REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Ekologia jest wśród nas. Nikogo już nie dziwią papierowe torby na zakupy, segregacja śmieci i koncerny promujące wytwarzanie produktów całkowicie zgodnie z naturą. „Bądź eko” to nie tylko hasło reklamowe i moda, ale styl życia i głębokie przekonanie o potrzebie zwiększenia odpowiedzialności za naszą planetę, również na co dzień, w naszych domach.

Ekologiczny dom

Ekologiczny design jest obecny już na samym początku powstawania mieszkania – na etapie projektów architektonicznych. Już wtedy warto zastanowić się nad zyskującymi na popularności odnawialnymi źródłami energii. Szeroki wybór pomp ciepła i kolektorów słonecznych sprawia, że rozwiązania te stają się coraz bardziej dostępne i z pewnością opłacają się w szerszej perspektywie czasu – zarówno dla Ziemi, jak i naszego portfela.

REKLAMA

Zobacz także: Marynistyczne wnętrza: letnie tapety

Ekologiczne mogą być również wnętrza. Projektanci chętnie zwracają się w kierunku stylu eko, za którym kryją się zarówno naturalne materiały, jak i specyfika w doborze kolorystyki w aranżacjach. Popularne jest stosowanie kolorów ziemi, przywodzących na myśl naturalne krajobrazy lasów i parków. Ciepłe brązy i beże łamane soczystą zielenią sprawiają, że mieszkanie jest bardziej przytulne i sprzyja codziennemu wypoczynkowi.

Fot. Minka.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewątpliwą zaletą stylu eko w aranżacjach jest jego niski koszt i atrakcyjność, zwłaszcza dla amatorów prac plastycznych i majsterkowania. Redesign starych mebli to nie tylko dobra zabawa, ale też pewność uzyskania unikatowego wnętrza. Drewniane krzesła jako element szafy na ubrania albo stary rower podtrzymujący umywalkę to tylko niektóre z ciekawych propozycji na nowe wykorzystanie pozornie niepotrzebnych przedmiotów. Żeby urządzić stylowe i ładne mieszkanie wystarczy odrobina kreatywności i wyobraźni.

Zobacz także: Ekologiczne materiały - co możemy zastosować w mieszkaniu?

Aranżacje w zgodzie z naturą

REKLAMA

Wnętrza eko mogą być również obecne w mieszkaniach osób mających mniej chęci i zapału do własnoręcznego restaurowania starych mebli. Muszle, kamienie lub wiklina to dobrodziejstwa natury, które bez zbędnej pracy można wykorzystać jako ozdobę. Producenci mebli i elementów wykończenia wnętrz zadbali jednak i o to, by ekologiczne produkty można było kupić.

W sklepach dostępne są nie tylko podłogi z drewna, ale i z recyklingowanej skóry lub korka, których pozyskiwanie nie wymaga wycinania drzew. Współcześnie stosuje się też przyjazne środowisku, ekologiczne tapety. W porównaniu do tradycyjnych odpowiedników nie zawierają włókna szklanego, rozpuszczalników i związków PCV, a do niewątpliwych zalet, oprócz nowoczesnego designu, należy całkowite bezpieczeństwo dla zdrowia człowieka.

Zobacz także: Ekologiczne tapety inspirowane naturą: GALERIA

Ekologiczne ściany

Materiał, z którego wytwarzane są tapety ekologiczne pochodzi z recyklingu. Ponieważ wykonane są z produktów naturalnych – ściana pokryta taką tapetą oddycha. Dodatkowo nadruk lateksowy na takiej tapecie jest przyjazny dla otoczenia – tłumaczy Dorota Kucharczyk z firmy Minka, producenta ekologicznych dekoracji ściennych.

Żeby zamontować ekotapetę należy jedynie zamoczyć ją w wodzie i nałożyć na ścianę. Dodatkowo, w ciągu 6 miesięcy można ją zdemontować i zamieścić w innym miejscu, bez ubytków i zniszczeń.

Do ozdabiania ścian, oprócz tapet, wykorzystywane są również płótna naturalne. Wykonane ze stuprocentowej bawełny o grubym splocie nadają wnętrzu ciepły charakter i poprawiają akustykę.

Troska o środowisko naturalne powinna towarzyszyć każdemu, zarówno w codziennym zachowaniu, jak i aranżacji swojej przestrzeni do życia. Na szczęście proekologiczny styl życia nie musi być przykrym obowiązkiem. Mnogość atrakcyjnych i zgodnych z naturą rozwiązań sprawia, że z poczuciem satysfakcji można w trosce o środowisko zadbać również o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Co więcej, chlubą niektórych państw jest posiadanie na swoim terytorium całkowicie ekologicznych i samowystarczalnych energetycznie miast.

Zobacz także: Meble i dodatki inspirowane naturą: GALERIA

Ekologiczna tapeta w kuchni.
Minka.pl
Naturalne płótno ścienne.
Minka.pl
Naturalne płótno ścienne - natura.
Minka.pl
Naturalne płótno ścienne - nadruk z ważkami.
Minka.pl
Ekologiczna tapeta w sypialni.
Minka.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

REKLAMA

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA