REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekokredyt - na co można dostać dopłatę?

Subskrybuj nas na Youtube
dom, ekologia, baterie słoneczne Fot. Fotolia
dom, ekologia, baterie słoneczne Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na jakie cele przyznawane są ekokredyty? Kto może otrzymać dofinansowanie? Czy zielone pożyczki się opłacają?

Ekokredyt – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Banki coraz częściej oferują kredyty, dzięki którym można sfinansować inwestycje proekologiczne na preferencyjnych zasadach. Dotyczy to zarówno wyposażenia domu w nowoczesne technologie grzewcze, budowy budynku energo-oszczędnego, jak i nawet zakupu samochodu hybrydowego. Dostępnych rozwiązań jest wiele. Korzystać można bowiem z ekopożyczek, kredytów z dotacją czy dofinansowania z miasta lub gminy. Sam Bank Ochrony Środowiska od początku swojej działalności, tj. od 1991r. do końca 2016 r. udzielił „zielonych kredytów” o wartości 18,6 mld zł[1]. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego radzą, na czym polega tego rodzaju finansowanie.

REKLAMA

W ostatnich latach ekotrend stał się coraz mocniej widoczny. Dotyczy on nie tylko mody na zdrową żywność i aktywny tryb życia, ale także odgórnych regulacji, które wpływają m.in. na sposób, w jaki budowane są współczesne domy. Stale zaostrzają się bowiem przepisy i wymogi dotyczące warunków technicznych, a do 2021 r. każdy nowy budynek będzie musiał mieć niemal zerowe zużycie energii[2]. – Budowa domu energooszczędnego wiąże się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii m.in. grzewczych i izolacyjnych, które sprawią, że budynek będzie potrzebował kilkukrotnie mniej energii do ogrzewania. W praktyce oznacza to znaczne oszczędności na rachunkach, ale także wyższe koszty inwestycji. Można zmniejszyć je, zaciągając kredyt ekologiczny z dotacją z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Taki ekokredyt z dotacją jest dostępny w wybranych bankach i dotyczy konkretnego celu np. wymiany kotła węglowego na gazowy, instalacji pompy ciepła czy kolektorów słonecznych. Dopłaty wynoszą nawet do 40 proc. inwestycji, ale ich wysokość i dostępność zależy od regionu kraju. Możliwe jest także sfinansowanie z dotacją mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu obok domu powstaje własna mini elektrownia, która zasila budynek. W dłuższej perspektywie takie rozwiązanie może przynieść znaczne oszczędności, bo redukuje koszty utrzymania domu – mówi Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

Ekologiczne zakupy z dopłatą od miasta

W ramach walki ze smogiem dotacje do wymiany pieców oferują także miasta i gminy. Dofinansowanie dotyczy wymiany starych kotłów węglowych na urządzenia nowej generacji, które spełniają unijne normy, jak np. kotły gazowe i elektryczne. – By skorzystać z dopłaty, trzeba wcześniej sprawdzić dostępność programu i jego regulamin na stronie urzędu miasta lub gminy. Możliwe kwoty do uzyskania i terminy składania wniosków różnią się w zależności od regionu. Jeśli planujemy wymianę pieca no nowy, powinniśmy już teraz zainteresować się dopłatą, bo w wielu miastach wkrótce zakończy się nabór wniosków[3] – mówi Michał Krajkowski, ekspert ZFPF, Notus Finanse.

Zielony kredyt na budowę domu

REKLAMA

By zaciągnąć ekologiczny kredyt, nie trzeba jednak ograniczać się do ofert z dotacjami od państwa. Niektóre banki przygotowały bowiem własne produkty zielonych kredytów, które udzielane są na preferencyjnych warunkach – Przykładowo w ING Banku Śląskim można zaciągnąć kredyt hipoteczno-budowlany bez prowizji na dom pasywny lub energooszczędny. W przypadku dużej inwestycji, którą jest budowa domu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, może być to atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego kredytu hipotecznego, za który banki pobierają prowizję. Jeśli nie chcemy budować domu, ale wymieniamy sprzęt na energooszczędny, możemy z kolei ubiegać się o ekopożyczkę. W tym wypadku bank zaoferuje nam zwrot prowizji po trzech miesiącach terminowej spłaty zobowiązania. Prowizji nie zapłacimy także wtedy, gdy weźmiemy w ekoleasing samochód hybrydowy[4] – dodaje Michał Krajkowski, ekspert ZFPF, Notus Finanse.

Czy ekokredyt się opłaca? Eksperci ZFPF radzą, by przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania, przeanalizować kilka ofert i sprawdzić, który bank zaoferuje najkorzystniejsze warunki finansowania. Może bowiem okazać się, że w innej instytucji uzyskamy np. niższe oprocentowanie przez cały okres kredytowania, co po podliczeniu całkowitych kosztów kredytu, będzie bardziej opłacalne niż brak prowizji w przypadku ekokredytu na budowę domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

[1] https://www.bosbank.pl/files/file_63/BOS_raport_WEB.pdf

[2] https://www.bosbank.pl/files/file_63/BOS_raport_WEB.pdf

[3] http://www.wfosigw.lodz.pl/osoby_fizyczne.php

[4] https://media.ingbank.pl/informacje-prasowe/926/pr/383250/w-ing-kredyty-na-cele-ekologiczne

Autor: Związek Firm Pośrednictwa Zawodowego

O ZFPF:

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) to organizacja reprezentująca polski rynek firm pośrednictwa finansowego. Związek powstał 19 czerwca 2008r. Wśród jego członków znajdują się największe i najbardziej renomowane firmy pośrednictwa finansowego.

Celem ZFPF jest reprezentowanie interesów gospodarczych i społecznych branży, w szczególności wypracowywanie jednolitych standardów pracy firm pośrednictwa finansowego. Związek stawia sobie za cel umacnianie właściwego wizerunku pośredników oraz edukowanie społeczeństwa w zakresie zarządzania finansami.

Polecamy serwis: Finanse

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA