Dlaczego krzewy zimozielone nie zrzucają liści?
REKLAMA
REKLAMA
Zimozielone z konieczności
Większość gatunków roślin zimozielonych występuje na obszarach gdzie nie występuje sezonowość pór roku lub jest słabo zaznaczona. W rejonach gdzie sezon wegetacyjny trwa cały rok (tropiki) liście nieprzerwanie pełnią funkcje asymilacyjne.
REKLAMA
Z kolei w rejonach o surowym klimacie największe szanse na przetrwanie maja gatunki, które potrafią wykorzystać te same liście przez szereg lat. Gdyby, co roku wymieniały liście byłyby zbyt osłabione, by przetrwać warunki klimatu tajgi lub tundry.
Warunki takie zmusiły rośliny zimozielone do oszczędzania energii potrzebnej na wymianę liści. W rzeczywistości rośliny zimozielone również wymieniają liście na nowe. Nie robią tego jednak nagle i masowo, lecz wolno, stopniowo. Czasem możemy nawet nie zauważyć, że nasze ostrokrzewy lub azalie japońskie pozbywają się części starszych liści, by mogły wypuścić nowe.
Zobacz także: Zimozielone pnącza ogrodowe
Jak zimozielone krzewy chronią się przed trudnymi warunkami?
REKLAMA
Liście roślin zimozielony muszą przetrwać najtrudniejsze warunki – od upałów po srogie mrozy. Jednocześnie mają służyć roślinie przez wiele lat. Wymogi takie sprawiły, że liście gatunków zimozielonych wykształciły specjalne cechy. Z reguły są one grube i sztywne. Często mają kolczaste wyrostki chroniące je przed zwierzętami. Dolna strona liścia zaopatrzona jest w warstwę kutneru (drobnych, sfilcowanych włosków) lub wosku, które chronią go przed nadmiernym parowaniem latem oraz przed niskimi temperaturami.
Zimą zdarza się, że liście różaneczników lub kaliny sztywnolistnej zwijają się i zwisają pionowo. Nie jest to oznaka choroby a normalne zjawisko. Dzięki zmniejszeniu powierzchni liści rośliny zabezpieczają się przed nadmierną utratą wilgoci, gdy nie mogą pobrać odpowiedniej jej ilości z podłoża.
Zobacz także: Iglaki i krzewy zimozielone na zacienione tarasy
Przed zimą (lub w czasie ocieplenia w okresie zimowym) należy obficie podlewać rośliny zimozielone, a podłoże, na którym rosną pokryć grubą warstwą kory lub suchych liści. Pozwoli to zminimalizować straty wilgoci. Ważne jest też osłanianie roślin przed mroźnymi wiatrami.
REKLAMA
REKLAMA