REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odmłodzić starsze krzewy?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Ogród. Fot. Fotolia
Ogród. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele kwitnących krzewów pozostawionych bez pielęgnacji rozrasta się i osiąga zbyt duże rozmiary. Jak przeprowadzić cięcie odmładzające starszych krzewów?

Jak i kiedy odmładzać?

Drzewa i krzewy w naszym klimacie wymagają ostrożnego traktowania i poważniejsze prace związane z przycinaniem w większości przypadków najkorzystniej jest rozłożyć na kilka lat (szczególnie w przypadku drzew). Stopniowe odnawianie poprzez usuwanie kilku pędów lub gałęzi jest lepsze dla zdrowia rośliny gdyż nie zaburza drastycznie równowagi pomiędzy masą części nadziemnej i podziemnej danej rośliny.

REKLAMA

Pamiętajmy też, że wiele kwitnących drzew i krzewów ma ograniczoną długość życia i nawet silne cięcie może nie pobudzić do silniejszego wzrostu starych, słabych krzewów. Lepszym rozwiązaniem jest wtedy usunięcie starego krzewu i zasadzenie nowego i silnego.

Zobacz także: Jak łatwo rozmnożyć popularne krzewy ogrodowe?

Najlepszą porą na przeprowadzenie ciecia odmładzającego jest wczesna wiosna. W tym czasie większość krzewów wchodzi w okres najbardziej energicznego wzrostu i ma lepszą zdolność do regeneracji pędów. Najczęściej rozrastają się nadmiernie m. in. derenie, jaśminowce, krzewuszki (weigele), forsycje, tamaryszki, żylistki.

Od czego zacząć?

REKLAMA

Gdy krzew osiągnie zbyt duże rozmiary odetnijmy całkowicie kilka starszych pędów przy ziemi. Pozostałe pędy skracamy tak, by ich długość była nieco mniejsza niż pożądana przez nas wysokość krzewu. Pozwalamy w ten sposób roślinie odrosnąć na tyle, aby rany po cięciu uległy zasłonięciu. W kolejnych sezonach przycinamy roślinę w celu utrzymania właściwej wielkości. Pamiętajmy wtedy o właściwych terminach cięcia, tak by krzewy kwitnące wiosną ciąć po kwitnieniu, a kwitnące latem – wiosną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętajmy, że wiosenne cięcie odmładzające może pozbawić pąków gatunki kwitnące wiosną (forsycja, migdałek, krzewuszka, jaśminowiec, pigwowce). Rośliny w danym roku nie zakwitną ale dzięki cięciu poprawi się ich pokrój, wypuszczą młode pędy, na których zawiążą zdrowe, liczne pąki na następny sezon. Brak kwitnienia w sezonie po cięciu nie musi więc oznaczać choroby lub przemarznięcia.

Zobacz także:  Do kiedy można przycinać krzewy w ogrodzie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA