REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekokredyt - na co można dostać dopłatę?

dom, ekologia, baterie słoneczne Fot. Fotolia
dom, ekologia, baterie słoneczne Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na jakie cele przyznawane są ekokredyty? Kto może otrzymać dofinansowanie? Czy zielone pożyczki się opłacają?

Ekokredyt – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Banki coraz częściej oferują kredyty, dzięki którym można sfinansować inwestycje proekologiczne na preferencyjnych zasadach. Dotyczy to zarówno wyposażenia domu w nowoczesne technologie grzewcze, budowy budynku energo-oszczędnego, jak i nawet zakupu samochodu hybrydowego. Dostępnych rozwiązań jest wiele. Korzystać można bowiem z ekopożyczek, kredytów z dotacją czy dofinansowania z miasta lub gminy. Sam Bank Ochrony Środowiska od początku swojej działalności, tj. od 1991r. do końca 2016 r. udzielił „zielonych kredytów” o wartości 18,6 mld zł[1]. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego radzą, na czym polega tego rodzaju finansowanie.

REKLAMA

W ostatnich latach ekotrend stał się coraz mocniej widoczny. Dotyczy on nie tylko mody na zdrową żywność i aktywny tryb życia, ale także odgórnych regulacji, które wpływają m.in. na sposób, w jaki budowane są współczesne domy. Stale zaostrzają się bowiem przepisy i wymogi dotyczące warunków technicznych, a do 2021 r. każdy nowy budynek będzie musiał mieć niemal zerowe zużycie energii[2]. – Budowa domu energooszczędnego wiąże się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii m.in. grzewczych i izolacyjnych, które sprawią, że budynek będzie potrzebował kilkukrotnie mniej energii do ogrzewania. W praktyce oznacza to znaczne oszczędności na rachunkach, ale także wyższe koszty inwestycji. Można zmniejszyć je, zaciągając kredyt ekologiczny z dotacją z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Taki ekokredyt z dotacją jest dostępny w wybranych bankach i dotyczy konkretnego celu np. wymiany kotła węglowego na gazowy, instalacji pompy ciepła czy kolektorów słonecznych. Dopłaty wynoszą nawet do 40 proc. inwestycji, ale ich wysokość i dostępność zależy od regionu kraju. Możliwe jest także sfinansowanie z dotacją mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu obok domu powstaje własna mini elektrownia, która zasila budynek. W dłuższej perspektywie takie rozwiązanie może przynieść znaczne oszczędności, bo redukuje koszty utrzymania domu – mówi Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

Ekologiczne zakupy z dopłatą od miasta

W ramach walki ze smogiem dotacje do wymiany pieców oferują także miasta i gminy. Dofinansowanie dotyczy wymiany starych kotłów węglowych na urządzenia nowej generacji, które spełniają unijne normy, jak np. kotły gazowe i elektryczne. – By skorzystać z dopłaty, trzeba wcześniej sprawdzić dostępność programu i jego regulamin na stronie urzędu miasta lub gminy. Możliwe kwoty do uzyskania i terminy składania wniosków różnią się w zależności od regionu. Jeśli planujemy wymianę pieca no nowy, powinniśmy już teraz zainteresować się dopłatą, bo w wielu miastach wkrótce zakończy się nabór wniosków[3] – mówi Michał Krajkowski, ekspert ZFPF, Notus Finanse.

Zielony kredyt na budowę domu

REKLAMA

By zaciągnąć ekologiczny kredyt, nie trzeba jednak ograniczać się do ofert z dotacjami od państwa. Niektóre banki przygotowały bowiem własne produkty zielonych kredytów, które udzielane są na preferencyjnych warunkach – Przykładowo w ING Banku Śląskim można zaciągnąć kredyt hipoteczno-budowlany bez prowizji na dom pasywny lub energooszczędny. W przypadku dużej inwestycji, którą jest budowa domu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, może być to atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego kredytu hipotecznego, za który banki pobierają prowizję. Jeśli nie chcemy budować domu, ale wymieniamy sprzęt na energooszczędny, możemy z kolei ubiegać się o ekopożyczkę. W tym wypadku bank zaoferuje nam zwrot prowizji po trzech miesiącach terminowej spłaty zobowiązania. Prowizji nie zapłacimy także wtedy, gdy weźmiemy w ekoleasing samochód hybrydowy[4] – dodaje Michał Krajkowski, ekspert ZFPF, Notus Finanse.

Czy ekokredyt się opłaca? Eksperci ZFPF radzą, by przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania, przeanalizować kilka ofert i sprawdzić, który bank zaoferuje najkorzystniejsze warunki finansowania. Może bowiem okazać się, że w innej instytucji uzyskamy np. niższe oprocentowanie przez cały okres kredytowania, co po podliczeniu całkowitych kosztów kredytu, będzie bardziej opłacalne niż brak prowizji w przypadku ekokredytu na budowę domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

[1] https://www.bosbank.pl/files/file_63/BOS_raport_WEB.pdf

[2] https://www.bosbank.pl/files/file_63/BOS_raport_WEB.pdf

[3] http://www.wfosigw.lodz.pl/osoby_fizyczne.php

[4] https://media.ingbank.pl/informacje-prasowe/926/pr/383250/w-ing-kredyty-na-cele-ekologiczne

Autor: Związek Firm Pośrednictwa Zawodowego

O ZFPF:

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) to organizacja reprezentująca polski rynek firm pośrednictwa finansowego. Związek powstał 19 czerwca 2008r. Wśród jego członków znajdują się największe i najbardziej renomowane firmy pośrednictwa finansowego.

Celem ZFPF jest reprezentowanie interesów gospodarczych i społecznych branży, w szczególności wypracowywanie jednolitych standardów pracy firm pośrednictwa finansowego. Związek stawia sobie za cel umacnianie właściwego wizerunku pośredników oraz edukowanie społeczeństwa w zakresie zarządzania finansami.

Polecamy serwis: Finanse

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA