REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ekologia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ekokredyt - na co można dostać dopłatę?

Na jakie cele przyznawane są ekokredyty? Kto może otrzymać dofinansowanie? Czy zielone pożyczki się opłacają?

Nowe wymogi wobec domowych kotłów grzewczych od 1 października 2017 r.

Od 1 października 2017 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Rozporządzenie to zaostrza normy emisyjne dla domowych kotłów grzewczych na paliwo stałe. Jednak mniej ekologiczne kotły będzie można sprzedawać i instalować w domach aż do końca czerwca 2018 roku, o ile zostały wyprodukowane przed 1 października 2017 r.

Czym grozi palenie śmieci w kominku?

Rocznie w Polsce produkuje się średnio 58 milionów m3 odpadów komunalnych. To jakby zapełnić śmieciami po dach Stadion Narodowy aż 58 razy. Część z odpadów staje się paliwem opałowym – wielu Polaków uważa, że palenie śmieci jest bardziej ekologiczne, niż ich segregowanie. Jakie są jednak skutki wrzucania śmieci do kominka?

Eko sposoby na design

Ekologia jest wśród nas. Nikogo już nie dziwią papierowe torby na zakupy, segregacja śmieci i koncerny promujące wytwarzanie produktów całkowicie zgodnie z naturą. „Bądź eko” to nie tylko hasło reklamowe i moda, ale styl życia i głębokie przekonanie o potrzebie zwiększenia odpowiedzialności za naszą planetę, również na co dzień, w naszych domach.

REKLAMA

Ekologiczne materiały: jakie właściwości ma tkanina bambusowa?

Tkanina bambusowa, z której coraz częściej szyje się pościel, ręczniki, a nawet ubrania, zyskuje coraz więcej zwolenników w Europie Zachodniej i w USA, powoli wkracza również na polski rynek. Niezależnie od przeznaczenia tkanina bambusowa, poza walorami estetycznymi, ma ważne właściwości funkcjonalne i zdrowotne.

Zasada 3R – co to jest?

Zasada 3R to nic innego jak: Reduce, Reuse i Recycle, co w Polsce możemy zamienić na 3U: Unikaj (kupowania tego, co tak naprawdę nie jest potrzebne), Użyj (niektóre rzeczy można ponownie wykorzystać zamiast kupować nowe) i Utylizuj (starajmy się segregować śmieci, żeby zostały zrecyklingowane). Zasada 3R ma wpoić nawyk dbania o środowisko.

Business Garden Warszawa – ekologiczny kompleks biurowy

Business Garden Warszawa to pierwszy ekologiczny kompleks biurowy, wyposażony w systemy oszczędzania wody i energii, kontroli środowiska wewnętrznego, a wszystko to zgodne z certyfikacją LEED. W Business Garden Warszawa swoje biura mają: Adidas, Ricoh, Credit Agricole Bank Polska, Europejski Fundusz Leasingowy.

Designerskie meble, czyli krzesła, fotele i sofy: GALERIA

Designerskie krzesła, fotele i sofy oprócz swego niezwykłego wyglądu mają także swoją historię. Dodatkowo prezentowane przez nas meble wpisują się także w ekologiczny trend, ponieważ powstały z naturalnych materiałów lub z surowców wtórnych.

REKLAMA

Lampy z naturalnych materiałów

Lampy z naturalnych materiałów świetnie wpisują się w ekologiczny trend. Naturalne materiały stają się ważnym elementem aranżacji wnętrz, projektanci sięgają po nie coraz częściej. Jednym z pomysłów na zastosowanie naturalnych materiałów jest wybór lamp z drewna i z lnu.

Dbamy o środowisko: ekologiczne tapety

Ekologiczne tapety są jednym ze sposobów dbania o środowisko, a tym samym o nasze zdrowie. Ekologiczne tapety wykonane są z materiałów z recyklingu, na bazie produktów naturalnych i co ważne bez obawy mogą być używane przez alergików. Zaletą takich tapet jest to, że nie wymagają one klejenia, w ciągu pół roku można ją przenieść na inną ścianę w mieszkaniu.

Ekologiczne domy pozwolą na oszczędności

Na budowę ekologicznego domu w 2013 roku możemy dostać dopłatę od rządu nawet w wysokości 50 tys. zł. W przypadku ekologicznego mieszkania dofinansowanie będzie niższe i zatrzyma się na poziomie 16 tys. zł. Z dopłat można skorzystać tylko w przypadku kredytowania mieszkania.

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości energooszczędne?

Energooszczędne nieruchomości w Polsce dopiero stawiają pierwsze kroki. Jednak w najbliższych latach należy spodziewać się nasilenia trendu budowania energooszczędnych nieruchomości. W pierwszym kwartale 2013 roku budowa i kupno takiego lokum będą dofinansowane przez państwo, przeczytaj na jakich zasadach.

Moda na ekologiczne domy

Moda na ekologiczne domy szczególnie zauważalna jest w dużych miastach. Młodzi ludzie wybierają wszystko, co ekologiczne, życie w zgodzie z naturą stało się po prostu modne. Deweloperzy reklamują swoje inwestycje jako ekologiczne, często jednak jest to chwyt marketingowy. Jak to wygląda w praktyce?

Ekodesignerski „manifest”

Ekologia to dziedzina wiedzy zajmująca się zależnościami pomiędzy przyrodą ożywioną i nieożywioną oraz relacjami człowieka i resztą otaczającej go przyrody, a także wynikającymi z tego współistnienia konsekwencjami. Przejawy ekologii widoczne są również w projektowaniu wnętrz i określane są mianem ekodesignu.

Ekologiczna kąpiel pod prysznicem

Ekologiczna kąpiel pod prysznicem jest w zasięgu ręki każdego z nas. Kąpiele pod prysznicem w wersji ekologicznej przestały być niecodziennym zjawiskiem. Dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?

Ekologiczne prysznice: GALERIA

Ekologiczne prysznice zyskują na popularności. Coraz więcej ludzi wyposaża swoją łazienkę w prysznic, warto zadbać o ekologię i w tym przypadku. Ekologiczny prysznic może równie dobrze wyglądać, zobacz sam.

Ogród ekologiczny – vademecum

Ogród ekologiczny to nowy trend w ogrodnictwie. Szklarnie, ogródki warzywne i ziołowe, kompostowniki i pomieszczenia gospodarcze to części składowe ogrodów ekologicznych. Jak sprawić aby nasz ogród stał się ogrodem ekologicznym?

Styl ekologiczny

Styl ekologiczny jest ściśle związany z naturą. W obrębie stylu ekologicznego stosuje się surowce naturalne – drewno, glinę, bawełnę, len, wiklinę. Nawiązanie do natury przejawia się również w kolorach, stosuje się barwy ziemi – beże, brązy, zielenie. Obecnie w stylu ekologicznym urządza się nie tylko wnętrza, lecz buduje się całe domy, np. z gliny.

Przedmioty eko w Twoim domu - galeria

Chcesz być bliżej natury? Postaw na styl eko! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy galerię przedmiotów eko, którymi możesz ozdobić wnętrze swojego domu.

Kominki ekologiczne - GALERIA

Kominki ekologiczne cieszą się coraz większą popularnością. Rosnące zainteresowanie kominkami ekologicznymi jest ściśle powiązane ze zwiększającą się świadomością ekologiczną. Kominki tego typu są zasilane ekologicznym paliwem i wykonywane są z różnych materiałów. Portugalska marka Glamm Fire zaproponowała ekskluzywne designerskie kominki z kolekcji Fire Wonderland.

Jak zaaranżować ekologiczny salon?

Moda na ekologiczne wnętrza jest coraz większa. Wielu z nas decyduje się urządzić całe mieszkanie w zgodnie z naturą, dlatego ekologiczny salon zyskuje na popularności. Wiklina, drewno, rattan, len czy trawa morska, to tylko nieliczne materiały, których możemy użyć.

Jak odstraszyć gołębie, nie raniąc ich?

Każdy kto zetknął się z problemem gołębi z pewnością przynajmniej przez chwilę zastanawiał się nad bezpieczeństwem potencjalnych metod odstraszania tych zwierząt.

Jak starać się o dofinansowanie na kolektory słoneczne?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje zakup i montaż kolektorów słonecznych. Aby otrzymać dotację trzeba spełnić szereg warunków, a jest o co się ubiegać – Fundusz przeznaczy na ten cel 300 mln złotych.

Czy można dokonać ocieplenia pod pokryciem dachu?

Jeżeli nasz dach jest nieszczelny, źle ocieplony lub oświetlony, warto zdecydować się na wymianę pokrycia dachu. Dokonując remontów budowlanych, w celu ocieplania pokrycia dachowego nie trzeba ingerować w strukturę zabudowy poddasza – co oznacza, iż jest to dobre rozwiązanie. Do ocieplenia dachu warto wykorzystać materiały charakteryzujące się bardzo dobrą zdolnością do izolacji cieplnej, odporne na wilgoć.

Jakie materiały wybrać do wykończenia pokrycia dachu?

Pokrycie dachu musi być estetycznie i bezpośrednio dopasowane do otoczenia. Obecnie na rynku mamy ogromy wybór materiałów, które możemy wykorzystać do wykończenia dachu. Jednakże, nie wszystkie materiały będą odpowiadały pokryciu naszego dachu. W tym celu musimy uwzględnić wiele niezbędnych czynników, opisanych poniżej.

W jaki sposób możemy dokonać wymiany pokrycia dachu?

Dach w całej konstrukcji domu jest najistotniejszym elementem. Materiał, z którego wykonany jest cały dach ulega zniszczeniu z upływem lat, pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych. Z tego też powodu, koniecznie należy dokonać wymiany pokrycia dachu, aby zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo jego mieszkańcom.

Jak prawidłowo zamontować okna w domu energooszczędnym?

W domach energooszczędnych podstawowym elementem całej konstrukcji są okna. Okna w domach energooszczędnych powinny być bardzo skrupulatnie zamontowane i wykonane z materiałów dobrej jakości. Zobacz poradnik, jak zamontować okno energooszczędne.

Jak stworzyć solidną podłogę?

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, w celu stworzenia solidnej, praktycznej podłogi jest zbrojona betonowa płyta, która jest położona na warstwie chudego betonu. Aby wykonać solidne podłoże, należy stworzyć odpowiednio zbudowaną strefę oparcia nadproża – zbudowaną z różnych warstw.

Czy inwestycja w termomodernizację jest opłacalna?

Decydując się na kompleksową termomodernizację w budynku odczujemy poprawę w komforcie życia, a przy tym także zmniejszą się nasze rachunki. Dlatego też zaleca się dokonanie takich zmian, które spowodują ograniczenie ciepła, a zarazem zwiększą sprawność systemu instalacji grzewczej.

System inteligentnych urządzeń w nowoczesnym domu

We współczesnych czasach organizacja życia w domach zmierza ku temu, aby coraz więcej czasu spędzać w czterech kątach. Dlatego, też w celu usprawnienia naszych codziennych obowiązków decydujemy się na zakup coraz to nowszych urządzeń.

Jak powiększyć wnętrze naszego domu?

Obecnie jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajeni do jasnych, eleganckich wnętrz, zapewniających nam maksymalny komfort. Coraz częściej architekci projektując dom stosują przeszklone konstrukcje. Duże i jasne wnętrze jest obecnie akceptowanym i pożądanym elementem naszego wymarzonego domu.

W jakiego rodzaju projekt domu warto zainwestować?

Tempo naszego życia wzrasta. Podnoszą się także nasze wymagania, co do komfortu życia, a co z tym się wiąże – w stosunku do dobrze zaprojektowanych urządzeń, z których korzystamy codziennie. Coraz częściej ludzie planują swoją przyszłość, dlatego też muszą być gotowi na różnego rodzaju zmiany – tj. standardy budowania, nasze oczekiwania i potrzeby, warunki życia, możliwości techniczne.

Jak przyjemnie spędzać czas we własnym mieszkaniu?

Projekty domów współczesnych uwzględniają nasze potrzeby, tak żebyśmy mogli przyjemnie spędzać czas we własnym mieszkaniu. Obecnie w budynku dużą część powierzchni przeznacza się na pomieszczenia gospodarcze o różnym przeznaczeniu – w zależności od indywidualnych potrzeb – co ma wpłynąć na przyjemne spędzanie czasu we własnym mieszkaniu.

Jak powinny wyglądać pomieszczenia w nowoczesnym domu?

Przestrzeń w poszczególnych pomieszczeniach nowoczesnego domu powinna zostać zorganizowana w taki sposób, żeby użytkownicy w nim przebywający, nie przeszkadzali sobie nawet podczas wykonywania różnych czynności. Jak jednak powinny wyglądać pomieszczenia w nowoczesnym domu?

Czym charakteryzuje się okno energooszczędne?

Okna w domu energooszczędnym stanowią główny element całej konstrukcji. Powietrze, które przechodzi przez okna wpływa na całokształt bilansu w budynku energooszczędnym. Dlatego też, warto zadbać o odpowiednie usytuowanie okna w ścianie, jak i o optymalny montaż.

O czym należy wiedzieć dobierając system izolacji?

Przy dobieraniu systemu izolacji, warto wziąć pod uwagę wysoką jakość jego wykonania. System izolacji powinien posiadać duże możliwości modyfikacji. Fachowcy zalecają, aby w systemie tym znajdowały się produkty, które w pełni umożliwiają zabezpieczenia fundamentów budynku w warunkach gruntowo-wodnych.

Jak chronić dom przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi?

Aby odpowiednio chronić dom przed opadami atmosferycznymi, zaleca się, aby ściany budynku były oddzielone od wilgotnego środowiska zewnętrznego szczelną izolacją. Różnego rodzaju zabezpieczenia, zarówno w postaci izolacji poziomych, a także pionowych spełniają zasadniczą funkcję – nie dopuszczają do przesiąknięcia wody nawet w najgłębsze struktury budynku.

Posadowienie budynku

Sfera przyziemna budynku, zarówno położonego na gruncie, jak i na podłodze betonowej stanowi podwalinę dla całej konstrukcji. Przygotowanie w sposób prawidłowy podłoża stanowi fundament dla wykonania dalszych prac, związanych z budową całej konstrukcji. Dlatego też, kolejność położonych warstw ma ogromne znaczenie.

Projekt biurowca z wykorzystaniem rozwiązania pasywnego budownictwa

Budownictwo pasywne to stosunkowo nowa koncepcja. Głównym autorem tejże koncepcji jest Wolfgang Feist – założyciel Instytutu Budownictwa Pasywnego. Jego zdaniem, aby skutecznie ogrzać budynek, należy wykorzystać w tym celu tzn. „pasywne źródła ciepła” (czyli, np.: urządzenia elektryczne albo naturalne słońce).

Jakie materiały należy wykorzystać do ocieplenia dachu?

Aby zatrzymać jak najwięcej ciepła od góry domu, należy odpowiednio dobrać materiały. W tym celu warto zastanowić się, jakie materiały będą najkorzystniejsze, a przy tym należy porównać ceny różnych oferowanych produktów na rynku.

Jakie materiały wykorzystać do budowy ścian domu?

Projekt wymarzonego domu powinien być odpowiedni do potrzeb i wymagań inwestora. Z tego też powodu, decydując się na budowę domu warto przemyśleć, w jakim domu chcemy mieszkać. Dom energooszczędny to przede wszystkim oszczędność energii, zasobów naturalnych oraz co za tym idzie – pieniędzy. W tym celu należy także rozważyć kwestię, dotyczącą odpowiednich materiałów wykorzystywanych do budowy domu.

Dom energooszczędny – komfortowe warunki życia

Dom energooszczędny jest zaprojektowany z odpowiednich materiałów, dzięki którym możemy osiągnąć pełny komfort przy nieznacznym użyciu energii odnawialnej tj. kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Zmiana domu tradycyjnego na dom energooszczędny jest zawsze możliwa, jednakże zmiany te są znacznie łatwiejsze na etapie rozpoczęcia budowy.

Jak zaprojektować pomieszczenia, aby ograniczyć straty ciepła?

Aby uzyskać jak największe oszczędności w energii w nowoczesnym, energooszczędnym budynku należy wziąć pod uwagę różne propozycje architektoniczne. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom architektonicznym można w znacznym stopniu wpłynąć na zmniejszenie strat ciepła w budynku.

W jaki sposób działa budynek pasywny?

Obecnie coraz częściej opracowuje się nowe rozwiązania, które mają na celu zmniejszyć zapotrzebowanie w budynku na energię zużywaną do jego eksploatacji. Dom pasywny jest w taki sposób zaprojektowany, aby dzięki odpowiednio zastosowanej konstrukcji tracił jak najmniej ciepła. A jego usytuowanie ma pozwolić przede wszystkim na dostarczenie w sposób pasywny jak największej ilości energii z zewnątrz.

W jaki sposób możesz zaoszczędzić energię w domu?

Jeżeli chcesz płacić mniejsze rachunki, musisz nauczyć się umiejętnie korzystać z urządzeń gazowych. Warto także dokonać prawidłowego wyboru przy doborze odpowiedniego paliwa, kierując się przy tym względami funkcjonalnym, jak i finansowymi.

Funkcjonalne wykorzystanie energii słonecznej w projekcie

Energia słoneczna jest podstawowym źródłem ogrzewania budynku. Dlatego też duże znaczenie ma miejsce położenia domu na działce. Energia słoneczna powinna być skutecznie wykorzystywana w budynku energooszczędnym.

Zalety domu pasywnego

Architekt projektując dom pasywny musi kłaść nacisk przede wszystkim na jego funkcję, która charakteryzuje się przy tym specyficzną formą, często także niedopasowaną do lokalnej tradycji architektonicznej. Inwestycja w dom pasywny, jako stosunkowo nowy pomysł ma wiele zalet, które dotyczą zarówno kwestii utrzymania, jak i ekologii.

Czy opłaca się zainwestować w dom energooszczędny?

Domy energooszczędne są obecnie coraz bardziej powszechne. Domy wzniesione z wykorzystaniem nowoczesnej technologii są energooszczędne poprzez zastosowanie izolacji przegród zewnętrznych oraz wysokiej jakości okien i wymienników ciepła z wentylacji.

Jakie korzyści można czerpać z energooszczędnego mieszkania?

Aby móc w pełni korzystać z udogodnień, które są związane z mieszkaniem w budynku energooszczędnym, warto wykształcić w sobie potrzebne do tego nawyki, dzięki którym nauczymy się oszczędnie mieszkać.

Różnice i podobieństwa – dom energooszczędny a pasywny

Projekty domów pasywnych i energooszczędnych powinny odpowiadać tym samym standardom ogólnym. Jednakże w przypadku domów energooszczędnych architekci mogą pozwolić sobie na większą swobodę.

REKLAMA