REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości energooszczędne?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Dom Fot. Fotolia
Dom Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Energooszczędne nieruchomości w Polsce dopiero stawiają pierwsze kroki. Jednak w najbliższych latach należy spodziewać się nasilenia trendu budowania energooszczędnych nieruchomości. W pierwszym kwartale 2013 roku budowa i kupno takiego lokum będą dofinansowane przez państwo, przeczytaj na jakich zasadach.

Ekologiczne technologie budowlane dopiero zadomawiają się na krajowym rynku. Mimo tego można oczekiwać, że w ciągu następnych dziesięciu lat budynki o niskim stopniu energochłonności staną się znacznie bardziej popularne. Taka zmiana zostanie wymuszona przez wspólnotowe ustawodawstwo – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Jedna z dyrektyw Unii Europejskiej przewiduje bowiem, że począwszy od 2021 roku wszystkie nowopowstające budynki będą musiały spełnić wymogi energooszczędności. Przekształcenia rodzimego rynku mieszkaniowego ma wspierać nowy program dopłat, który jest adresowany do nabywców energooszczędnych budynków. Jego pierwsi beneficjenci otrzymają publiczne wsparcie już w pierwszym kwartale 2013 roku.

Zobacz także: Moda na ekologiczne domy

Program dopłat

Program dotacji dla energooszczędnych budynków to kolejne proekologiczne przedsięwzięcie, które zainicjował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Pomysłodawcy wspomnianego programu w ciągu dziesięciu kolejnych lat (2013-2022) zamierzają dofinansować budowę około 12 tysięcy ekologicznych mieszkań i domów. Ten ambitny cel pochłonie niebagatelną kwotę 300 milionów złotych. Całość zgromadzonych środków zostanie rozdysponowana wśród osób, które zdecydują się na:

– budowę energooszczędnego domu jednorodzinnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– zakup energooszczędnego domu jednorodzinnego od dewelopera

– zakup lokalu mieszkalnego w nowym budynku energooszczędnym

– Wedle planów NFOŚiGW publiczna pomoc będzie udzielana w formie dopłat do kredytów. W związku z tym osoby finansujące energooszczędne mieszkanie lub dom z własnych środków nie uzyskają wsparcia finansowego – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Status kredytobiorcy to nie jedyny warunek, który przewidział Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Okazuje się, że beneficjenci programu będą musieli spełnić również szereg innych wymagań. Oto najważniejsze z nich:

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – analiza

– roczna energochłonność finansowanego domu lub mieszkania nie może być wyższa niż 40 KWh/mkw.

– dotowane przedsięwzięcie musi się zakończyć przed upływem 3 lat od daty udzielenia kredytu

– powierzchnia wykorzystywana do celów działalności gospodarczej nie może przekroczyć 50% metrażu (jeżeli odsetek powierzchni mieszkaniowej zawiera się w przedziale od 50% do 100% to kwotę publicznego wsparcia pomniejsza się proporcjonalnie)

Zobacz także: Co zamiast „Rodziny na Swoim”?

Warto wiedzieć, że kwota przysługujących dopłat jest uzależniona od standardu energetycznego budynku. Dodatkowe rozróżnienie dotyczy również rodzaju finansowanego lokum. Poniższa tabela przedstawia dokładne informacje na temat przewidywanej wysokości dotacji.

Według założeń programu powyższe kwoty powinny skompensować część dodatkowych kosztów, które wiążą się z nabyciem lub wybudowaniem typowego lokum o standardzie energetycznym NF15 lub NF40. Pozostała część wydatków będzie pokrywana dzięki niższym kosztom eksploatacji budynku – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Oszczędność na co dzień

Potencjalni użytkownicy energooszczędnych budynków powinni pamiętać, że kwota rządowych dotacji nie jest jedynym źródłem korzyści. W perspektywie następnych kilkunastu lat bardzo istotne staną się oszczędności związane z niższym zużyciem paliw grzewczych.

O znaczeniu zredukowanych kosztów eksploatacji budynku można się przekonać analizując poniższy przykład.

Oto jego założenia: 

Zobacz także: Najmniejsze mieszkania w Polsce – sprawdź, gdzie są

Wszystkie szacunki będą rozpatrywane w kontekście hipotetycznego domu jednorodzinnego o powierzchni 150 mkw. Wspomniany budynek cechuje się energochłonnością na poziomie 110 KWh/mkw. w skali roku. Taka wartość jest typowa dla większości aktualnie wznoszonych domów jednorodzinnych. W trakcie kolejnych lat cały zasób energii będzie wydatkowany na ogrzewanie budynku (90% zapotrzebowania) oraz przygotowywanie ciepłej wody użytkowej (10% zapotrzebowania). Punktem odniesienia dla tego budynku będzie dom energooszczędny, który w ciągu roku pochłania jedynie 40 KWh/mkw. (w tym 11 KWh/mkw. na podgrzewanie wody). Powierzchnia użytkowa ekologicznego budynku jest identyczna.

Wartość potencjalnych oszczędności jest uzależniona od rodzaju stosowanego paliwa. Dla celów obliczeniowych zostały przyjęte trzy warianty ogrzewania:

– kocioł na paliwo stałe (węgiel kamienny orzech) jako główne źródło ciepła oraz bojler gazowy przeznaczony do podgrzewania wody użytkowej

– kocioł na gaz wysokometanowy przeznaczony do celów grzewczych oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej

– kocioł na olej opałowy przeznaczony do celów grzewczych oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej

Poniższa tabela przedstawia dane, które pozwoliły na obliczenie rocznego kosztu ogrzewania dla poszczególnych paliw. Pierwsze zestawienie dotyczy typowego jednorodzinnego.

Zobacz także: Dlaczego lepiej jest kupić gotowe mieszkanie?

Druga tabela ilustruje natomiast roczne wydatki grzewcze, które poniósłby posiadacz domu energooszczędnego. Założenia dotyczące wartości opałowej paliw, jednostkowych cen oraz sprawności systemu ogrzewania pozostają bez zmian.

* - wartość bieżąca dla rocznej stopy inflacji na poziomie 4%

** - szacunkowa cena uwzględnia koszty abonamentu oraz opłaty zmienne i stałe

Źródło: opracowanie własne RynekPierwotny.com

Ostatnia kolumna powyższej tabeli przedstawia bieżącą wartość oszczędności, które można uzyskać w ciągu kolejnych 15 lat. Nietrudno zauważyć, że dodatkowe koszty zastosowania standardu energetycznego NF40 zwrócą się znacznie szybciej, jeżeli właściciel zdecyduje się na ogrzewanie domu przy pomocy paliw płynnych (gaz wysokometanowy, olej opałowy) – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Budownictwo energooszczędne w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA