REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości energooszczędne?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Dom Fot. Fotolia
Dom Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Energooszczędne nieruchomości w Polsce dopiero stawiają pierwsze kroki. Jednak w najbliższych latach należy spodziewać się nasilenia trendu budowania energooszczędnych nieruchomości. W pierwszym kwartale 2013 roku budowa i kupno takiego lokum będą dofinansowane przez państwo, przeczytaj na jakich zasadach.

Ekologiczne technologie budowlane dopiero zadomawiają się na krajowym rynku. Mimo tego można oczekiwać, że w ciągu następnych dziesięciu lat budynki o niskim stopniu energochłonności staną się znacznie bardziej popularne. Taka zmiana zostanie wymuszona przez wspólnotowe ustawodawstwo – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Jedna z dyrektyw Unii Europejskiej przewiduje bowiem, że począwszy od 2021 roku wszystkie nowopowstające budynki będą musiały spełnić wymogi energooszczędności. Przekształcenia rodzimego rynku mieszkaniowego ma wspierać nowy program dopłat, który jest adresowany do nabywców energooszczędnych budynków. Jego pierwsi beneficjenci otrzymają publiczne wsparcie już w pierwszym kwartale 2013 roku.

Zobacz także: Moda na ekologiczne domy

Program dopłat

Program dotacji dla energooszczędnych budynków to kolejne proekologiczne przedsięwzięcie, które zainicjował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Pomysłodawcy wspomnianego programu w ciągu dziesięciu kolejnych lat (2013-2022) zamierzają dofinansować budowę około 12 tysięcy ekologicznych mieszkań i domów. Ten ambitny cel pochłonie niebagatelną kwotę 300 milionów złotych. Całość zgromadzonych środków zostanie rozdysponowana wśród osób, które zdecydują się na:

– budowę energooszczędnego domu jednorodzinnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– zakup energooszczędnego domu jednorodzinnego od dewelopera

– zakup lokalu mieszkalnego w nowym budynku energooszczędnym

– Wedle planów NFOŚiGW publiczna pomoc będzie udzielana w formie dopłat do kredytów. W związku z tym osoby finansujące energooszczędne mieszkanie lub dom z własnych środków nie uzyskają wsparcia finansowego – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Status kredytobiorcy to nie jedyny warunek, który przewidział Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Okazuje się, że beneficjenci programu będą musieli spełnić również szereg innych wymagań. Oto najważniejsze z nich:

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – analiza

– roczna energochłonność finansowanego domu lub mieszkania nie może być wyższa niż 40 KWh/mkw.

– dotowane przedsięwzięcie musi się zakończyć przed upływem 3 lat od daty udzielenia kredytu

– powierzchnia wykorzystywana do celów działalności gospodarczej nie może przekroczyć 50% metrażu (jeżeli odsetek powierzchni mieszkaniowej zawiera się w przedziale od 50% do 100% to kwotę publicznego wsparcia pomniejsza się proporcjonalnie)

Zobacz także: Co zamiast „Rodziny na Swoim”?

Warto wiedzieć, że kwota przysługujących dopłat jest uzależniona od standardu energetycznego budynku. Dodatkowe rozróżnienie dotyczy również rodzaju finansowanego lokum. Poniższa tabela przedstawia dokładne informacje na temat przewidywanej wysokości dotacji.

Według założeń programu powyższe kwoty powinny skompensować część dodatkowych kosztów, które wiążą się z nabyciem lub wybudowaniem typowego lokum o standardzie energetycznym NF15 lub NF40. Pozostała część wydatków będzie pokrywana dzięki niższym kosztom eksploatacji budynku – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Oszczędność na co dzień

Potencjalni użytkownicy energooszczędnych budynków powinni pamiętać, że kwota rządowych dotacji nie jest jedynym źródłem korzyści. W perspektywie następnych kilkunastu lat bardzo istotne staną się oszczędności związane z niższym zużyciem paliw grzewczych.

O znaczeniu zredukowanych kosztów eksploatacji budynku można się przekonać analizując poniższy przykład.

Oto jego założenia: 

Zobacz także: Najmniejsze mieszkania w Polsce – sprawdź, gdzie są

Wszystkie szacunki będą rozpatrywane w kontekście hipotetycznego domu jednorodzinnego o powierzchni 150 mkw. Wspomniany budynek cechuje się energochłonnością na poziomie 110 KWh/mkw. w skali roku. Taka wartość jest typowa dla większości aktualnie wznoszonych domów jednorodzinnych. W trakcie kolejnych lat cały zasób energii będzie wydatkowany na ogrzewanie budynku (90% zapotrzebowania) oraz przygotowywanie ciepłej wody użytkowej (10% zapotrzebowania). Punktem odniesienia dla tego budynku będzie dom energooszczędny, który w ciągu roku pochłania jedynie 40 KWh/mkw. (w tym 11 KWh/mkw. na podgrzewanie wody). Powierzchnia użytkowa ekologicznego budynku jest identyczna.

Wartość potencjalnych oszczędności jest uzależniona od rodzaju stosowanego paliwa. Dla celów obliczeniowych zostały przyjęte trzy warianty ogrzewania:

– kocioł na paliwo stałe (węgiel kamienny orzech) jako główne źródło ciepła oraz bojler gazowy przeznaczony do podgrzewania wody użytkowej

– kocioł na gaz wysokometanowy przeznaczony do celów grzewczych oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej

– kocioł na olej opałowy przeznaczony do celów grzewczych oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej

Poniższa tabela przedstawia dane, które pozwoliły na obliczenie rocznego kosztu ogrzewania dla poszczególnych paliw. Pierwsze zestawienie dotyczy typowego jednorodzinnego.

Zobacz także: Dlaczego lepiej jest kupić gotowe mieszkanie?

Druga tabela ilustruje natomiast roczne wydatki grzewcze, które poniósłby posiadacz domu energooszczędnego. Założenia dotyczące wartości opałowej paliw, jednostkowych cen oraz sprawności systemu ogrzewania pozostają bez zmian.

* - wartość bieżąca dla rocznej stopy inflacji na poziomie 4%

** - szacunkowa cena uwzględnia koszty abonamentu oraz opłaty zmienne i stałe

Źródło: opracowanie własne RynekPierwotny.com

Ostatnia kolumna powyższej tabeli przedstawia bieżącą wartość oszczędności, które można uzyskać w ciągu kolejnych 15 lat. Nietrudno zauważyć, że dodatkowe koszty zastosowania standardu energetycznego NF40 zwrócą się znacznie szybciej, jeżeli właściciel zdecyduje się na ogrzewanie domu przy pomocy paliw płynnych (gaz wysokometanowy, olej opałowy) – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Budownictwo energooszczędne w Polsce

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA