pokarmowe.

Rośliny naskalne

Rośliny, które osiedlają się i rosną na nieorganicznym podłożu, nie dostarczającym pokarmów – na skałach.

Rośliny krótkiego dnia

Rośliny które kwitną, kiedy przez określony czas w ciągu doby mają dostęp do światła krócej niż 9-10 godzin. Nawet krótkotrwały bodziec świetlny w niezbędnym dla rośliny okresie ciemności będzie hamować wytworzenie kwiatów.

Rośliny długiego dnia

Rośliny kwitnące tylko wtedy, gdy przez określony czas w ciągu doby mają 12-godzinne oświetlenie, przekraczające tzw. krytyczną długość dnia.

Roślina jednoroczna w uprawie

Roślina, która co prawda żyje dłużej niż jeden rok, ale w drugim roku życia kwitnie bardzo słabo lub nieładnie wygląda, dlatego uprawiana jest tylko przez jeden rok.

Roślina jednoroczna

Roślina żyjąca tylko w ciągu jednego okresu wegetacyjnego, to znaczy kiełkuje, tworzy organy, tworzy organy asymilacyjne, kwitnie, tworzy nasiona i ginie.

Rodzaj

Jednostka systematyki botanicznej obejmująca wiele pokrewnych gatunków, wykazujących szereg wspólnych cech. Podobne rodzaje łączone są w rodziny np. ananasowate Bromeliacae.

Pstrolistność

Liście w barwne plamy, przeważnie w białe lub w żółte.

Podłoże

Środowisko potrzebne do rozwoju korzeni roślin doniczkowych.

Odmiana

Roślina różniąca się właściwościami fizjologicznymi i cechami morfologicznymi od gatunku. Odmianę uprawną uzyskuje się w wyniku hodowli poprzez krzyżowanie i selekcję. Nazwę odmiany uprawnej zapisuje się w pojedynczym cudzysłowie np. Neorgelia carolinae "Tricolor".

Oczko

Termin ogrodniczy oznaczający pąk liściowy w stanie spoczynku. Z pąka może wyrosnąć nowy pęd.

Nasiona kiełkujące w ciemności

Nasiona, które wymagają do wykiełkowania okresu ciemności, czyli przykrycia ziemią lub tekturą.

Mutacja

występująca spontanicznie lub stymulowana przez człowieka zmiana genotypu rośliny, która powoduje przeważnie zmianę jej wyglądu.

Mimikra

Upodobnienie się rośliny w celach ochronnych kształtem, deseniem i barwą do otoczenia.

Mieszaniec międzyrodzajowy

Roślina powstała ze skrzyżowania dwóch rodzajów, np. Laeliocattleya, storczyk powstały ze skrzyżowania rodzajów Cattleya i Laelia.

Mieszaniec międzygatunkowy

Roślina powstała w obrębie jednego rodzaju ze skrzyżowania dwóch gatunków.

REKLAMA