Eko sposoby na design
REKLAMA
REKLAMA
Ekologiczny dom
Ekologiczny design jest obecny już na samym początku powstawania mieszkania – na etapie projektów architektonicznych. Już wtedy warto zastanowić się nad zyskującymi na popularności odnawialnymi źródłami energii. Szeroki wybór pomp ciepła i kolektorów słonecznych sprawia, że rozwiązania te stają się coraz bardziej dostępne i z pewnością opłacają się w szerszej perspektywie czasu – zarówno dla Ziemi, jak i naszego portfela.
REKLAMA
Zobacz także: Marynistyczne wnętrza: letnie tapety
Ekologiczne mogą być również wnętrza. Projektanci chętnie zwracają się w kierunku stylu eko, za którym kryją się zarówno naturalne materiały, jak i specyfika w doborze kolorystyki w aranżacjach. Popularne jest stosowanie kolorów ziemi, przywodzących na myśl naturalne krajobrazy lasów i parków. Ciepłe brązy i beże łamane soczystą zielenią sprawiają, że mieszkanie jest bardziej przytulne i sprzyja codziennemu wypoczynkowi.
Fot. Minka.pl
Niewątpliwą zaletą stylu eko w aranżacjach jest jego niski koszt i atrakcyjność, zwłaszcza dla amatorów prac plastycznych i majsterkowania. Redesign starych mebli to nie tylko dobra zabawa, ale też pewność uzyskania unikatowego wnętrza. Drewniane krzesła jako element szafy na ubrania albo stary rower podtrzymujący umywalkę to tylko niektóre z ciekawych propozycji na nowe wykorzystanie pozornie niepotrzebnych przedmiotów. Żeby urządzić stylowe i ładne mieszkanie wystarczy odrobina kreatywności i wyobraźni.
Zobacz także: Ekologiczne materiały - co możemy zastosować w mieszkaniu?
Aranżacje w zgodzie z naturą
REKLAMA
Wnętrza eko mogą być również obecne w mieszkaniach osób mających mniej chęci i zapału do własnoręcznego restaurowania starych mebli. Muszle, kamienie lub wiklina to dobrodziejstwa natury, które bez zbędnej pracy można wykorzystać jako ozdobę. Producenci mebli i elementów wykończenia wnętrz zadbali jednak i o to, by ekologiczne produkty można było kupić.
W sklepach dostępne są nie tylko podłogi z drewna, ale i z recyklingowanej skóry lub korka, których pozyskiwanie nie wymaga wycinania drzew. Współcześnie stosuje się też przyjazne środowisku, ekologiczne tapety. W porównaniu do tradycyjnych odpowiedników nie zawierają włókna szklanego, rozpuszczalników i związków PCV, a do niewątpliwych zalet, oprócz nowoczesnego designu, należy całkowite bezpieczeństwo dla zdrowia człowieka.
Zobacz także: Ekologiczne tapety inspirowane naturą: GALERIA
Ekologiczne ściany
– Materiał, z którego wytwarzane są tapety ekologiczne pochodzi z recyklingu. Ponieważ wykonane są z produktów naturalnych – ściana pokryta taką tapetą oddycha. Dodatkowo nadruk lateksowy na takiej tapecie jest przyjazny dla otoczenia – tłumaczy Dorota Kucharczyk z firmy Minka, producenta ekologicznych dekoracji ściennych.
Żeby zamontować ekotapetę należy jedynie zamoczyć ją w wodzie i nałożyć na ścianę. Dodatkowo, w ciągu 6 miesięcy można ją zdemontować i zamieścić w innym miejscu, bez ubytków i zniszczeń.
Do ozdabiania ścian, oprócz tapet, wykorzystywane są również płótna naturalne. Wykonane ze stuprocentowej bawełny o grubym splocie nadają wnętrzu ciepły charakter i poprawiają akustykę.
Troska o środowisko naturalne powinna towarzyszyć każdemu, zarówno w codziennym zachowaniu, jak i aranżacji swojej przestrzeni do życia. Na szczęście proekologiczny styl życia nie musi być przykrym obowiązkiem. Mnogość atrakcyjnych i zgodnych z naturą rozwiązań sprawia, że z poczuciem satysfakcji można w trosce o środowisko zadbać również o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Co więcej, chlubą niektórych państw jest posiadanie na swoim terytorium całkowicie ekologicznych i samowystarczalnych energetycznie miast.
Zobacz także: Meble i dodatki inspirowane naturą: GALERIA
REKLAMA
REKLAMA