REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ekologiczne materiały: jakie właściwości ma tkanina bambusowa?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
zonazielona.pl
tkanina bambusowa, ekologia Fot. zonazielona.pl
tkanina bambusowa, ekologia Fot. zonazielona.pl
zonazielona.pl

REKLAMA

REKLAMA

Tkanina bambusowa, z której coraz częściej szyje się pościel, ręczniki, a nawet ubrania, zyskuje coraz więcej zwolenników w Europie Zachodniej i w USA, powoli wkracza również na polski rynek. Niezależnie od przeznaczenia tkanina bambusowa, poza walorami estetycznymi, ma ważne właściwości funkcjonalne i zdrowotne.

Bambus kojarzy się z twardymi, zielonymi łodygami szybko rosnącej rośliny, będącej przysmakiem pandy. W związku z tym tkanina bambusowa kojarzy się raczej z twardą lub szorstką, nieprzyjemną w dotyku materią. Tymczasem tkanina bambusowa zaskakuje delikatnością i miękkością. W zależności od ostatecznego produktu może mieć subtelny połysk (np. pościel) lub może być miękko wykończona drobnymi pętelkami (np. ręczniki).

REKLAMA

Ręczniki z tkaniny bambusowej Fot. zonazielona.pl

Zobacz także: Meble ekologiczne – nie tylko drewno i wiklina

  • Dzięki specyficznemu tylko dla włókna bambusowego przekrojowi charakteryzującemu się wieloma „mikroporami”, tkanina bambusowa trzykrotnie lepiej chłonie wilgoć niż tkanina bawełniana. To właśnie sprawia, że latem pościel jest lekko chłodna, zimą ciepła, a my budzimy się przyjemnie odświeżeni. Z kolei wycieranie się ręcznikiem bambusowym jest o wiele skuteczniejsze i szybsze niż wycieranie się ręcznikiem bawełnianym. Można to docenić na przykład podczas wycierania mokrych włosów – ręcznik bambusowy pochłonie trzykrotnie więcej wody, więc włosy znacznie szybciej wyschną.
  • Tkanina bambusowa jest antystatyczna, nie gromadzi kurzu ani roztoczy, a zatem wykonana z niej pościel jest wskazana dla osób chorych na astmę. Dodatkowo ma właściwości bakteriobójcze i antygrzybiczne, około 70% mikroorganizmów jest w naturalny sposób eliminowanych z powierzchni tkaniny, co uniemożliwia powstawanie jakiegokolwiek nieprzyjemnego zapachu. Jest to szczególnie istotne na przykład w przypadku ręczników, które nawet pozostawione wilgotne przez dłuższy czas nie staną się naturalnym środowiskiem rozwoju bakterii czy grzybów.
  • Z roku na rok rośnie ilość osób ze skłonnością do alergii. Pościel wykonana z tkaniny bambusowej, w 100% hipoalergiczna, jest wskazana dla alergików i osób posiadających wrażliwą skórę, gdyż tkanina posiada właściwości kojące, co może przynieść ulgę skórze podrażnionej egzemą. Podczas uprawy bambusa nie stosuje się żadnych środków ochrony roślin ani pestycydów, gdyż dzięki obecności naturalnej substancji antygrzybiczej i antybakteryjnej (Bamboo Kun) bambus nie jest atakowany przez szkodniki i patogeny. Tkanina bambusowa jest w pełni biodegradowalna i ulega naturalnemu rozkładowi. Wszystko to sprawia, że bambus jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku włókien naturalnych.
  • Tkanina bambusowa jest bardzo trwała, przy zwyczajnym traktowaniu przetrwa w świetnej formie długie lata. Bez najmniejszej obawy o higienę, pościeli ani ręczników nie należy prać w wysokich temperaturach, a tym bardziej nie gotować. Charakter tkaniny zapewnia, że uprana już w temperaturze 40 st. C będzie świeża i higieniczna. Nie zaleca się również stosowania zmiękczaczy ani płynów do płukania, gdyż mogą one zatykać mikropory tkaniny i ograniczać chłonność wilgoci. Poza tym jakiekolwiek środki zmiękczające są zupełnie niepotrzebne, gdyż tkanina bambusowa i tak jest bardzo miękka. Wszystko to to dodatkowe aspekty ekologiczności wyrobów bambusowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pościel z tkaniny bambusowej Fot. zonazielona.pl

Ciekawostką, która istotna będzie zwłaszcza dla osób interesujących się ekologią, będzie fakt, iż podczas uprawy bambus pochłania więcej dwutlenku węgla oraz produkuje 35% więcej tlenu niż inne drzewa. Jest zasobem odnawialnym, rośnie bardzo szybko, może być ścinany raz na 3 lata, po czym odrasta, bez konieczności ponownego sadzenia. W odróżnieniu od bawełny, która wymaga odpowiedniego stałego nawadniania, uprawy bambusowe nie wymagają dodatkowej melioracji poza wodą dostępną w sposób naturalny. Uprawa bambusa jest przy tym niezwykle wydajna – zbiory z akra są 10 razy większe niż zbiory bawełny.

Zobacz także: Jak produkuje się drewniane meble ekologiczne?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA