REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wyglądają zielone osiedla, czyli ekologia przez duże E

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Jak wyglądają zielone osiedla, czyli ekologia przez duże E /Fot. Fotolia
Jak wyglądają zielone osiedla, czyli ekologia przez duże E /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dbanie o środowisko naturalne jest obowiązkiem każdego z nas. Jeśli nie zadbamy o nie już teraz, to przyszłość maluje się w ciemnych kolorach. Wdrażanie nowoczesnych technologii w budownictwie i korzystanie z usług firm proptechowych daje nam cały wachlarz korzyści m. in. oszczędność zużycia energii i wody, obniżenie kosztów eksploatacji nieruchomości, poprawę jakości życia i warunków pracy.
  • Czym są zielone osiedla?
  • Ekologiczne osiedla czy tylko z nazwy czy jednak w realu?
  • Jak wygląda obecnie polski rynek ekologicznych nieruchomości?

Czym są zielone osiedla?

Ideą ekologicznych osiedli jest zachowanie zasad zrównoważonego rozwoju. Podstawowym założeniem jest stworzenie takiego miejsca do życia, gdzie całość będzie przyjazna środowisku naturalnemu. Budowa według tych zasad ma za zadanie dbałość o zachowanie istniejących zasobów dla przyszłych pokoleń. Wykorzystywanie przy budowie energooszczędnych materiałów, takich jak np. 3-szybowe okna, jest przyjazne środowisku naturalnemu i pozwala w znacznym stopniu obniżyć emisję dwutlenku węgla - mówi Robert Sulma, Starszy Specjalista ds. Sprzedaży i Wynajmu Nieruchomości Nowodworski Estates.

REKLAMA

Polecamy: RODO w marketingu

Ekologiczne osiedla czy tylko z nazwy czy jednak w realu?

Coraz częściej ekologia to nie tylko chwyt marketingowy, ale faktycznie realne budownictwo ekologiczne. Przykładem ekologicznego budownictwa jest słynne londyńskie BedZED (Beddington Zero Energy Development), jedno z pierwszych na świecie eko-osiedli. Dzięki wykorzystaniu paneli słonecznych o łącznej powierzchni 777 metrów jest ono samowystarczalne energetycznie. Na tej właśnie inwestycji deszczówka jest gromadzona i ponownie wykorzystywana do podlewania części wspólnych. Mieszkanie wybudowane na osiedlu BedZED zostały z materiałów pochodzących z odzysku. Na terenie osiedla jest zakaz poruszania się samochodem. Jest to przykład, że eko-osiedla istnieją naprawdę.

Jak wygląda obecnie polski rynek ekologicznych nieruchomości?

REKLAMA

W Polsce również mamy przykłady eko-osiedli. Co prawda nie spełniają one aż tak wyśrubowanych kryteriów, jak przykład BedZed, ale inwestorzy dążą do tego, aby zielone osiedla były zielone nie tylko z nazwy. Wrocławskie osiedle Nowe Żerniki jest modelowym przykładem eko-osiedla. Projekt osiedla zakłada w pełni ekologiczną zabudowę. Główne osie osiedla to zielone aleje z punktami gastronomicznymi i handlowo-usługowymi. Osiedle wyposażone jest infrastrukturę zapewniającą opiekę nad dziećmi, edukację oraz usługi gastronomiczne - mówi Norbert Nakoneczny, Starszy Specjalista ds. Sprzedaży i Wynajmu Nieruchomości Nowodworski Estates. Również deszczówka jest gromadzona i wykorzystywana do celów gospodarczych na osiedlu. Na osiedlu Fi w Krakowie architekci i projektanci postawili na bezpieczeństwo mieszkańców. Ruch kołowy odbywa się w całości w przestrzeni pod ziemią, dzięki temu na osiedlu jest cicho i spokojnie. Dla wysokiej efektywności energetycznej zastosowano trójszybowe okna oraz wysoko izolacyjną ochronę termiczną. Osiedle Mickiewicza w Warszawie jest pierwszym w Polsce osiedlem certyfikowanym w systemie BREEAM. Ścieżki rowerowe, parkingi dla rowerów i hulajnóg, rowerownie czy punkt napraw rowerów to tylko kilka z udogodnień dla rowerzystów. W mieszkaniach zmaksymalizowano dostęp do światła dziennego. W częściach wspólnych zastosowano oświetlenie LED z czujnikami ruchu i zmierzchu. Za jakość wody odpowiada stacja uzdatniania, która zmiękcza wodę i poprawia jej jakość, co wpływa pozytywnie na wydłużenie okresu żywotności sprzętu AGD. Certyfikacja BREEAM pozwoliła na wprowadzenie w życie wielu rozwiązań ekologicznych oraz przełożyła się na wysoki standard życia mieszkańców.

Ekologiczne rozwiązania wykorzystywane w budownictwie podnoszą komfort życia mieszkańców. Stosowanie antyalergicznych materiałów budowlanych czy odzyskiwanie odpadów z budowy wpływa na poprawę jakość środowiska naturalnego - mówi Ian Smentek, Specjalista ds. Sprzedaży i Wynajmu Nieruchomości Nowodworski Estates. Korzystanie z odnawialnych i zielonych źródeł energii znacząco obniża koszty eksploatacji nabywanych lokali. Eko-budownictwo to nie tylko podążanie za ogólnoświatowymi trendami, ale przede wszystkim odpowiedź na oczekiwania nabywców oraz ratunek dla natury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Elżbieta Jachymczak, https://www.nowodworskiestates.pl/

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA