Dom przyjazny akustycznie
REKLAMA
REKLAMA
Komfort akustyczny jest parametrem subiektywnym, na jego odczuwanie mają wpływ drgania powierza tworzące wrażenie słuchowe (dźwięk) i odczuwalne drgania - wibracje. Zaplanowanie przyjaznego pod względem akustycznym domu to przede wszystkim zastosowanie odpowiednich technologii podczas budowy, ale również stworzenie odpowiedniego układu funkcjonalnego domu.
REKLAMA
Sąsiedztwo pomieszczeń, których funkcja jest ze sobą sprzeczna będzie dużym utrudnieniem w codziennym użytkowaniu. Dlatego sypialnie i gabinety gdzie wykonujemy prace umysłową nie powinny być lokowane w pobliżu kotłowni wydającej cykliczny, monotonny hałas. Sypialnia nie powinna się znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie pokoju dziennego, gdzie skupia się życie domowników, czy pomieszczenia kina domowego coraz częściej występującego w przestrzeni domu.
Zobacz także: Sypialnie, które cenią ciszę
REKLAMA
Nie zawsze wielkość domu pozwala na wygodny akustyczne układ. W takich sytuacjach warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji akustycznej wydzielonych pomieszczeń. Szczególnym przypadkiem jest pomieszczenie kina domowego, gdzie niskotonowe dźwięki przenikają nie tylko przez ścianę, ale rozchodzą się po całym domu.
W dużych kubaturowo pomieszczeniach wyposażonych w niewielką ilość sprzętów powstaje również zjawisko hałasu pogłosowego, zjawisko to związane jest z odbiciem fali dźwiękowej od płaszczyzn ścian i sufitu - potocznie nazywanym echem. Powoduje on zniekształcenia emitowanych dźwięków, niezrozumiałość wypowiedzi i wrażenie braku przytulności wnętrza.
Zobacz także: Światło w pomieszczeniach a feng shui
Zastosowanie przemyślanych zabiegów adaptacji akustycznej rozwiąże problem. Do dźwięków powstających w przestrzeni domu, które należą do szczególnie uciążliwych zaliczamy również korzystanie z łazienki nocą, hałas i wibracje emitowane przez wannę z hydromasażem, bieganie i krzyki dzieci. Świadome postępowanie na etapie projektowania i wykonawstwa pomoże rozwiązać te problemy.
REKLAMA
REKLAMA