REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Ekologia jest wśród nas. Nikogo już nie dziwią papierowe torby na zakupy, segregacja śmieci i koncerny promujące wytwarzanie produktów całkowicie zgodnie z naturą. „Bądź eko” to nie tylko hasło reklamowe i moda, ale styl życia i głębokie przekonanie o potrzebie zwiększenia odpowiedzialności za naszą planetę, również na co dzień, w naszych domach.

Ekologiczny dom

Ekologiczny design jest obecny już na samym początku powstawania mieszkania – na etapie projektów architektonicznych. Już wtedy warto zastanowić się nad zyskującymi na popularności odnawialnymi źródłami energii. Szeroki wybór pomp ciepła i kolektorów słonecznych sprawia, że rozwiązania te stają się coraz bardziej dostępne i z pewnością opłacają się w szerszej perspektywie czasu – zarówno dla Ziemi, jak i naszego portfela.

REKLAMA

Zobacz także: Marynistyczne wnętrza: letnie tapety

Ekologiczne mogą być również wnętrza. Projektanci chętnie zwracają się w kierunku stylu eko, za którym kryją się zarówno naturalne materiały, jak i specyfika w doborze kolorystyki w aranżacjach. Popularne jest stosowanie kolorów ziemi, przywodzących na myśl naturalne krajobrazy lasów i parków. Ciepłe brązy i beże łamane soczystą zielenią sprawiają, że mieszkanie jest bardziej przytulne i sprzyja codziennemu wypoczynkowi.

Fot. Minka.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewątpliwą zaletą stylu eko w aranżacjach jest jego niski koszt i atrakcyjność, zwłaszcza dla amatorów prac plastycznych i majsterkowania. Redesign starych mebli to nie tylko dobra zabawa, ale też pewność uzyskania unikatowego wnętrza. Drewniane krzesła jako element szafy na ubrania albo stary rower podtrzymujący umywalkę to tylko niektóre z ciekawych propozycji na nowe wykorzystanie pozornie niepotrzebnych przedmiotów. Żeby urządzić stylowe i ładne mieszkanie wystarczy odrobina kreatywności i wyobraźni.

Zobacz także: Ekologiczne materiały - co możemy zastosować w mieszkaniu?

Aranżacje w zgodzie z naturą

REKLAMA

Wnętrza eko mogą być również obecne w mieszkaniach osób mających mniej chęci i zapału do własnoręcznego restaurowania starych mebli. Muszle, kamienie lub wiklina to dobrodziejstwa natury, które bez zbędnej pracy można wykorzystać jako ozdobę. Producenci mebli i elementów wykończenia wnętrz zadbali jednak i o to, by ekologiczne produkty można było kupić.

W sklepach dostępne są nie tylko podłogi z drewna, ale i z recyklingowanej skóry lub korka, których pozyskiwanie nie wymaga wycinania drzew. Współcześnie stosuje się też przyjazne środowisku, ekologiczne tapety. W porównaniu do tradycyjnych odpowiedników nie zawierają włókna szklanego, rozpuszczalników i związków PCV, a do niewątpliwych zalet, oprócz nowoczesnego designu, należy całkowite bezpieczeństwo dla zdrowia człowieka.

Zobacz także: Ekologiczne tapety inspirowane naturą: GALERIA

Ekologiczne ściany

Materiał, z którego wytwarzane są tapety ekologiczne pochodzi z recyklingu. Ponieważ wykonane są z produktów naturalnych – ściana pokryta taką tapetą oddycha. Dodatkowo nadruk lateksowy na takiej tapecie jest przyjazny dla otoczenia – tłumaczy Dorota Kucharczyk z firmy Minka, producenta ekologicznych dekoracji ściennych.

Żeby zamontować ekotapetę należy jedynie zamoczyć ją w wodzie i nałożyć na ścianę. Dodatkowo, w ciągu 6 miesięcy można ją zdemontować i zamieścić w innym miejscu, bez ubytków i zniszczeń.

Do ozdabiania ścian, oprócz tapet, wykorzystywane są również płótna naturalne. Wykonane ze stuprocentowej bawełny o grubym splocie nadają wnętrzu ciepły charakter i poprawiają akustykę.

Troska o środowisko naturalne powinna towarzyszyć każdemu, zarówno w codziennym zachowaniu, jak i aranżacji swojej przestrzeni do życia. Na szczęście proekologiczny styl życia nie musi być przykrym obowiązkiem. Mnogość atrakcyjnych i zgodnych z naturą rozwiązań sprawia, że z poczuciem satysfakcji można w trosce o środowisko zadbać również o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Co więcej, chlubą niektórych państw jest posiadanie na swoim terytorium całkowicie ekologicznych i samowystarczalnych energetycznie miast.

Zobacz także: Meble i dodatki inspirowane naturą: GALERIA

Ekologiczna tapeta w kuchni.
Minka.pl
Naturalne płótno ścienne.
Minka.pl
Naturalne płótno ścienne - natura.
Minka.pl
Naturalne płótno ścienne - nadruk z ważkami.
Minka.pl
Ekologiczna tapeta w sypialni.
Minka.pl
Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA