REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród i kwiaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dynie – warzywa ozdobne i jadalne

Dynie uprawiane w naszym kraju to najczęściej banie, tzw. dynie olbrzymie, oraz dynie zwyczajne. Dynia staje się najbardziej popularna w okresie Halloween, gdzie znajduje zastosowanie jako ozdoba domów i sklepów. Można wykonać z niej także lampion.

Dbanie o nagrobki

Niebawem Święto Zmarłych, zapracowani nie mamy czasu aby we właściwy sposób zająć się nagrobkami krewnych. Niestety na wynajęcie specjalnej firmy, która wyczyści za nas nagrobki może być już za późno. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jak dbać o nagrobek z lastryko?

Nagrobki z lastryko to najbardziej popularny rodzaj pomnika na nekropoliach. Jak wyczyścić nagrobek z lastryko aby dobrze prezentował się w święto zmarłych. Zobacz poradę.

Renowacja starego nagrobka

Nagrobki to budowle, o które dbamy latami. Wielu z nas posiada nagrobki krewnych z ubiegłego wieku, a także starsze. Większość nagrobków, z XIX wieku oraz te z wcześniejszego okresu, wykonywana była z piaskowca. Z biegiem lat nagrobki uległy uszkodzeniom. Niestety większości z nich nie da się naprawić w taki sposób, jak są naprawiane współczesne nagrobki. Zobacz jak poddać renowacji stary nagrobek.

REKLAMA

Impregnacja nagrobka

Nagrobek to inwestycja na kilkadziesiąt lat. Co zrobić aby nagrobek wyglądał dobrze przez cały rok. Zobacz jak dbać o nagrobek, aby wyglądał dobrze przez lata.

Jak dbać o nagrobki?

Jak co roku w dniu Wszystkich Świętych odwiedzamy groby naszych krewnych. W dniu Wszystkich Świętych warto zadbać o rodzinne nagrobki. Zobacz jak dbać o nagrobek.

Trawnik jesienią – pielęgnacja

O trawnik należy dbać nie tylko w lecie, lecz także jesienią. Koszenie, usuwanie suchych liści, nawożenie jesiennym nawozem – to tylko niektóre prace, o których musimy pamiętać jesienią. Podpowiadamy jak pielęgnować trawnik jesienią.

Sadzenie roślin jesienią

Przełom lata i jesieni to dobry czas na sadzenie wielu cebulek wiosennych i letnich kwiatów. Ważne jest aby posadzić cebulki w odpowiednim terminie, na odpowiedniej głębokości oraz we właściwych odstępach. Jak i kiedy posadzić cebulki aby cieszyć się wiosną wspaniałymi krokusami, hiacyntami czy żonkilami?

REKLAMA

Iglaki – przesadzanie

Często w trakcie sezonu okazuje się, że rośliny zbyt mocno się rozrosły lub rosną na nieodpowiednim dla nich stanowisku. Najprostszym wyjściem w takim przypadku jest przesadzenie ulubionych iglaków na nowe miejsce. Jednak zanim się do tego zabierzemy, warto wybrać jak najlepszy termin. Kiedy najlepiej przesadzać iglaki?

Szybko rosnące tuje

Tuje nadal są roślinami najczęściej wybieranymi na zimozielony żywopłot. Jeśli zależy nam na bardzo szybkim przyroście roślin, najlepszym wyjściem będzie wybranie odmian szybko rosnących. Znajdziemy co najmniej kilka odmian żywotników, które rosną szybko, wyglądają atrakcyjne i nie sprawiają kłopotów.

Krzewy ogrodowe na jesień

Krzewy ogrodowe wyglądają ładnie nie tylko w czasie kwitnienia. Niektóre gatunki krzewów ogrodowych najbardziej efektownie prezentują się dopiero jesienią gdy przebarwiające się liście drzew i krzewów przybierają ogniste barwy.

Bukszpan – choroby i szkodniki

Bukszpan najczęściej choruje wtedy, gdy rośnie w niekorzystnych dla siebie warunkach albo gdy jest mocno osłabiony po zimie. Zimozielony bukszpan, który rośnie na zbyt suchym stanowisku lub jest nieco przemarznięty może być atakowany przez choroby i szkodniki. Jak je rozpoznać i zwalczać?

Jak pielęgnować hortensję bukietową?

Hortensja bukietowa, nazywana też hortensją wiechowatą, kwitnie pod koniec lata. Dzięki temu może być okazałą dekoracją ogrodowych zakątków w czasie, gdy większość ozdobnych krzewów już przekwitła. Hortensja bukietowa w odróżnieniu od hortensji ogrodowej jest bardziej wytrzymała na mróz i kwitnie na pędach tegorocznych. Jakich warunków wymaga hortensja bukietowa?

Grusza wierzbolistna – gruszki na wierzbie w ogrodzie

Grusza wierzbolistna – przysłowiowe, niemożliwe do pogodzenia wyrastanie gruszek na wierzbie jest jednak możliwe. Wszystko dzięki ozdobnemu gatunkowi gruszy, która do złudzenia przypomina wierzbę. Grusza wierzbolistna jest najczęściej rozłożystym krzewem lub niskim drzewem. Zmieści się w prawie każdym ogrodzie, a jej uprawa nie sprawi nam większych problemów.

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba L.)

Miłorząb dwuklapowy – to niezwykłe drzewo potrafi żyć nawet do 2000 lat i jest nazywane żywą skamieliną. Jest oryginalne o każdej porze roku, a jego lecznicze właściwości są znane od wieków. Miłorzęby są odporne na choroby, szkodniki, zanieczyszczenie środowiska oraz na mróz i upały. Mogą rosnąć zarówno w ogrodach prywatnych, jak i w zieleni miejskiej. W kulturach Japonii, Chin i Korei miłorząb jest świętym drzewem, opiekunem zdrowia, symbolem długowieczności i odporności na niesprzyjające warunki. Czy uprawa miłorzębu jest trudna?

Dlaczego ognik nie owocuje?

Ogniki to krzewy sadzone na rabatach, w żywopłotach lub przy ścianach budynków. Ogniki są najpiękniejsze jesienią, kiedy obsypują się kolorowymi owocami przypominającymi jarzębinę . Zależnie od odmiany owoce mogą być żółte, pomarańczowe lub czerwone. Zdarza się jednak, że krzewy słabo kwitną i nie owocują tracąc swój jesienny urok. Jakie mogą być tego przyczyny?

Czy można założyć trawnik we wrześniu?

Najczęściej zakładamy trawniki wiosną aby móc jak najszybciej cieszyć się zielenią trawy wokół domu. Czasem jednak przedłużają się prace związane z wykańczaniem domu lub zakładaniem ogrodu i dopiero pod koniec lata możemy się zabrać za założenie trawnika. Czy można założyć trawnik we wrześniu?

Jesień – nawożenie roślin ogrodowych

Jakich składników rośliny potrzebują jesienią? Pod koniec lata większość roślin ogrodowych kończy już przyrost części nadziemnej. Z tego względu od końca sierpnia nie nawozimy już roślin nawozami azotowymi, gdyż zbyt długie stosowanie tych nawozów nie pozwoli roślinom przygotować się do zimy. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba w ogóle nawozić roślin jesienią.

Co posadzić za ogrodzeniem?

Bardzo często zdarza się, że za płotem mamy jeszcze pas zieleni przy chodniku lub ulicy, na którym chcielibyśmy mieć coś więcej niż trawnik. Bliskość ulicy i ograniczone możliwość pielęgnacji sprawiają, ze rośliny, które posadzimy za ogrodzeniem muszą być odporne na ekstremalne warunki zarówno latem, jak i zimą. Jakie wybrać rośliny aby były odporne i dekoracyjne?

Warzywa jesienne

Jesień to wyjątkowy czas, kiedy mamy dostęp do wielu charakterystycznych dla tego okresu warzyw. Dynie, cukinie, patisony to tylko część warzyw, z których możemy przyrządzać różnego rodzaju przetwory i dania.

Wrzos – krzewinka jesieni

Wrzos – krzewinka kojarząca się z jesienią. Jeśli posadzony przez nas wrzos utworzy małe wrzosowisko, drobne i kolorowe kwiaty wrzosu sprawią, że nasz ogród będzie piękny nawet pod koniec października.

Ogród ekologiczny – vademecum

Ogród ekologiczny to nowy trend w ogrodnictwie. Szklarnie, ogródki warzywne i ziołowe, kompostowniki i pomieszczenia gospodarcze to części składowe ogrodów ekologicznych. Jak sprawić aby nasz ogród stał się ogrodem ekologicznym?

Projektowanie ogrodów – vademecum

Projekt to podstawa do stworzenia wymarzonego ogrodu. W zależności od tego czy marzymy o ogrodzie w stylu angielskim, japońskim czy francuskim musimy pomyśleć o różnym rozmieszczeniu roślin i elementów małej architektury w naszym ogrodzie.

Wyposażenie ogrodu – vademecum

Ogród to nie tylko rośliny i trawnik, lecz także wyposażenie takie jak meble ogrodowe, grill czy domki na narzędzia ogrodowe. Swój ogród możemy udekorować również rzeźbami czy pergolami, a jeśli jesteśmy miłośnikami ptaków, pomyślmy o karmniku.

Woda w ogrodzie: kompendium

Woda w ogrodzie – baseny, oczka wodne, kaskady, fontanny i instalacje automatycznego nawadniania. Woda w naszym ogrodzie może występować w bardzo różnych formach w zależności od tego, czy marzymy o miejscu do pływania czy o fontannie.

Sadzenie i hodowanie ziół – kompendium

Zioła, które możemy hodować w naszych domach i przydomowych ogródkach to nie tylko ładne dekoracje, lecz także przydatne produkty. Zioła takie jak rozmaryn, rzeżucha, bazylia czy mięta są przede wszystkim źródłem cennych witamin i minerałów.

Pielęgnacja roślin doniczkowych – vademecum

Rośliny doniczkowe wymagają różnych form pielęgnacji. Jak prawidłowo pielęgnować rośliny doniczkowe? Podlewanie, nawożenie, mycie liści, przycinanie – to tylko niektóre z nich.

Wszystko co należy wiedzieć o przesadzaniu roślin

Przesadzanie roślin pozornie wydaje się proste. Pamiętajmy jednak, że musimy wiedzieć kiedy daną roślinę możemy przesadzić. Jaka doniczka będzie najlepsza? Jakiego rodzaju gleby potrzebuje roślina i jakie dodatki do gleby będą dla niej najlepsze?

Kwiaty na stanowisko słoneczne: kompendium

Tylko niektóre kwiaty mogą być uprawiane na stanowiskach słonecznych ze względu na to, że słońce może powodować przebarwienia liści, wysychanie podłoża i usychanie kwiatów. Jakie kwiaty możemy posadzić na stanowisku słonecznym? Jak je pielęgnować?

Kolorowe kwiaty GALERIA

Kolorowe kwiaty doniczkowe i ogrodowe – wybierzmy je w zależności od tego, jakie kolory lubimy najbardziej i jakie kolory będą najlepiej pasowały do naszego domu i ogrodu. Kwiaty białe, różowe, czerwone, pomarańczowe czy fioletowe – każdy znajdzie coś dla siebie.

Pomarańczowe kwiaty – GALERIA

Kliwie, begonie czy róże – pomarańczowe kwiaty, których kolor wygląda ładnie zarówno w środku lata, jak i na początku jesieni. Przedstawiamy najpopularniejsze kwiaty ogrodowe i doniczkowe idealne dla tych, którzy lubią kolor pomarańczowy.

Kwiaty fioletowe – GALERIA

Od krokusów, poprzez tulipany, storczyki, aż do wrzosów – jeśli lubimy kolor fioletowy i uważamy, że będzie pasował do naszego domu czy ogrodu, wybierzmy takie gatunki kwiatów, które możemy kupić w kolorze fioletowym. Fioletowe kwiaty ozdobią nasz ogród od początku wiosny aż do późnej jesieni.

Białe kwiaty – GALERIA

Białe kwiaty będą wyglądać dobrze zarówno na parapecie, jak i w ogrodzie. Hiacynty, storczyki, mieczyki, konwalie, magnolie to jedne z wielu kwiatów, które znajdziemy w kwiaciarniach. Białe kwiaty to nie tylko piękny wygląd, lecz także synonim elegancji – zwłaszcza wówczas, gdy zdobią nasz dom.

Kwiaty różowe – GALERIA

Bergenia, astry, petunie, storczyki i różaneczniki to jedne z wielu gatunków kwiatów, które możemy kupić w różowym kolorze. Różowe kwiaty, podobnie jak czerwone, ożywią nasz ogród nawet podczas szarej i smutnej jesieni.

Żółte kwiaty GALERIA

Żółte kwiaty takie jak pierwiosnki, storczyki, żonkile, begonie, bratki czy chryzantemy świetnie nadają się zarówno na nasze balkony, jak i do naszych ogrodów. W zależności od tego, jakie kwiaty lubimy najbardziej, wybierzmy te spośród żółtych roślin, które będą pasowały do naszego wnętrza czy otoczenia w ogrodzie.

Czerwone rośliny ogrodowe – GALERIA

Czerwone rośliny ogrodowe – mieczyki, berberysy, pigwowce, kamelie, pelargonie. To tylko niektóre z czerwonych roślin, które możemy posadzić w naszym ogrodzie. Czerwone rośliny nie tylko ożywią nasz ogród, lecz także mogą być źródłem zdrowych owoców, którymi będziemy się cieszyć przez całe lato.

Projektowanie ogrodu - GALERIA

Projekt ogrodu powinien obejmować rośliny, alejki, oczka wodne czy stawy i elementy małej architektury. Warto się zastanowić gdzie zbudować posadzkę, na której postawimy meble ogrodowe i jakie miejsce będzie najlepsze do stworzenia skalniaka. Pamiętajmy, że nasz ogród ma być nie tylko piękny, lecz także funkcjonalny.

Basen w ogrodzie - GALERIA

Basen kryty lub odkryty, naziemny lub trwale ulokowany w gruncie – wybierzmy taki, który spełni nasze oczekiwania. Jeśli chcemy, aby basen był nie tylko miejscem do pływania, lecz także do zabawy, zainwestujmy w urządzenia tworzące sztuczne fale, kaskady i gejzery.

Woda w ogrodzie

Woda jest obecna w ogrodzie w różnych formach – jako woda używana do podlewania roślin, woda w stawie czy oczku wodnym, a także jako woda tworząca fontannę lub spływająca po kaskadzie. Woda może sprawić, że ogród stanie się wyjątkowy.

Najpopularniejsze grzyby jadalne

Borowiki, kurki i koźlarze to najpopularniejsze grzyby jadalne. Grzyby dodajemy do zup, sosów, sałatek czy bigosów. Oprócz tego grzyby możemy zjadać same – wystarczy je podsmażyć na maśle. Grzyby są ważnym dodatkiem do dań w wielu kuchniach europejskich, a zwłaszcza w kuchni polskiej.

Zimowity jesienne – sadzenie

Zimowity jesienne są ostatnim kwitnącymi kwiatami wśród roślin bulwiastych i cebulowych przed nadejściem jesiennych chłodów. Zimowity jesienne są bardzo podobne do popularnych krokusów mogą być namiastką wiosny na rabatach przed nastaniem zimy. Zobacz kiedy posadzić cebulki Zimowitów i jakich potrzebują warunków?

Czy wiesz jak zwalczać nornice w ogrodzie?

W Twoim ogrodzie zadomowiły się nornice i nie potrafisz dać sobie z nimi rady? Może tych kilka pomysłów pomoże Ci pozbyć się problemu.

Czy wiesz jak odkazić wodę w studni?

Czyszczenie studni jest zajęciem bardzo pracochłonnym, wymagającym chlorowania. Oto kilka moich wskazówek, dzięki którym woda w studni będzie nadawała się do picia.

Czy wiesz jak dbać o narzędzia ogrodnicze?

Od wiosny do późnej jesieni  w pracach ogrodowych niemal codziennie używamy różnych narzędzi ogrodniczych. Po skończonej pracy nie zawsze mamy czas i ochotę, żeby je odpowiednio oczyścić i zabezpieczyć. Jeśli jednak chcemy, żeby służyły nam przez wiele lat, musimy szczególnie zadbać o nie po sezonie.

Zanokcica gniazdowa (Asplenium)

Zanokcica gniazdowa pochodzi z podrównikowych lasów Azji i Afryki. Potocznie zwana jest „ptasim gniazdem”. Zanokcica gniazdowa porasta zarówno gałęzie drzew, jak i skały, ale częściej występuje na drzewach – w cieniu ich koron. Liście Asplenium są intensywnie zielone, posiadają charakterystyczny ciemny nerw przechodząc przez środek liścia, osiągają długość jednego metra i szerokość 25 centymetrów.

Werbena ogrodowa – doskonała roślina na balkon i taras

Werbena ogrodowa uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Powstała w wyniku skrzyżowań wielu gatunków werben. Werbena ogrodowa pochodzi z Ameryki. Charakteryzuje się zwartym, nieregularnym pokrojem. Pędy werbeny pokryte są włoskami, liście są podłużne i karbowane. Werbena ogrodowa kwitnie od lipca do jesieni. Drobne, pięciopłatkowe kwiaty w zależności od odmiany mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone; jednolite lub z tzw. oczkiem. Werbena ogrodowa osiąga do 40 cm wysokości.

Syningia ogrodowa (Gloksynia – Sinningia hybryda)

Syningia ogrodowa pospolicie nazywa jest gloksynią. Syningia ogrodowa to jedna z bardzo popularnych kwitnących roślin doniczkowych. Ojczyzną syningii jest Brazylia. W naturalnym środowisku syningia ogrodowa rośnie w wilgotnych lasach tropikalnych. Cała nadziemna część gloksynii jest owłosiona.

Storczyki sympodialne i monopodialne – jak je rozróżnić?

Storczyk to jedne z najbardziej popularnych roślin. Na runku jest wiele odmian i gatunków storczyków, które różnią się od siebie kształtem kwiatów i bulw, a także sposobem pielęgnacji. Zobacz jak odróżnić poszczególne gatunki storczyków.

Rośliny w skrzynkach na parapetach, balkonie i tarasie

Wraz z nadejściem wiosny możemy przystąpić do upiększania naszych balkonów, parapetów i tarasów. Aby przez cały czas cieszyć się barwnymi kwiatami na balkonie, powinniśmy je prawidłowo dobrać. Roślinom musimy zapewnić odpowiednie warunki glebowe – kupić właściwą ziemi, nawozić i podlewać w zależności od potrzeb konkretnej rośliny. Zwróćmy też uwagę na warunki świetlne na naszym parapecie, balkonie czy tarasie.

10 zasad sadzenia cebul kwiatowych w donicach

Jakie są zasady sadzenia roślin cebulowych? Jaką wybrać donicę? Jaką kupić ziemię? Na jakiej głębokości sadzić rośliny w donicach? Jak wybrać najlepsze miejsce dla roślin? Jak często podlewać rośliny? Zobacz poradnik.

REKLAMA