REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ruszyły targi MIPIM 2022 w Cannes. To najważniejsze spotkanie światowych liderów sektora nieruchomości

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, we francuskim kurorcie Cannes ruszyły 15 marca 2022 r. targi MIPIM, wiodące wydarzenie nieruchomościowe na świecie. Ta prestiżowa impreza oraz forum wymiany myśli, corocznie przyciąga kluczowe podmioty, w szczególności inwestorów, władze miast i regionów, architektów, deweloperów, fundusze oraz banki, firmy z sektora logistyki i transportu oraz organizacje branżowe. Blisko jedną czwartą uczestników stanowią inwestorzy. Tradycyjnie w wydarzeniu uczestniczy silna polska reprezentacja.

Trwa ekologiczna rewolucja w magazynach

Najemcy coraz częściej pytają o ekologiczne rozwiązania w magazynach oraz o potwierdzające je certyfikaty. Ekologiczne powierzchnie pozwalają organizacjom nie tylko działać zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju, ale również zaoszczędzić na rachunkach za coraz droższe media.

Jaka przyszłość czeka rynek nieruchomości?

Jakie czynniki w największym stopniu wpływać będą na kształtowanie się rynku mieszkaniowego w najbliższych latach? Co determinować będzie główne kierunki jego rozwoju?

Jak cudzoziemiec może kupić mieszkanie w Polsce?

Kiedy jest potrzebne zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce? Jakie musi spełnić wymagania, aby je otrzymać? Co wyklucza wydanie zezwolenia nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce? Na te i inne pytania odpowiedzi udziela poniższy artykuł.

REKLAMA

Rynek biurowy zaczyna wychodzić na prostą

Na rynku biurowym wynajmowanych i budowanych jest wciąż mniej biur niż przed dwoma laty, ale w sektorze biurowym widać tendencję wzrostową. W ubiegłym roku niektóre rynki regionalne odnotowały spory wzrost popytu, nawet w porównaniu do 2019 roku .

Energooszczędne budownicwto - dachy pomagają oszczędzać energię

Dach jest jednym z kluczowych elementów dla energooszczędności budynku, więc jego odpowiednie zaprojektowanie wraz z użyciem najwyższej jakości materiałów przyczynia się do podniesienia standardu obiektu i pomaga w zdobyciu pożądanego świadectwa.

Zakaz używania pieców, tzw. kopciuchów na Mazowszu do 2023 – trwają pracę nad jego przyśpieszeniem

Mazowsze planuje zaostrzyć uchwałę antysmogową - chce przyspieszyć m.in. zakaz używania starych pieców do ogrzewania domów i budynków mieszkalnych, tzw. kopciuchów. Na jej kształt i czas uchwalenia może jednak wpłynąć wojna w Ukrainie.

Pandemia, a eksmisja z wynajętego mieszkania obywatela Ukrainy - specustawa

Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski uciekając przed wojną w ich kraju otrzymuje niezbędną pomoc. Ci, których będzie na to stać, na pewno skorzystają z rynkowych ofert najmu mieszkania. Jak właściciel nieruchomości może zabezpieczyć swoje mienie na wypadek trafienia na nieuczciwego najemcę?

REKLAMA

Rekordowa wartość kredytów hipotecznych w 2021 r. - Tak dużo jeszcze nie pożyczaliśmy

Ubiegły rok przyniósł zdecydowany wzrost wartości kredytów hipotecznych, bo aż o ponad 51% r/r, udzielonych przez największych pośredników finansowych działających na naszym rynku. Wpływ na to miało kilka czynników, m.in. stopy procentowe na wyjątkowo niskim poziomie czy wysokie ceny nieruchomości.

Jaką umowę najmu mieszkania podpisać z ukraińskim uchodźcą? Specustawa

Chęć niesienia pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną w ich kraju nie wyklucza zdrowego rozsądku — warto pamiętać o podpisywaniu umów najmu.

Zdolność kredytowa 2022 - zalecenia KNF

Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania na rynku kredytów hipotecznych, nadzór finansowy zaleca bankom, by oceniając zdolność kredytową przyjmowały stopę procentową NBP w wysokości wyższej o 5 pkt proc. - wynika z pisma z 7 marca 2022 r. Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego do banków. Główna stopa procentowa NBP (stopa referencyjna) została 8 marca (ze skutkiem od 9 marca 2022 r.) podwyższona z 2,75 proc. do 3,50%.

Docieplenie budynku może ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło nawet o połowę

Docieplenie budynku może ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło nawet o połowę, przez co można zmniejszyć koszty ogrzewania. Obecnie wzrost ceny energii i gazu windują je do znacznie do góry.

Jak wynająć mieszkanie uchodźcom z Ukrainy? Specustawa

Uchodźca z Ukrainy, który chce wynająć mieszkanie w Polsce, może to zrobić w każdym momencie. Polacy chcący pomóc obywatelom Ukrainy, uciekającym przed wojną, mogą wynająć swoje mieszkanie, bądź użyczyć je bezpłatnie. Jakie rozwiązania przewiduje specustawa w zakresie wynajmu nieruchomości uchodźcom z Ukrainy?

Będzie coraz trudniej o kredyt mieszkaniowy

Rekomendacja KNF o zaostrzeniu warunków udzielania kredytów mieszkaniowych i kolejna podwyższa stóp procentowych znacznie zmniejszą zdolność kredytową Polaków. Jak bardzo?

Darmowe porady prawne notariuszy dla uchodźców z Ukrainy

Każdy uchodźca potrzebujący pomocy będzie mógł uzyskać bezpłatne informacje na temat prawa ukraińskiego dotyczącego między innymi: zabezpieczenia majątku pozostawionego na Ukrainie, opieki nad dziećmi, wyrobienia dokumentów tożsamości oraz niezbędnej pomoc prawną w zakresie podjęcia pracy w Polsce czy też najmu lokali mieszkalnych.

Kredyty mieszkaniowe a podwyższa stóp procentowych. Kogo dotknie najbardziej?

Podwyższa stopy referencyjnej NBP najbardziej dotknie osoby spłacające kredyty hipoteczne zaciągnięte w polskim złotym. Podwyżka wpłynie również na osoby, które złożyły wniosek o kredyt, bądź planowały zrobić to w najbliższym czasie.

RPP po raz szósty podnosi stopy procentowe NBP. Jak to wpłynie na rynek nieruchomości?

Jak na rynek nieruchomości wpłynie podwyżka stóp NBP? Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o kolejnej, szóstej już od października podwyżce stóp procentowych, tym razem o 75 pb. W okolicznościach gwałtownej zmiany środowiska gospodarczego wywołanej wojną za polską wschodnią granicą, prognozy najnowszej regulacji NBP osiągały przedział w granicach 50-100 pb, czyli znacznie większy niż zazwyczaj. W efekcie podwyżka wypadła w połowie oczekiwań, a stopa referencyjna NBP osiągnęła już poziom 3,5 proc., najwyższy od 2013 roku.

Zazielenianie dachów budynków lub elewacji może obniżyć wysokość podatku od nieruchomości

Na częściowe zwolnienie mieszkańców z podatku od nieruchomości, w razie zazielenienia dachów lub elewacji, zdecydowała się Częstochowa. Nowa uchwała radnych Częstochowy, mająca sprzyjać zwiększaniu obecności zieleni w mieście. Ma ona wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.

Banki będą musiały zwracać kwoty za dodatkowe ubezpieczenie kredytu hipotecznego do czasu wpisu hipoteki – MS przygotowało projekt nowelizacji

Obecne rozwiązania prawna umożliwiają bankom pobieranie wyższego ubezpieczenia od czasu zawarcia umowy kredytu hipotecznego do wpisu hipoteki do księgi wieczystej i jej nie zwracają. A to trwa nawet około roku.

Coraz trudniej o kredyt na mieszkanie - banki zaostrzają politykę kredytową

Sytuacja gospodarcza mocno odbija się na rynku kredytów mieszkaniowych. Wzrosty stóp procentowych wpłynęły na zaostrzenie warunków udzielania kredytów hipotecznych, co z kolei wpłynęło na spadek popytu na nie.

Google wyda 2,7 mld zł na siedzibę w Warszawie. Biura dla 2,5 tys. pracowników

Google zainwestuje ok. 2,7 mld zł w zakup budynków i kompleksu biurowego The Warsaw HUB na warszawskiej Woli - przekazała firma 7 marca 2022 r. Dodano, że firma "będzie wykorzystywać swoje zasoby", by wesprzeć osoby dotknięte wojną w Ukrainie.

Tymczasowy pobyt uchodźców z Ukrainy w budynkach niemieszkalnych a prawo budowlane

Przepisy Prawa budowlanego nie zakazują tymczasowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy w budynkach niemieszkalnych. Nie trzeba w związku z tym zgłaszać zmiany sposobu użytkowania do organów administracji architektoniczno-budowlanej - przekazał Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB).

Wojna w Ukrainie a polski rynek nieruchomości

Działania wojenne mocno wpływają na polską gospodarkę, a w tym na funkcjonowanie całej branży budowlanej i sektora mieszkaniowego. Z rynku najmu zniknęła duża część ofert, sprzedaż wyhamowała, a budownictwo mierzy się z nagłym odpływem części pracowników z Ukrainy, którzy wrócili do kraju walczyć. Jak rynek nieruchomości poradzi sobie z nową sytuacją?

Wzrosną raty kredytów mieszkaniowych? We wtorek możliwa podwyżka stóp procentowych NBP

RPP podniesie stopy procentowe NBP we wtorek 8 marca? Oprócz decyzji w tej sprawie, inwestorzy poznają podstawowe założenia najnowszej projekcji PKB i inflacji, sporządzonej przez Departament Analiz Ekonomicznych NBP. Na wycenę krajowych aktywów w dalszym ciągu oddziaływać będzie przebieg rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Pierwszy dzień wiosny 2022

Pierwszy dzień wiosny w 2022 roku - kiedy wypada pierwszy dzień wiosny kalendarzowej, a kiedy pierwszy dzień wiosny astronomicznej? Jaka data rozpoczyna wiosnę w Polsce? Jakie tradycje wiążą się z pierwszym dniem wiosny?

PFR udostępni 650 mieszkań dla ok. 2,5 tys. uchodźców z Ukrainy

PFR udostępni bezpłatnie 650 mieszkań uchodźcom z Ukrainy. Zbudowane zostały przez PFR Nieruchomości w ramach rządowego programu mieszkaniowego. Schronienie w nich znajdzie ok. 2,5 tys. osób.

Najemca coraz mniej chroniony – jak się zmieniał rynek najmu w ostatniej dekadzie?

Polska to prawdziwe eldorado dla funduszy i firm inwestujących w mieszkania na wynajem oraz w takie, które je tylko udają. Portal GetHome.pl zwraca uwagę, że takich wynajmujących nie ograniczają przepisy dotyczące długości okresu najmu, wysokości czynszu czy ochrony najemców przed eksmisją.

Rynek najmu zdrowieje - stawki za najem do góry

W ciągu minionych 12 miesięcy stawki najmu w 16 badanych miastach wzrosły przeciętnie o 9% i już niemal wszędzie są wyższe niż przed pandemią. Najem wydaje się bowiem coraz tańszy w porównaniu z ratą kredytu. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m2 różnica w Krakowie i Warszawie zbliża się do 1000 zł miesięcznie. Przeciętnie jest to natomiast 505 zł. W długim terminie wciąż jednak bardziej opłaca się zakup mieszkania.

Zmiany w budynkach wprowadzone w związku z covid-19 mogą zwiększać ryzyko pożarowe

Po modyfikacjach dokonywanych w budynkach, w tym zmianach układu pomieszczeń i korytarzy, dodawaniu lub usuwanie tymczasowych ścianek, czy zmianie sposobu poruszania się osób po budynku, niezbędna jest ponowna ocena ryzyka pożarowego w tymże budynku. Dotyczy to również przekształcania w związku z wymogami związanymi z pandemią COVID-19.

Deweloperzy sprzedali w 2021 o blisko 28 proc. więcej mieszkań niż w 2020 [Raport]

W 2021 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach ponad 64,5 tys. lokali. W jakim mieście najwięcej?

Gdzie szukać schronienia w przypadku wybuchu wojny?

Gdzie się schronić w przypadku wojny? W co warto się wyposażyć? Gdzie szukać schronienia w takiej sytuacji?

Ceny mieszkań w styczniu 2022

Wciąż nie widać spadków cen mieszkań w internetowych ofertach sprzedaży. Wręcz przeciwnie. Wśród 17 badanych przez nas miast aż w 14 styczniowe ceny osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Warto jednak negocjować. Szansa na uzyskanie ceny niższej niż w ofercie jest obecnie dużo wyższa niż w ubiegłym roku.

Kredyty mieszkaniowe we franku coraz bardziej ciążą frankowiczom

Blisko 40 proc. polskich frankowiczów z kredytem hipotecznym w franku zamierza wystąpić do sądów.

Czy Polsce wystarczy gazu? Skutki dla Polski sankcji na Rosję

Czy istnieje ryzyko, że Polsce może zabraknąć gazu? "Polska musi jak najszybciej dokończyć budowę gazociągu Baltic Pipe, co zmniejszy nasze uzależnienie od Rosji" – zaznacza Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Mija czas na złożenie PIT-28 za najem mieszkania przy ryczałcie

Kończy się termin na złożenie do Urzędu Skarbowego PIT-28 z tytułu uzyskanych przychodów od najmu prywatnego dla podatników rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencyjnych. Do kiedy można złożyć deklarację?

Czy w czasie rosnących stóp procentowych lepiej kupić mieszkanie, czy wynajmować długoterminowo?

Galopująca inflacja, rosnące stopy procentowe, niepewność ekonomiczna, czy wzrost cen nieruchomości – to tylko niektóre czynniki spędzające sen z powiek osobom planującym zmianę mieszkania. Co obecnie jest najbardziej opłacalne dla poszukujących swojego M? Czym jest długoterminowy najem instytucjonalny i czy to dobra alternatywa dla zakupu mieszkań na kredyt?

Czy singiel będzie mógł skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego?

Osoby nie będące w związkach często są pomijane w programach społecznych, mających zwiększyć ich komfort życia. Program umożliwiający zakup mieszkania bez wkładu własnego objął tym razem również singli. Jednak ze zdecydowanie większą liczbą warunków do spełnienia i bez specjalnych przywilejów, którymi zostały objęte rodziny z dziećmi. Kiedy single będą mogli skorzystać z programu?

Brak materiałów budowlanych, fachowców i rosnące ceny – problemy przy budowie domu

W 2021 roku ponad sześciokrotnie wzrósł odsetek osób, które miały trudności z dostępem do materiałów budowlanych, co stworzyło spore problemy przy budowie domu. Wielu miało również problemy ze zbilansowaniem budżetu. Aż w 77% przypadków ostateczne koszty budowy okazały się wyższe niż zakładano przed startem inwestycji.

Czy czynsz jest przychodem z wynajmu?

Prywatny wynajem mieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Czy właściciel mieszkania musi zapłacić daninę za czynsz eksploatacyjny, który płaci na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej, czy też Spółdzielni Mieszkaniowej?

Ile kosztuje najem kawalerki w największych miastach Polski?

W Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu 2000 zł za miesięczny czynsz kawalerki to już norma. W ogłoszeniach zdarzają się oferty nawet 3-krotnie droższe. W polskich miastach nie jest jeszcze aż tak drogo, jak w Skandynawii czy na Wyspach Brytyjskich.

Budownictwo mieszkaniowe spowolniło

W styczniu 2022 roku oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Ile mieszkań kupią fundusze mieszkaniowe w 2022 roku? Najem instytucjonalny w Polsce

Polski rynek najmu w porównaniu do krajów zachodnich, opiera się głównie na najmie prywatnym. Ale powoli się to zmienia w kierunku najmu instytucjonalnego. Jeszcze w połowie 2021, mieszkań wykupionych przez fundusze miało być zaledwie 5500. Ale według prognoz już za parę lat ma być ich nawet 66 tys.

Ceny mieszkań w Krakowie podrożały o 20 proc.

Ceny mieszkań na przestrzeni minionego roku systematycznie pięły się w górę i Kraków nie jest pod tym względem wyjątkiem. Stolica małopolski z 20% wzrostem zajęła czwarte miejsce w zestawieniu polskich miast- zaraz za Szczecinem, Białymstokiem i Rzeszowem. Jak wyglądała sytuacja w poszczególnych dzielnicach Krakowa i czy w 2022 roku również możemy spodziewać się kolejnych podwyżek?

Skarga nadzwyczajna o wpisie hipoteki przymusowej na 27 mln zł na lokalach po upadłej spółdzielni uwzględniona przez Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy uwzględnił pierwszą spośród 56 skarg nadzwyczajnych Prokuratora Generalnego od wpisów hipoteki przymusowej na lokalach po upadłej spółdzielni. Postanowił wykreślić wpis z hipoteki - poinformowała Prokuratura Krajowa. Chodzi o głośną sprawę upadku kołobrzeskiej spółdzielni.

Wynajmujący nie chce oddać kaucji za najem mieszkania. Co możemy zrobić?

Kaucja przy najmie mieszkania jest częstym warunkiem zawarcia umowy najmu. Zwykle wynosi ona dwukrotność albo trzykrotność wysokości czynszu, choć zgodnie z prawem może wynosić nawet dwunastokrotność. Co możemy zrobić, gdy po ustaniu umowy najmu właściciel mieszkania nie chce nam jej zwrócić?

Biurowce przenoszą się poza Warszawę - ewolucja rynku nieruchomości biurowych

Aktywność deweloperów na rynku biurowym koncentruje się w głównych miastach regionalnych poza Warszawą. W trakcie budowy jest tam prawie 3 razy więcej mkw. niż w stolicy.

Odpisy amortyzacyjne mieszkania na wynajem – do kiedy są jeszcze możliwe?

Amortyzacja mieszkania na wynajem pozwala na obniżenie wysokości podatku dochodowego właścicielom nieruchomości.

Z kredytm hipotecznym we franku do sądu – procesy rozpoczęły się w innych krajach Europy

Nie tylko Polacy ruszyli do sądów w sprawie nieuczciwych kredytów frankowych. Podobnie było we Francji, Hiszpanii czy na Węgrzech. Również i tam za pokrzywdzonymi musiał się ostatecznie ująć Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Działki budowlane na topie

O bańce mieszkaniowej na rynku nieruchomości mówi się już od jakiegoś czasu. Niejako na drugim planie pozostaje z kolei sytuacja na rynku działek budowlanych, których ceny w trakcie pandemii intensywnie rosły.

Stopy w górę, a ceny mieszkań wciąż rosną

Z danych opublikowanych prze NBP na temat transakcyjnych cen mieszkań w IV kw. 2021 r. wynika , że pomimo podwyżek stóp procentowych, ceny mieszkań wciąż rosły. O ile?

REKLAMA