REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega eco design?

Joanna Kornecka
Sense Of Beauty

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli chcemy zaprojektować nasze wnętrze w nurcie eco designu, powinniśmy najpierw poznać dokładnie zasady nim rządzące. Na czym dokładnie polega eco design? Czym powinniśmy kierować się w czasie wyboru poszczególnych elementów wyposażenia.

REKLAMA

Jednym z bardziej popularnych pojęć w świecie projektantów jest ostatnio sustainability. Ale co ono oznacza i co tak naprawdę o nim wiemy? Najprościej można je przetłumaczyć jako świadome i odpowiedzialne projektowanie, z zachowaniem maksymalnego ograniczenia negatywnych skutków produkcji na środowisko. W dobie zmian klimatycznych wywołanych szkodliwymi działaniami przemysłu bardzo istotny staje się aspekt ekologiczny we wszystkich dziedzinach życia, również w architekturze, w projektowaniu mebli oraz produktów, których używamy na co dzień. Okazuje się jednak, że eco design, który nas otacza i w oczywisty sposób wpływa na życie, nie zawsze jest odpowiedzialny. Dlatego określenie roli, jaką mogą odegrać w procesie zrównoważonego rozwoju projektanci oraz architekci, staje się kluczowym zadaniem dla przyszłości naszej planety.

REKLAMA

Designerzy dbający o życie w równowadze podkreślają związek eco designu i odpowiedzialności. Dążą do maksymalnego uproszczenia produktu w taki sposób, by nie stracił on swojej funkcjonalności ani estetycznej atrakcyjności. Odpowiadają nie tylko za wygląd rzeczy, ale także za to w jaki sposób wpływają one na środowisko i jak odnoszą się do tradycji, jednocześnie wpływając na naszą przyszłość. 

Zobacz także: Jak założyć i pielęgnować ogród ekologiczny?

W ramach eco designu meble przyjmują zredukowaną, oszczędną formę, nie tracąc przy tym wartości estetycznej. Najnowsze, nowoczesne wzornictwo stawia na bezwzględną ochronę środowiska. Powstają ekologiczne kuchnie, naczynia z bambusa i z kukurydzy oraz meble z naturalnych materiałów.

REKLAMA

Ważny staje się materiał i człowiek, który uczestniczy w procesie jego powstawania. Dlatego coraz więcej projektantów docenia ręczną robotę i naturalne materiały – drewno, papier, ścinki, odpady. Wzory i ozdoby ustępują miejsca fakturze i materii. Podobnie jest w architekturze.

Budownictwo jest teraz najbardziej szkodliwym dla środowiska sektorem gospodarki. Koncentrowanie się jedynie na efekcie wizualnym to już przeszłość. W zgodzie z wymogami zrównoważonego rozwoju odpowiedzialny architekt ma za zadanie kształtować zarówno formę, jak i funkcję, biorąc pod uwagę nie tylko potrzeby ludzi, lecz także całego środowiska. Studia architektoniczne projektując budynki z zachowaniem zasad odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju, opracowują całą strategię myślenia o architekturze, która przenika do wnętrz budynków i tworzy ich strukturę.

Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

Szwedzka firma konsultingowa Designboost wymienia siedem czynników, które są niezbędne do zdefiniowania zrównoważonego eco designu: wpływ na środowisko – wytwarzanie przy minimalnym zużyciu energii oraz odpowiedzialne zużycie surowców innowacyjność – nieustanny rozwój osiągany przez prowadzone badania naukowe i nieszablonowe myślenie więź emocjonalna – jako ważny czynnik wiążący nas z produktem estetyka – jeden z ważniejszych elementów na wszystkich obszarach designu, którego silną cechą jest ponadczasowość jakość – czyli trwałość, funkcjonalność, i odpowiedzialność za środowisko autentyczność – pochodzenie, jakość i tożsamość oraz perfekcyjne świadczenie usług i wytwarzanie perfekcyjnego produktu kompatybilność – wzajemne zrozumienie, poprzez które lepiej i szybciej można osiągnąć wspólne cele. Produkt można określić mianem w pełni zrównoważonego dopiero wtedy, gdy uwzględnia wszystkie wymogi odpowiedzialności.

Największym problemem dla środowiska naturalnego są opakowania. Bardzo popularne staje się dziś poszukiwanie nowych materiałów służących do produkcji ekologicznych opakowań, które byłyby bezpieczne dla człowieka i natury, czyli nadające się do ponownego przetworzenia, najlepiej ze szkła lub innych materiałów ulegających biodegradacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA