Nagrobki to budowle, o które dbamy latami. Wielu z nas posiada nagrobki krewnych z ubiegłego wieku, a także starsze. Większość nagrobków, z XIX wieku oraz te z wcześniejszego okresu, wykonywana była z piaskowca. Z biegiem lat nagrobki uległy uszkodzeniom. Niestety większości z nich nie da się naprawić w taki sposób, jak są naprawiane współczesne nagrobki. Zobacz jak poddać renowacji stary nagrobek.
Miłorząb dwuklapowy – to niezwykłe drzewo potrafi żyć nawet do 2000 lat i jest nazywane żywą skamieliną. Jest oryginalne o każdej porze roku, a jego lecznicze właściwości są znane od wieków. Miłorzęby są odporne na choroby, szkodniki, zanieczyszczenie środowiska oraz na mróz i upały. Mogą rosnąć zarówno w ogrodach prywatnych, jak i w zieleni miejskiej. W kulturach Japonii, Chin i Korei miłorząb jest świętym drzewem, opiekunem zdrowia, symbolem długowieczności i odporności na niesprzyjające warunki. Czy uprawa miłorzębu jest trudna?
Bardzo często zdarza się, że za płotem mamy jeszcze pas zieleni przy chodniku lub ulicy, na którym chcielibyśmy mieć coś więcej niż trawnik. Bliskość ulicy i ograniczone możliwość pielęgnacji sprawiają, ze rośliny, które posadzimy za ogrodzeniem muszą być odporne na ekstremalne warunki zarówno latem, jak i zimą. Jakie wybrać rośliny aby były odporne i dekoracyjne?
Od krokusów, poprzez tulipany, storczyki, aż do wrzosów – jeśli lubimy kolor fioletowy i uważamy, że będzie pasował do naszego domu czy ogrodu, wybierzmy takie gatunki kwiatów, które możemy kupić w kolorze fioletowym. Fioletowe kwiaty ozdobią nasz ogród od początku wiosny aż do późnej jesieni.
Białe kwiaty będą wyglądać dobrze zarówno na parapecie, jak i w ogrodzie. Hiacynty, storczyki, mieczyki, konwalie, magnolie to jedne z wielu kwiatów, które znajdziemy w kwiaciarniach. Białe kwiaty to nie tylko piękny wygląd, lecz także synonim elegancji – zwłaszcza wówczas, gdy zdobią nasz dom.
Bergenia, astry, petunie, storczyki i różaneczniki to jedne z wielu gatunków kwiatów, które możemy kupić w różowym kolorze. Różowe kwiaty, podobnie jak czerwone, ożywią nasz ogród nawet podczas szarej i smutnej jesieni.
Żółte kwiaty takie jak pierwiosnki, storczyki, żonkile, begonie, bratki czy chryzantemy świetnie nadają się zarówno na nasze balkony, jak i do naszych ogrodów. W zależności od tego, jakie kwiaty lubimy najbardziej, wybierzmy te spośród żółtych roślin, które będą pasowały do naszego wnętrza czy otoczenia w ogrodzie.
Czerwone rośliny ogrodowe – mieczyki, berberysy, pigwowce, kamelie, pelargonie. To tylko niektóre z czerwonych roślin, które możemy posadzić w naszym ogrodzie. Czerwone rośliny nie tylko ożywią nasz ogród, lecz także mogą być źródłem zdrowych owoców, którymi będziemy się cieszyć przez całe lato.
Projekt ogrodu powinien obejmować rośliny, alejki, oczka wodne czy stawy i elementy małej architektury. Warto się zastanowić gdzie zbudować posadzkę, na której postawimy meble ogrodowe i jakie miejsce będzie najlepsze do stworzenia skalniaka. Pamiętajmy, że nasz ogród ma być nie tylko piękny, lecz także funkcjonalny.
Basen kryty lub odkryty, naziemny lub trwale ulokowany w gruncie – wybierzmy taki, który spełni nasze oczekiwania. Jeśli chcemy, aby basen był nie tylko miejscem do pływania, lecz także do zabawy, zainwestujmy w urządzenia tworzące sztuczne fale, kaskady i gejzery.
Werbena ogrodowa uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Powstała w wyniku skrzyżowań wielu gatunków werben. Werbena ogrodowa pochodzi z Ameryki. Charakteryzuje się zwartym, nieregularnym pokrojem. Pędy werbeny pokryte są włoskami, liście są podłużne i karbowane. Werbena ogrodowa kwitnie od lipca do jesieni. Drobne, pięciopłatkowe kwiaty w zależności od odmiany mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone; jednolite lub z tzw. oczkiem. Werbena ogrodowa osiąga do 40 cm wysokości.