REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Krzewy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dlaczego zielenieją kolorowe liście krzewów ozdobnych?

Gdy bordowe, żółte lub pstre liście ozdobnych odmian krzewów zaczynają zielenieć może być to wynik uprawy w złych warunkach lub występowania tzw. rewersji.

Jakie drzewa i krzewy urosną na wapiennej glebie?


Na glebach wapiennych niektóre rośliny będą rosły słabo lub wcale. Można temu zaradzić przez pracochłonne zabiegi – wzbogacanie gleby w próchnicę, uzupełnianie niedoborów żelaza w podłożu i obniżanie odczynu poprzez zakwaszenie torfem. Łatwiejszym i tańszym wyjściem może być posadzenie roślin, które dobrze czują się na glebach z dużą zawartością wapnia.

Toksyczne krzewy ogrodowe


Wiele popularnych gatunków i odmian roślin ogrodowych ma właściwości trujące lub szkodliwe. Zjedzenie różnych części roślin jest groźne dla dzieci i zwierząt. Które z krzewów rosnących w naszych ogrodach są szczególnie niebezpieczne?

Jak zamienić krzew w drzewko?


Popularne formy krzewów na pniu można uzyskać nie tylko przez szczepienie. Dzięki odpowiedniemu przycinaniu niektóre kwitnące krzewy możemy łatwo zamienić w drzewo? Jak to zrobić?

REKLAMA

Jak odmłodzić starsze krzewy?


Wiele kwitnących krzewów pozostawionych bez pielęgnacji rozrasta się i osiąga zbyt duże rozmiary. Jak przeprowadzić cięcie odmładzające starszych krzewów?

Dlaczego krzewy zimozielone nie zrzucają liści?

Zimozielone krzewy cieszą nas swą zielenią przez cały rok. Kiedy większość drzew i krzewów zrzuca liście, zimozielone krzewy są namiastką zieleni w ogrodzie. Jak przystosowały się do trudnych warunków?

Co kryją łacińskie nazwy roślin?

Przy zakupie roślin często spotykamy się z łacińskim nazewnictwem poszczególnych gatunków i odmian. Bywa to kłopotliwe, ale może nam także dużo powiedzieć o pokroju, typie wzrostu, barwie liści bądź igieł danej rośliny.

Na co zwracać uwagę przy zakupie roślin do ogrodu?

Kupowanie roślin do ogrodu to pierwszy etap tworzenia naszego zielonego zakątka. Posadzenie drzew i krzewów w ogrodzie to inwestycja na dłuższy czas. Udana uprawa roślin oraz włożone w nią nakłady pracy i finansowe zależą w dużej mierze od jakości kupowanych roślin. Radzimy na co zwracać uwagę przy zakupie roślin do ogrodu.

REKLAMA

Jak przycinać róże pienne?

Aby róże szczepione na pniu miały piękny i kulisty pokrój, musimy zapewnić im właściwą pielęgnację. Róże pienne są o wiele trudniejsze w uprawie niż ich krzewiaste odpowiedniki. Jak przycinać i pielęgnować różane drzewka?

Jakie rośliny oprócz choinki umilą święta?

Nie tylko choinki zdobiące domy i ogrody mogą być dekoracyjne w okresie świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie nie mniej ozdobne niż choinki mogą być też zimozielone doniczkowe rośliny o ozdobnych liściach i owocach lub ciekawe gatunki kwitnące zimą.

Do kiedy można przycinać krzewy w ogrodzie?

Często zastanawiamy się jaka pora roku będzie optymalna do cięcia krzewów. Jeśli wiemy, kiedy zakwita dany krzew łatwiej będzie nam dobrać porę cięcia. Jakie krzewy lepiej przyciąć wczesną wiosną, a które po kwitnieniu?

Jakie rośliny posadzić wiosną?

Jakie rośliny posadzić wiosną? Np. drzewa i krzewy z gołym korzeniem. Wiosną możemy posadzić także zimozielone krzewy i takie rośliny, które trudniej regenerują system korzeniowy. Radzimy, które krzewy należy posadzić w okresie od początku marca do połowy kwietnia.

Krzewy najwcześniej kwitnące wiosną

Krzewy najwcześniej kwitnące wiosną – derenie, forsycje, jaśminy, magnolie, wierzby – sprawią, że nasz ogród będzie mienił się kolorami zanim stopnieją ostatnie śniegi. Jeśli marzymy o kwitnących już w lutym krzewach, wybierzmy te, które zakwitną najwcześniej.

Niskie liściaste krzewy o barwnych liściach

Niskie liściaste krzewy o barwnych liściach są dobrym rozwiązaniem jeśli w swoim ogrodzie, na balkonie czy tarasie nie mamy zbyt dużo miejsca. Jakie krzewy wybrać aby cieszyły nas barwnymi liśćmi i dodatkowo nie zajmowały wiele miejsca? Czy są odmiany, które nadają się zarówno do ogrodu, jak i do uprawy w doniczkach?

Krzewy odporne na zasolenie

Gdy drzewa i krzewy wrażliwe na zasolenie gleby rosną w pobliżu ulic i chodników, po zimie często zamierają. Czy są rośliny, które mogą znieść takie ekstremalne warunki – bardzo duże zasolenie – i być jednocześnie ciekawą ozdobą?

Magnolia w ogrodzie

Magnolie rosną dziko w Azji Wschodniej oraz Ameryce Północnej i Południowej. W Polsce magnolie nie występują w środowisku naturalnym, ale często są uprawiane jako rośliny ozdobne. Na świecie istnieje ok. 250 gatunków magnolii.

Iglaki, które nie wymagają cięcia

Iglaki, które nie wymagają przycinania to idealne rozwiązanie dla tych, którzy marzą o żywopłocie, ale nie widzą siebie w roli ogrodnika. Dzięki iglakom, które nie wymagają przycinania nie będziemy musieli się martwić o kształt naszego żywopłotu.

Iglaki dobrze znoszące cięcie

Iglaki, które dobrze znoszą cięcie, szybko odrastają i regenerują się. Z tych odmian iglaków ukształtujesz ciekawe formy, bez obawy, że może to im zaszkodzić.

Jak przycinać krzewy ozdobne

Cięcie krzewów ozdobnych jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w ogrodzie. Właściwie wykonane cięcie krzewów ozdobnych poprawia kondycję roślin i nadaje im ładny pokrój.

Krzewy liściaste do ogrodu - zielone całą zimę

Zdecydujmy się na krzewy liściaste, które nie gubią zielonych liści i kolorowych owoców w zimie, jeśli chcemy aby nasz ogród był piękny i kolorowy nawet wtedy, gdy spadnie śnieg. Krzewy liściaste zielone przez całą zimę są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć za oknem odrobinę lata bez względu na warunki atmosferyczne.

Iglaki kolumnowe idealne do małego ogrodu

Iglaki kolumnowe charakteryzują się smukłą i wyniosłą sylwetką o wrzecionowatym kształcie. To sprawia, że iglaki kolumnowe znakomicie nadają się do posadzenia w ogródkach o małej powierzchni. Iglaki kolumnowe nie zajmują dużo miejsca i są ładną ozdobą naszego ogrodu.

Miejsce sadzenia iglaków

Pozornie mały iglak w przyszłości może zacienić mieszkanie, utrudnić wzrost innych roślin ogrodowych, a nawet doprowadzić do sąsiedzkiej sprzeczki. To gdzie posadzimy iglaki ma bardzo duże znaczenie, dlatego warto się zastanowić nad tym jakie miejsce będzie idealne dla naszych iglaków.

Iglaki o ozdobnych szyszkach

Jeśli stoimy przed wyborem iglaka do naszego ogrodu, zwróćmy uwagę na rodzaj szyszek jakie będzie rodził. Myli się ten, kto uważa, że szyszka może być jedynie brązowym, zdrewniałym bytem. Szyszki iglaków potrafią zadziwić nie tylko kształtem, lecz także kolorem.

Żywopłot z iglaków

Żywopłot z iglaków nie ochroni przed wiatrem, ale odgrodzi podwórko od hałasu dochodzącego z ulicy. Żywopłot może być także podporą dla kwiatów. W dodatku jest łatwy w utrzymaniu, ponieważ nie wszystkie gatunki iglaków wymagają przycinania.

Gdzie i kiedy kupować iglaki?

Jeśli kupujesz iglaki w supermarkecie, wybierz się tam pod koniec tygodnia. Jeśli wolisz kupić iglaki w szkółce, odpowiednią porą na zakupy będzie koniec jesieni. Zanim kupisz iglaki korespondencyjnie, sprawdź renomę producenta.

Jak założyć żywopłot z iglaków?

Żywopłot najlepiej posadzić jesienią. Wystarczy zaopatrzyć się w młode drzewka (starsze dłużej się zakorzeniają i są droższe) oraz łopatę. Zobacz jak posadzić żywopłot, by być z niego dumnym z przez długie lata.

Jesień przez cały rok – iglaki żółtolistne

Iglaki żółtolistne powstają w wyniku mutacji naturalnej. Hodowca, który to zauważy, wyodrębnia je i rozmnaża – tak powstaje nowa odmiana. Iglaki żółtolistne powinno się sadzić na słońcu, lecz należy uważać na ostre oświetlenie. Iglaki żółtolistne nadają blasku kompozycjom w ogrodzie. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o iglakach żółtolistnych?

Okazałe iglaki do dużego ogrodu

Okazałe iglaki potrzebują dużej przestrzeni aby mogły się rozwijać. Nie można ograniczać okazałych iglaków budynkami, innymi roślinami, czy przewodami elektrycznymi. Jeśli masz dom za miastem lub wielką działkę możesz posadzić okazałe iglaki bez zastrzeżeń. Radzimy jaki gatunek okazałych iglaków wybrać.

Niebieskie iglaki w Twoim ogrodzie

Kolor niebieski w ogrodzie przyciąga wzrok, budzi podziw, ożywia kompozycje. Kolor niebieski jest widoczny przez cały rok, co rozwesela ogród w zimie. Należy unikać sadzenia niebieskiego iglaka na środku trawnika lub przed domem. Niebieskie drzewko iglaste najlepiej zasadzić na uwypuklającym jego kolor tle, przed drewnianą ścianą lub żywopłotem z cisów.

Iglaki doniczkowe w ogrodzie

Niektóre drzewa iglaste można uprawiać również w doniczkach. Odpowiednio pielęgnowane iglaki będą się one prezentować równie pięknie, jak te hodowane w tradycyjny sposób. Radzimy jak dbać o drzewa iglaste uprawiane w doniczkach.

Oryginalne iglaki do ogrodu

Wśród iglaków możemy znaleźć oryginalne okazy – nie tylko drzewa liściaste mogą zachwycać nas swoją różnorodnością. Radzimy, po które iglaki sięgnąć, by nasz ogród stał się wyjątkowy.

Sadzonkowanie iglaków krok po kroku

Sadzonkowanie iglaków wymaga doświadczenia, narzędzi i cierpliwości. Na szczęście istnieją takie odmiany iglaków, które każdy z nas może uprawiać w swoim ogrodzie. Krok po kroku przestawiamy jak sadzonkować iglaki.

Jak przycinać iglaki?

Iglaki znajdziemy w prawie każdym większym lub mniejszym ogrodzie. Swą popularność iglaki niewątpliwie zawdzięczają urodzie, jednak fakt, że nie wymagają specjalnej troski też przemawia na korzyść iglaków.

Jak chronić iglaki przed chorobami i szkodnikami?

Iglaki są roślinami prostymi w uprawie. Zwykle wystarczy zapewnić iglakom dobre warunki by rozwijały się prawidłowo. Czasami mimo wszelkich starań iglaki zaczynają chorować. Co zrobić, gdy jakaś choroba zaatakuje nasze iglaki?

Ogrodowe krzewy liściaste zrzucające liście na zimę

Ogrodowe krzewy liściaste choć zimą prezentują się niezbyt efektownie, pozostałą część roku zachwycają zmieniającymi się barwami liści i pięknymi kwiatami. Wybierzmy krzewy liściaste odpowiednie dla naszego ogrodu.

Iglaki rozesłane i płożące się - które wybrać

Iglaki rozesłane i płożące się często sprzedawane są jako rośliny skalne. Iglaki płożące rosną w górę poprzez nawarstwianie się pędów, z kolei iglaki rozesłane przywierają płasko do ziemi a ich wysokość nie przekracza 40 cm. Zarówno iglaki rozesłane, jak i iglaki płożące bardzo dobrze komponują się z innymi rodzajami iglaków.

Iglaki o zmiennej barwie do ogrodu

Istnieją iglaki, które zmieniają barwę wraz ze zmianą pór roku – w sposób naturalny wpływa to na obraz naszego ogrodu. Iglaki o zmiennej barwie spowodują, że nasz ogród nigdy nie stanie się nudny. Cyprysik błotny, jałowiec płożący, cyprysik groszkowy – to tylko niektóre z iglaków o zmiennej barwie.

Sadzenie iglaków krok po kroku

Sadzenie iglaków – o czym powinniśmy pamiętać i na co musimy zwrócić uwagę. Jakich rozmiarów powinien być dół do posadzenia iglaka, jak postąpić ze zniszczonymi korzeniami i jak zabezpieczyć glebę przed wyschnięciem. Radzimy co należy zrobić aby szybko posadzić iglaki.

Małe odmiany iglaków - iglaki karłowe

Iglaki karłowe to odmiany niewielkie, idealnie pasujące do małych ogródków. Iglaki karłowe charakteryzują się bogactwem kształtów i kolorów.

Widliczka (Selaginella)

Widliczka (Selaginella) to wspaniały zielony krzew. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów (25 centymetrów), jest bardzo chętnie hodowany w mieszkaniach. Ma na to ogromny wpływ jego zachowanie – zroszony wodą momentalnie się ożywia. Widliczki chętnie uprawia się w zimowych ogrodach i oknach kwiatowych ze względu na małe wymagania.

Pisonia biała (Pisonia alba)

W naturalnych warunkach pisonia jest krzewem lub małym drzewem, dorastając do 6 metrów wysokości. W warunkach domowych jej wzrost nie przekracza 1 metra. Rośliny te nie mają naturalnej właściwości do rozkrzewiania się, zatem nie przycinane tworzą jeden lub dwa pędy. Główną ozdobą pisonii są liście – ułożone naprzeciwlegle tworzą na wierzchołku gęstą rozetę, z której wyrastają kwiatostany.

REKLAMA