REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega eco design?

Joanna Kornecka
Sense Of Beauty

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli chcemy zaprojektować nasze wnętrze w nurcie eco designu, powinniśmy najpierw poznać dokładnie zasady nim rządzące. Na czym dokładnie polega eco design? Czym powinniśmy kierować się w czasie wyboru poszczególnych elementów wyposażenia.

REKLAMA

Jednym z bardziej popularnych pojęć w świecie projektantów jest ostatnio sustainability. Ale co ono oznacza i co tak naprawdę o nim wiemy? Najprościej można je przetłumaczyć jako świadome i odpowiedzialne projektowanie, z zachowaniem maksymalnego ograniczenia negatywnych skutków produkcji na środowisko. W dobie zmian klimatycznych wywołanych szkodliwymi działaniami przemysłu bardzo istotny staje się aspekt ekologiczny we wszystkich dziedzinach życia, również w architekturze, w projektowaniu mebli oraz produktów, których używamy na co dzień. Okazuje się jednak, że eco design, który nas otacza i w oczywisty sposób wpływa na życie, nie zawsze jest odpowiedzialny. Dlatego określenie roli, jaką mogą odegrać w procesie zrównoważonego rozwoju projektanci oraz architekci, staje się kluczowym zadaniem dla przyszłości naszej planety.

REKLAMA

Designerzy dbający o życie w równowadze podkreślają związek eco designu i odpowiedzialności. Dążą do maksymalnego uproszczenia produktu w taki sposób, by nie stracił on swojej funkcjonalności ani estetycznej atrakcyjności. Odpowiadają nie tylko za wygląd rzeczy, ale także za to w jaki sposób wpływają one na środowisko i jak odnoszą się do tradycji, jednocześnie wpływając na naszą przyszłość. 

Zobacz także: Jak założyć i pielęgnować ogród ekologiczny?

W ramach eco designu meble przyjmują zredukowaną, oszczędną formę, nie tracąc przy tym wartości estetycznej. Najnowsze, nowoczesne wzornictwo stawia na bezwzględną ochronę środowiska. Powstają ekologiczne kuchnie, naczynia z bambusa i z kukurydzy oraz meble z naturalnych materiałów.

REKLAMA

Ważny staje się materiał i człowiek, który uczestniczy w procesie jego powstawania. Dlatego coraz więcej projektantów docenia ręczną robotę i naturalne materiały – drewno, papier, ścinki, odpady. Wzory i ozdoby ustępują miejsca fakturze i materii. Podobnie jest w architekturze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Budownictwo jest teraz najbardziej szkodliwym dla środowiska sektorem gospodarki. Koncentrowanie się jedynie na efekcie wizualnym to już przeszłość. W zgodzie z wymogami zrównoważonego rozwoju odpowiedzialny architekt ma za zadanie kształtować zarówno formę, jak i funkcję, biorąc pod uwagę nie tylko potrzeby ludzi, lecz także całego środowiska. Studia architektoniczne projektując budynki z zachowaniem zasad odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju, opracowują całą strategię myślenia o architekturze, która przenika do wnętrz budynków i tworzy ich strukturę.

Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

Szwedzka firma konsultingowa Designboost wymienia siedem czynników, które są niezbędne do zdefiniowania zrównoważonego eco designu: wpływ na środowisko – wytwarzanie przy minimalnym zużyciu energii oraz odpowiedzialne zużycie surowców innowacyjność – nieustanny rozwój osiągany przez prowadzone badania naukowe i nieszablonowe myślenie więź emocjonalna – jako ważny czynnik wiążący nas z produktem estetyka – jeden z ważniejszych elementów na wszystkich obszarach designu, którego silną cechą jest ponadczasowość jakość – czyli trwałość, funkcjonalność, i odpowiedzialność za środowisko autentyczność – pochodzenie, jakość i tożsamość oraz perfekcyjne świadczenie usług i wytwarzanie perfekcyjnego produktu kompatybilność – wzajemne zrozumienie, poprzez które lepiej i szybciej można osiągnąć wspólne cele. Produkt można określić mianem w pełni zrównoważonego dopiero wtedy, gdy uwzględnia wszystkie wymogi odpowiedzialności.

Największym problemem dla środowiska naturalnego są opakowania. Bardzo popularne staje się dziś poszukiwanie nowych materiałów służących do produkcji ekologicznych opakowań, które byłyby bezpieczne dla człowieka i natury, czyli nadające się do ponownego przetworzenia, najlepiej ze szkła lub innych materiałów ulegających biodegradacji.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA