Kiedy lokatorskie prawo do lokalu może wygasnąć?
REKLAMA
REKLAMA
Spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w przypadku, gdy członek spółdzielni:
• pomimo pisemnego upomnienia używa lokalu niezgodnie z jego przeznaczeniem,
• celowo niszczy lub zaniedbuje obowiązki w stosunku do urządzeń wspólnego użytku oraz wykracza przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali.
REKLAMA
Spółdzielnia ma również prawo wykluczyć członka w sytuacji, gdy zalega z zapłatą czynszu za sześć miesięcy.
REKLAMA
W przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa, jeżeli w ciągu roku byli małżonkowie nie zawiadomią spółdzielni, któremu z nich przypada prawo do lokalu mieszkalnego lub nie przedstawią dowodu wszczęcia postępowania o podział majątku wspólnego, po upływie dodatkowych sześciu miesięcy wyznaczonych im przez spółdzielnię, spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.
W przypadku śmierci jednego z małżonków, jeżeli spółdzielcze prawo przysługiwało obojgu - przypada drugiemu z małżonków, jeżeli w terminie roku złoży on deklarację członkowską. Jeżeli w tym czasie pozostały przy życiu małżonek nie złoży deklaracji członkowskiej, sytuacja wygląda analogicznie jak przy rozwodzie lub unieważnieniu małżeństwa – spółdzielnia powinna wyznaczyć mu dodatkowy termin na złożenie deklaracji członkowskiej, a w przypadku uchybienia temu terminowi spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.
W sytuacji wygaśnięcia spółdzielczego prawa do lokalu dzieciom i innym osobom bliskim zamieszkałym razem z byłymi małżonkami przysługuje roszczenie o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.
Należy także wspomnieć, że jeżeli w przypadku likwidacji, postępowania upadłościowego albo postępowania egzekucyjnego z nieruchomości spółdzielni nabywcą budynku albo udziału w budynku będzie podmiot inny niż spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego ulega z mocy prawa przekształceniu w prawo najmu lokalu podlegające przepisom Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
Zobacz też serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.