Woda w ogrodzie: kompendium
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli chcemy zbudować w ogrodzie odkryty basen, powinniśmy zadbać o grzałki, wymienniki ciepła czy kolektory słoneczne, które podgrzeją wodę. Pamiętajmy jednak, że z odkrytego basenu będziemy mogli korzystać tylko w lecie.
REKLAMA
Więcej o basenach: Basen odkryty w ogrodzie
Inną formą obecności wody w naszym ogrodzie może być oczko wodne. Zanim zdecydujemy się na stworzenie oczka wodnego, zastanówmy się nad odpowiednim miejscem, wielkością i kształtem tego zbiornika wodnego. Warto również wiedzieć jakie rośliny i ryby będą najlepsze do naszego oczka wodnego.
Zobacz: Jak samodzielnie zbudować oczko wodne?
Dla wielbicieli wodospadów najlepszym rozwiązaniem będzie kaskada – rodzaj wodospadu ze stopniami, po których spływa woda. Kaskada w naszym ogrodzie może występować samodzielnie lub być uzupełnieniem oczka wodnego.
Więcej o kaskadach: Jak zbudować kaskadę w ogrodzie?
Fontanny to bardzo efektowne elementy małej architektury w naszym ogrodzie. Fontanny dzielimy na arabskie – woda nie wypływa na powietrze a jedynie spływa po elementach konstrukcji, i europejskie – woda wypływa ponad basen, w którym znajduje się fontanna i spada z powrotem do zbiornika.
Przeczytaj: Krótko o konstrukcji fontanny ogrodowej
Najbardziej oczywistą formą obecności wody w ogrodzie są np. zraszacze. System automatycznego nawadniania pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, dlatego staje się coraz popularniejszy. W zależności od tego jakiego efektu potrzebujemy, możemy zainstalować zraszacze pracujące statycznie albo zraszacze rotacyjne.
Przeczytaj: Nawadnianie ogrodu
REKLAMA
REKLAMA