Renowacja starego nagrobka
REKLAMA
REKLAMA
Z biegiem lat w nagrobkach z XIX wieku pojawiają się różne uszkodzenia. Wypłukuje się spoina, a także pojawiają się pęknięcie oraz ubytki. Poza uszkodzeniami mechanicznymi na nagrobkach często możemy spotkać też mech i grzyby. Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na stan nagrobka prowadząc do jego destrukcji.
REKLAMA
Chcąc naprawić stary nagrobek, w zależności od stopnia jego uszkodzenia i stopnia zanieczyszczenia, musimy zdecydować się na konkretny rodzaj prac i ich zakres. Jeśli nagrobek posiadał wcześniej jakieś powłoki malarskie – należy je usunąć. Można do tego celu stosować specjalne pasty. Do czyszczenia pomnika możemy użyć też myjki ciśnieniowej. Z pomocą wody pod ciśnieniem wypłuczemy i zmyjemy wszelkie zanieczyszczenia.
Zobacz także: Jak dbać o nagrobek z lastryko?
Pęknięcia kamienia cokołu lub płyty możemy wypełnić specjalną żywicą epoksydową lub zaprawą renowacyjną. Wielu producentów np. chemii budowlanej ma w swojej ofercie ego rodzaju preparaty.
W celu dłuższej ochrony nagrobka przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznym, możemy wykorzystać specjalny środek zabezpieczający przed rozwojem mchu lub grzybów.
Zobacz także: Jak dbać o nagrobki?
Brakujące elementy z mosiądzu oraz okucia można wymienić na nowe. Elementy wykonane z piaskowca można chemicznie odkazić i wzmocnić specjalnymi estrami kwasu krzemowego.
Jeśli nie mamy czasu lub nie wiemy od czego powinniśmy zacząć renowację nagrobka, zawsze możemy zwrócić się o pomoc do specjalnej firmy, która specjalizuje się w tego typu pracach.
REKLAMA
REKLAMA