REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak sporządzić umowę o przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego w spółdzielcze prawo własnościowe?

Członek spółdzielni posiadający prawo lokatorskie ma prawo żądać od spółdzielni ustanowienia na jego rzecz prawa spółdzielczej własności do lokalu przez niego zajmowanego.

Jak prawidłowo napisać wniosek o przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego?

Umowa o przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego w spółdzielcze prawo własnościowe jest typem umowy konsensualnej. Oznacza to, iż umowa ta w sposób automatyczny tworzy spółdzielcze prawo własnościowe na rzecz nabywcy. Sam fakt zawarcia umowy w formie pisemnej powoduje nabycie prawa do tego lokalu przez nabywcę.

Jakie obowiązki wynikają z umowy o budowę lokalu mieszkalnego?

Określenie obowiązków stron umowy o budowę lokalu mieszkalnego – spółdzielni mieszkaniowej oraz członka spółdzielni prowadzi do istotnego wniosku, iż umowa ta jest swego rodzaju umową przedwstępną – co oznacza, że jest wstępem do zawarcia umowy definitywnej.

Czy w umowie o budowę lokalu należy zawrzeć opis zamierzenia budowlanego?

Informacja dotycząca szczegółów zamierzenia budowlanego powinna zostać uwzględniona w umowie o budowę lokalu mieszkalnego. Z tego też powodu strony niniejszej umowy w sposób precyzyjny muszą określić wszystkie czynności związane z budową lokalu.

REKLAMA

Czy gwarancja jakości stanowi istotny element umowy o budowę lokalu mieszkalnego?

Strony umowy o budowę lokalu mieszkalnego mają prawo do tego, aby określić w umowie wszelkie uprawnienia w sytuacji pojawienia się istotnych wad. Tego typu postanowienia stanowią gwarancję dochodzenia roszczeń w wyniku nie wywiązania się z niniejszej umowy.

Co warto sprawdzić przed zawarciem umowy o budowę lokalu?

Mając na uwadze fakt, iż funkcjonowanie spółdzielni mieszkaniowej opiera się na bardzo sformalizowanych zasadach warto przed zawarciem umowy o budowę lokalu pozyskać różnego typu niezbędne informację, które zostaną opisane poniżej.

Czy umowa przenosząca prawo spółdzielcze ma charakter odpłatny?

Umowa przenosząca prawo spółdzielcze własnościowe do lokalu mieszkalnego ma charakter odpłatny. Z tego też względu w umowie należy opisać przedmiot nabycia a także ustalić, jakie jest wyposażenie przedmiotowego lokalu oraz jaki jest jego stan techniczny.

Czy można nabyć prawo do lokalu od spółdzielcy?

Właściciel może prawo spółdzielczej własności przenieść na inną osobę. W tym celu ma możliwość zawrzeć zarówno umowę zmiany, sprzedaży, ale także umowę nienazwaną. Umowę przenoszącą własność należy sporządzić w formie aktu notarialnego.

REKLAMA

Jakie postanowienia powinna zawierać umowa ustanawiająca prawo własności do lokalu mieszkalnego?

Umowa ustanawiająca prawo własnościowe na rzecz członka spółdzielni powinna zawierać precyzyjny opis przedmiotu umowy. Oznacza to, iż w umowie należy zawrzeć szczegółowe informacje dotyczące usytuowania lokalu, jego składu a także sposobu wykończenia.

Jak sporządzić umowę ustanawiającą prawo własności na rzecz spółdzielcy?

W umowie ustanawiającej prawo własności na rzecz członka spółdzielcy należy zamieścić szczegółowe informacje dotyczące przedmiotu niniejszej umowy. W tym celu strony powinny określić w umowie szczegółowy opis dotyczący położenia lokalu oraz jego skład i sposób wykończenia.

Co warto wiedzieć o umowie ustanawiającej spółdzielcze prawo lokatorskie?

Sporządzając umowę ustanawiającą spółdzielcze prawo lokatorskie należy pamiętać o tym, iż powinna być ona napisana w odpowiedniej formie, a także powinna zawierać stosowną treść.

Co wiąże się z zawarciem umowy ustanowienia prawa spółdzielczego?

Jednym ze skutków zawarcia umowy ustanawiającej prawo spółdzielczej własności lokalu spółdzielczego jest powstanie rękojmi za wady zmniejszające jej wartość albo użyteczność ze względu na cel w umowie określony lub wynikający z innych okoliczności.

Jakie skutki wywołuje umowa ustanawiająca prawo do lokali?

Umowa ustanawiająca prawo do lokali skutkuje przede wszystkim stworzeniem prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz nabywcy w sposób automatyczny. Jest ona także typem umowy konsensualnej – co oznacza, że zaczyna ona obowiązywać po złożeniu stosownych podpisów przez strony umowy.

Jaki cel ma umowa ustanawiająca prawo do lokalu na rzecz członka spółdzielni?

Umowa o budowę spółdzielczego lokalu mieszkalnego składa się z umowy o stworzenie lokalu mieszkalnego oraz z umowy ustanawiającej prawo do lokalu na rzecz członka spółdzielni.

Czy przy ustanowieniu prawa spółdzielczego jest wymagany wpis do księgi wieczystej?

Umowa ustanawiająca prawo spółdzielczej własności lokalu spółdzielczego jest typem umowy konsensualnej. Sam fakt zawarcia umowy w formie aktu notarialnego tworzy prawo w sposób automatyczny na rzecz spółdzielcy. Oznacza to, iż wpis do księgi wieczystej nie wpływa na możliwość przeniesienia prawa własności.

Czy na spółdzielcy spoczywa obowiązek uiszczenia wynagrodzenia?

Fakt uiszczenia wynagrodzenia jest podstawowym obowiązkiem spoczywającym na spółdzielcy. Ponadto wynagrodzenie uiszczone przez spółdzielcę powinno być odpowiednikiem wartości nabytego prawa.

Jak nabyć nieruchomość w Niemczech?

W Niemczech istnieje podstawowa zasada, na mocy której podmiot zagraniczny może korzystać z takiej samej swobody oraz wolności w pozyskaniu zezwolenia na zakup nieruchomości, jak Niemiec w państwie pochodzenia tego podmiotu.

Jakie są warunki nabycia nieruchomości w Szwecji?

Znaczna część ograniczeń związana z nabyciem nieruchomości w Szwecji została zniesiona dnia 2 stycznia 1995 roku – moment przystąpienia Szwecji do Unii Europejskiej. Jednakże pozostało w tej kwestii wiele innych ograniczeń.

Jakie ograniczenia związane są z nabyciem nieruchomości w Hiszpanii i we Włoszech?

Unia Europejska uznaje, iż istotnym elementem polityki jest swoboda nabywania ziemi przez cudzoziemców. Po mino tychże założeń należy stwierdzić, iż istnieją państwa wprowadzające ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców. Do krajów należących do Unii Europejskiej, w których obcokrajowiec może napotkać na trudności związane z nabywaniem nieruchomości jest Hiszpania oraz Włochy.

Czy wiesz w jakich krajach nie ma ograniczeń w nabywaniu nieruchomości?

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w niektórych krajach państw członkowskich Unii Europejskiej obywa się w sposób bardziej swobodny. Do tych krajów należą: Wielka Brytania, Belgia, Francja.

Jak wygląda nabycie nieruchomości w Austrii?

Austria jest jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, które wprowadziło znaczne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Odmowa uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości może być spowodowana zagrożeniem interesu państwa.

Jakie warunki musi spełnić cudzoziemiec, by nabyć nieruchomość?

Przez nabycie nieruchomości należy rozumieć nabycie prawa własności nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego. Zasadniczym warunkiem uzyskania zezwolenia przez cudzoziemca jest brak jakiegokolwiek sprzeciwu Ministra Obrony Narodowej.

Jak sporządzić wniosek o nabycie przez cudzoziemca udziałów w spółce – z siedzibą na terenie Polski?

Zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych wymaga – nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów lub akcji w spółce handlowej z siedzibą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej a także inna czynność prawna dotycząca udziałów lub akcji – jeśli spółka będąca właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanie się spółką komandytową.

Czy cudzoziemiec może wystąpić o ponowne wydanie zezwolenia?

Jeżeli cudzoziemiec w drodze decyzji administracyjnej nie uzyskał korzystnego rozstrzygnięcia sprawy – nie uzyskał zezwolenia na nabycie nieruchomości – może sporządzić wniosek o ponowne rozpatrzenie jego sprawy.

Jak przycinać orzech włoski?

Wielu właścicieli ogrodów chciałoby mieć w ogrodzie dorodne orzechy włoskie. Aby drzewa utrzymały optymalną kondycję i nie rozrosły się nadmiernie potrzebują okresowego przycinania.

Jak przycinać leszczynę?


Uprawiane dla owoców lub ozdobnych liści odmiany leszczyn są popularnym krzewem w naszych ogrodach. Ze względu na nieduże rozmiary nadają się do uprawy lepiej niż większość drzew o jadalnych orzechach. Właściwe formowanie sprawi, że krzewy wykształcą ładny pokrój i będą lepiej owocować.

Jak zimą dbać o narzędzia do cięcia roślin?

O narzędzia ogrodowe takie jak sekatory czy nożyce ogrodowe należy dbać aby służyły nam jak najdłużej. Zima to najlepszy okres na przegląd i konserwację narzędzi ogrodowych. Oprócz ostrzenia części tnących, warto pamiętać także czyszczeniu narzędzi ogrodowych i zabezpieczaniu ich przed korozją.

Dlaczego nie zakwitła hortensja ogrodowa?


Zdarza się, że pięknie dotychczas kwitnące hortensje ogrodowe przestają kwitnąć i wytwarzają jedynie liście. Możemy temu zaradzić przez właściwe przycinanie, terminową pielęgnację i odpowiednie nawożenie.

Dlaczego krzewy zimozielone nie zrzucają liści?

Zimozielone krzewy cieszą nas swą zielenią przez cały rok. Kiedy większość drzew i krzewów zrzuca liście, zimozielone krzewy są namiastką zieleni w ogrodzie. Jak przystosowały się do trudnych warunków?

Kiedy cudzoziemiec jest zwolniony z uzyskania promesy?

Istnieje wiele wyjątków, na mocy których cudzoziemiec nie jest zobowiązany uzyskać zezwolenia na nabycie nieruchomości. Uregulowania te nie dotyczą jednak przypadku, jeżeli dana nieruchomość jest usytuowana w strefie nadgranicznej albo nabywana jest nieruchomość rolna – której powierzchnia nie przekracza 1 ha.

Co kryją łacińskie nazwy roślin?

Przy zakupie roślin często spotykamy się z łacińskim nazewnictwem poszczególnych gatunków i odmian. Bywa to kłopotliwe, ale może nam także dużo powiedzieć o pokroju, typie wzrostu, barwie liści bądź igieł danej rośliny.

Zalety ściółkowania rabat w ogrodzie

Stosowanie ściółki jest korzystne nie tylko ze względów estetycznych. Z pożytków ściółkowania możemy korzystać przez cały rok. W sezonie ściółka chroni glebę przed utratą wilgoci, zapobiega rozwojowi chwastów i jest elementem dekoracyjnym. Zimą ściółka chroni glebę i system korzeniowy roślin przed przemarznięciem.

Kiedy można usunąć drzewa bez zezwolenia?

Najczęściej musimy uzyskać zezwolenie na usunięcie drzewa. Naliczane są też wysokie opłaty za wycięcie drzewa bez zezwolenia. Zezwolenie nie jest wymagane, gdy drzewa stanowią różnego rodzaju zagrożenie, dają jadalne owoce lub ich wiek nie przekracza 5 lat.

Na co zwracać uwagę przy zakupie roślin do ogrodu?

Kupowanie roślin do ogrodu to pierwszy etap tworzenia naszego zielonego zakątka. Posadzenie drzew i krzewów w ogrodzie to inwestycja na dłuższy czas. Udana uprawa roślin oraz włożone w nią nakłady pracy i finansowe zależą w dużej mierze od jakości kupowanych roślin. Radzimy na co zwracać uwagę przy zakupie roślin do ogrodu.

Oparzelina słoneczna – zimowy wróg drzew

Oparzelina słoneczna jest jednym z najczęściej występujących zimowych uszkodzeń pni drzew. Oparzelinę słoneczną można rozpoznać po wybrzuszeniach kory, którym towarzyszą małe pęknięcia, a nawet szczeliny powstające wzdłuż pnia.

Uszkodzenia roślin powodowane przez zwierzęta zimą

Zima to czas, kiedy zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia mogą zawitać do naszych ogrodów i uszkodzić nasze rośliny. Dzika, leśna zwierzyna może stanowić zagrożenie dla zdrowia naszych drzew. Najlepszym sposobem na uniknięcie szkód jest stosowanie osłon na pniach i przycięcie najniżej położonych gałęzi.

Jak przycinać róże pienne?

Aby róże szczepione na pniu miały piękny i kulisty pokrój, musimy zapewnić im właściwą pielęgnację. Róże pienne są o wiele trudniejsze w uprawie niż ich krzewiaste odpowiedniki. Jak przycinać i pielęgnować różane drzewka?

Jak zbudować i urządzić garderobę?

Domowe garderoby stają się coraz bardziej popularne. Dobrze urządzone garderoby pomagają zaoszczędzić przestrzeń w innych pomieszczeniach, a przede wszystkim rozwiązują problem odwiecznego poszukiwania ubrań, bo wszystko jest w jednym miejscu. Podpowiadamy, jak funkcjonalnie urządzić garderobę.

Jak wykończyć ścianę nad blatem kuchennym?

Znudziły ci się kafelki i płytki ceramiczne i nie wiesz jak inaczej wykończyć ścianę nad blatem kuchennym? Czas skończyć z dyktaturą nudy w kuchni, ścianę nad kuchennym blatem można potraktować nieco bardziej oryginalnie.

Jak urządzić SPA w domowej łazience?


Świat oszalał na punkcie SPA, każdy chciałby mieć je w domowej łazience. Wizyta w gabinecie „wellness” przynosi niemałe korzyści. Czujemy się młodsi, ładniejsi, poprawia się nasz nastrój i nastawienie do świata. Ale częste wizyty w takich przybytkach z pewnością nie służą naszym portfelom. Dlaczego więc nie stworzyć swojego własnego salonu SPA w domowej łazience?

Cegła we wnętrzu: niepowtarzalny klimat

Cegła to najzwyklejszy, łatwo dostępny materiał budowlany i dekoracyjny. Nic więc dziwnego, że cegła odkrywana jest wciąż na nowo. Możliwości w aranżacji wnętrz, które stwarza nam cegła nie ograniczają się wyłącznie do wznoszenia ścian nośnych czy działowych. Sprawdź, jak jeszcze można wykorzystać cegłę w swoim M.

Trzy proste sposoby, które dodadzą charakteru salonowi

Urządzając salon pamiętajmy o gadżetach, które w prosty sposób dodadzą mu charakteru. Diabeł przecież tkwi w szczegółach – nie zapomnijmy, więc o dodatkach, które mogą w świetny sposób dodać charakteru całej aranżacji salonu.

Radzimy, jaką wybrać toaletkę?


Toaletka to mebel kojarzony dotychczas z filmami kostiumowymi albo z wystrojem wnętrz naszych dziadków. Dzisiaj toaletka powraca do łask i z wielkim impetem wkracza na salony. Radzimy jaką toaletkę wybrać i gdzie najlepiej będzie się prezentowała.

Pralka w kuchni czy w łazience?

Pralkę postawić w kuchni czy w łazience? To pytanie na pewno nurtuje osoby planujące urządzenie łazienki lub kuchni. Zwłaszcza jeśli są posiadaczami, małej łazienki, w której każdy centymetr kwadratowy jest niemalże na wagę złota. Na co zwrócić uwagę przestawiając pralkę do kuchni?

Kobieca sypialnia – jak stworzyć odpowiedni nastrój?


Kobieca sypialnia, w której został stworzony odpowiedni nastrój, przenosi wprost do filmów kostiumowych. Sypialnia jasna, delikatna, kobieca i romantyczna tworzy wyjątkowy nastrój. Miejsce, które sprzyja klimatowi słodkiego lenistwa i rozmarzenia. Jak osiągnąć taki efekt?

Jakie grzejniki łazienkowe wybrać?


Zawsze podczas remontu mieszkania przychodzi moment, w którym stajemy przed wyborem nowych urządzeń, m. in. grzejników łazienkowych. Wybór, zwłaszcza w przypadku łazienki, prosty nie jest. Tym bardziej, jeśli postanowiliśmy wymienić stare, wysłużone grzejniki na te nowszej generacji. Jak w olbrzymiej, dostępnej na rynku ofercie wybrać odpowiednie grzejniki łazienkowe i na co zwrócić szczególną uwagę?

Jaki wybrać blat kuchenny?

Blat kuchenny to, obok kuchenki, jeden z najważniejszych i najbardziej eksploatowanych elementów wyposażenia każdej kuchni. Wybierając blat należy pamiętać, że codziennie musi on znosić: krojenie, rozlewanie, ścieranie, wpływ wysokiej temperatury… Dlatego ważne jest, by był nie tylko estetyczny, ale także wykonany z dobrej jakości materiału. Przedstawiamy krótkie charakterystyki różnych rodzajów blatów.

Czy cudzoziemiec może ubiegać się o promesę?

Jeżeli cudzoziemiec chce nabyć nieruchomość zobowiązany jest do uzyskania zezwolenia. Promesa wydawana jest w drodze decyzji administracyjnej przez ministra właściwego do spraw administracyjnych.

Kiedy może nastąpić wydanie lokalu

Sam fakt wydania lokalu jest związany przede wszystkim ze stanem technicznym lokalu mieszkalnego oraz wszelkimi wadami. W razie istnienia jakichkolwiek wad należy zgłosić je od razu przed formalnym obiorem lokalu, ponieważ po tym fakcie nie można żądać naprawienia ewentualnych wad.

Jak ożywić swój dom w środku zimy?

Nasza propozycja to wprowadzenie dodatków w kolorze czerwieni. W zimie warto rozgrzać wnętrze swojego mieszkania do czerwoności. Polecamy kilka intrygujących i praktycznych rzeczy w kolorze ognistej czerwieni sprawi, które pobudzą Twoje zmysły i zachęcą do działania. Dzięki nim w Twoim mieszkaniu unosić się będzie ciepło i nowa energia.

REKLAMA