REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eko sposoby na design

Minka.pl

REKLAMA

REKLAMA

Ekologia jest wśród nas. Nikogo już nie dziwią papierowe torby na zakupy, segregacja śmieci i koncerny promujące wytwarzanie produktów całkowicie zgodnie z naturą. „Bądź eko” to nie tylko hasło reklamowe i moda, ale styl życia i głębokie przekonanie o potrzebie zwiększenia odpowiedzialności za naszą planetę, również na co dzień, w naszych domach.

Ekologiczny dom

Ekologiczny design jest obecny już na samym początku powstawania mieszkania – na etapie projektów architektonicznych. Już wtedy warto zastanowić się nad zyskującymi na popularności odnawialnymi źródłami energii. Szeroki wybór pomp ciepła i kolektorów słonecznych sprawia, że rozwiązania te stają się coraz bardziej dostępne i z pewnością opłacają się w szerszej perspektywie czasu – zarówno dla Ziemi, jak i naszego portfela.

REKLAMA

Zobacz także: Marynistyczne wnętrza: letnie tapety

Ekologiczne mogą być również wnętrza. Projektanci chętnie zwracają się w kierunku stylu eko, za którym kryją się zarówno naturalne materiały, jak i specyfika w doborze kolorystyki w aranżacjach. Popularne jest stosowanie kolorów ziemi, przywodzących na myśl naturalne krajobrazy lasów i parków. Ciepłe brązy i beże łamane soczystą zielenią sprawiają, że mieszkanie jest bardziej przytulne i sprzyja codziennemu wypoczynkowi.

Fot. Minka.pl

Niewątpliwą zaletą stylu eko w aranżacjach jest jego niski koszt i atrakcyjność, zwłaszcza dla amatorów prac plastycznych i majsterkowania. Redesign starych mebli to nie tylko dobra zabawa, ale też pewność uzyskania unikatowego wnętrza. Drewniane krzesła jako element szafy na ubrania albo stary rower podtrzymujący umywalkę to tylko niektóre z ciekawych propozycji na nowe wykorzystanie pozornie niepotrzebnych przedmiotów. Żeby urządzić stylowe i ładne mieszkanie wystarczy odrobina kreatywności i wyobraźni.

Zobacz także: Ekologiczne materiały - co możemy zastosować w mieszkaniu?

Aranżacje w zgodzie z naturą

REKLAMA

Wnętrza eko mogą być również obecne w mieszkaniach osób mających mniej chęci i zapału do własnoręcznego restaurowania starych mebli. Muszle, kamienie lub wiklina to dobrodziejstwa natury, które bez zbędnej pracy można wykorzystać jako ozdobę. Producenci mebli i elementów wykończenia wnętrz zadbali jednak i o to, by ekologiczne produkty można było kupić.

W sklepach dostępne są nie tylko podłogi z drewna, ale i z recyklingowanej skóry lub korka, których pozyskiwanie nie wymaga wycinania drzew. Współcześnie stosuje się też przyjazne środowisku, ekologiczne tapety. W porównaniu do tradycyjnych odpowiedników nie zawierają włókna szklanego, rozpuszczalników i związków PCV, a do niewątpliwych zalet, oprócz nowoczesnego designu, należy całkowite bezpieczeństwo dla zdrowia człowieka.

Zobacz także: Ekologiczne tapety inspirowane naturą: GALERIA

Ekologiczne ściany

Materiał, z którego wytwarzane są tapety ekologiczne pochodzi z recyklingu. Ponieważ wykonane są z produktów naturalnych – ściana pokryta taką tapetą oddycha. Dodatkowo nadruk lateksowy na takiej tapecie jest przyjazny dla otoczenia – tłumaczy Dorota Kucharczyk z firmy Minka, producenta ekologicznych dekoracji ściennych.

Żeby zamontować ekotapetę należy jedynie zamoczyć ją w wodzie i nałożyć na ścianę. Dodatkowo, w ciągu 6 miesięcy można ją zdemontować i zamieścić w innym miejscu, bez ubytków i zniszczeń.

Do ozdabiania ścian, oprócz tapet, wykorzystywane są również płótna naturalne. Wykonane ze stuprocentowej bawełny o grubym splocie nadają wnętrzu ciepły charakter i poprawiają akustykę.

Troska o środowisko naturalne powinna towarzyszyć każdemu, zarówno w codziennym zachowaniu, jak i aranżacji swojej przestrzeni do życia. Na szczęście proekologiczny styl życia nie musi być przykrym obowiązkiem. Mnogość atrakcyjnych i zgodnych z naturą rozwiązań sprawia, że z poczuciem satysfakcji można w trosce o środowisko zadbać również o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Co więcej, chlubą niektórych państw jest posiadanie na swoim terytorium całkowicie ekologicznych i samowystarczalnych energetycznie miast.

Zobacz także: Meble i dodatki inspirowane naturą: GALERIA

Ekologiczna tapeta w kuchni.
Minka.pl
Naturalne płótno ścienne.
Minka.pl
Naturalne płótno ścienne - natura.
Minka.pl
Naturalne płótno ścienne - nadruk z ważkami.
Minka.pl
Ekologiczna tapeta w sypialni.
Minka.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    REKLAMA

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    REKLAMA

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    REKLAMA