Jak urządzić wspólny pokój dla rodzeństwa?
REKLAMA
REKLAMA
Poczucie prywatności
REKLAMA
Jeden pokój do dyspozycji rodzeństwa jest dużym wyzwaniem dla rodziców. Szczególnie jeśli między rodzeństwem jest różnica wieku. Bardzo ważne jest, żeby pomimo rozdzielenia pokoju na “dwie części”, nie zburzyć harmonii kompozycji. Niepotrzebnie wprowadzony chaos sprawi, że nasze dzieci będą miały problemy z zaaklimatyzowaniem się w takim wnętrzu. Ponadto musimy pamiętać o tym, żeby mebelki, zabawki czy akcesoria w pokoju były bardzo podobne zarówno dla jednego jak i dla drugiego dziecka. Nie możemy stworzyć pola do konfliktów.
Zobacz także: Jak urządzić pokój dla przedszkolaka?
Rodzeństwo mieszkające we wspólnym pokoju z pewnością częściej będzie się ze sobą kłócić. Nie dopuśćmy do tego, żeby kłótnie rozpoczynał argument, że jedno z dwójki ma ładniejsze zabawki czy mebelki. Nie musimy dzielić pokoju na pół. Wystarczy, że stworzymy odpowiednią strefę prywatności dla każdego dziecka. Niech to będzie własna półka na zabawki, czy kącik do czytania. Dzielenie przestrzeni z rodzeństwem tworzy między dziećmi silne więzi. Sami przekonamy się, że mimo podziałów, najchętniej będą spędzały czas ze sobą.
Pokój dziewczynki i chłopca
Sytuacja staje się prostsza, gdy na etapie dzieciństwa pokój dzielą ze sobą brat z siostrą. Znikają wtedy problemy wspólnych zabawek i ładniejszych kolorów. Warto jest podkreślać zainteresowania dzieci w takim pokoju. Po dziewczęcej stronie, możemy przyozdobić ścianę kwiatkami. Łóżeczko chłopca pomalujmy, np. w auta. Niech każde z nich czuje się dobrze w swoim kącie.
Zobacz także: Który pokój przeznaczyć dla dziecka?
Strefa snu
Istotne jest zaaranżowanie odpowiedniej strefy snu. Często wykorzystywanym rozwiązaniem jest wstawienie do takiego pokoju piętrowego łóżka. Starsze z dzieci śpi na górze, młodsze na dole. Taka odrębność pozwala rodzeństwu czuć się komfortowo w czasie snu.
REKLAMA
REKLAMA