Jak zastosować zasady minimalizmu w aranżacji wnętrza?
REKLAMA
REKLAMA
Założenia stylu
Minimalizm jest stylem, w którym funkcjonuje zasada „im mniej, tym lepiej“. Jak sama jego nazwa mówi, wszystko powinno być minimalne. Swoje miejsce mają tu tylko te meble, które potrzebne są domownikom do utrzymania czystości i ładu. Przede wszystkim powinny być niskie. Nie mogą być w żaden sposób zdobione. Często są to wręcz ascetyczne formy, oparte na prostych bryłach geometrycznych. Ich ozdobą jest kolorystyka.Wnętrza absolutnie nie mogą być przytłoczone. W tym stylu, okien nie zdominują firany i zasłony. Użyte tu raczej będą jednokolorowe rolety, nie zabierające miejsca. Na podłodze nie znajdziemy dywanów. Pomniejszają one niestety wnętrza. Ponad to są niepotrzebnym dodatkiem. Styl minimalistyczny używany jest przede wszystkim z myślą o małych mieszkaniach. Dzięki pewnym zabiegom, minimalistyczne wnętrze może wydać się większe i bardziej przestronne.
REKLAMA
Fot. Fotolia
Zobacz także: Jakie schody wybrać, gdy mamy mało miejsca?
Styl bez dodatków
Jedną z podstawowych zasad, którymi kieruje się minimalizm, jest wyeliminowanie niepotrzebnych przedmiotów we wnętrzu. Aranżacji nie mogą zdominować dodatki. Właściwie, w minimalistycznym wnętrzu w ogóle nie ma miejsca na bibeloty. Najważniejsze, by pomieszczenie było przestronne i optycznie powiększało przestrzeń. Należy ograniczyć zdobienia ścian. W minimalistycznym wnętrzu znajdziemy jedynie funkcjonalne przedmioty, które służą do codziennych czynności.
Kolor to podstawa
Tego typu wnętrza doskonale sprawdzają się na małych przestrzeniach. Wielkie domy urządzone w myśl minimalistycznych zasad wyglądają bardzo nowocześnie. Minimalizm sprawia, że wnętrze staje się eleganckie. Jego zasadą jest powiększać przestrzeń. W takim celu musimy użyć do pokrycia ścian jasnych kolorów. Dobrze sprawdzą się także będą pastelowe barwy.
Zobacz także: Malowanie wnętrz
REKLAMA
REKLAMA