REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Remont dachu a bezpieczeństwo

Remont dachu a bezpieczeństwo
Remont dachu a bezpieczeństwo
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Remont dachu często jest przeprowadzany w okresie letnim. Tego typu praca, nawet w przypadku niewielkiego domu, wiąże się z wykonywaniem czynności na wysokości, a zatem niesie za sobą więcej zagrożeń niż zwykłe działania budowlane. W związku z tym dekarze powinni uważnie pilnować swojego bezpieczeństwa. Mowa tu przede wszystkim o przestrzeganiu zasad BHP, właściwym wyposażeniu w środki ochrony indywidualnej oraz – co już nie jest takie oczywiste – postawieniu na odpowiednie materiały budowlane.

Remont dachu - jakie niebezpieczeństwa

Bezpieczeństwo wykonawcy robót budowlanych jest bardzo ważne niezależnie od miejsca pracy. Jednak działania na dachu mają swoją specyfikę i w ich przypadku powinniśmy pamiętać o dodatkowych ważnych aspektach. Przede wszystkim należy tu zwrócić uwagę na to, że te prace dokonywane są na wysokości. To znaczy, że do typowych zagrożeń związanych z budową należy również dodać możliwość upadku człowieka lub przedmiotu. Tym bardziej, gdy mówimy o dachach skośnych, które konstruowane z uwzględnieniem różnych kątów, stanowią większe wyzwanie dla zachowania bezpieczeństwa niż dachy płaskie.

REKLAMA

Innym aspektem mogącym spowodować problem w trakcie pracy na dachu jest kłopotliwy montaż jego poszczególnych elementów. Mowa tu na przykład o używaniu zróżnicowanych narzędzi w trakcie pracy na wysokości, co może powodować trudności i zagrożenia zarówno dla osób na znajdujących się na górze, jak i tych przebywających niżej. Po prostu im więcej pracy mamy do wykonania na dachu, tym większe jest ryzyko błędu. Wykorzystanie łatwych w montażu membran dachowych może usprawnić działania, a nawet uczynić je bezpieczniejszymi, przez ograniczenie liczby potrzebnych narzędzi i niezbędnych czynności.

– Dekarze zaczęli zauważać, że wykorzystywanie membran dachowych może być efektywniejszą alternatywą dla tradycyjnych metod wznoszenia dachu. Chodzi tu na przykład o produkty ze zintegrowanymi podwójnymi paskami klejącymi, które umożliwiają obracanie membrany i montaż jej w dwóch kierunkach. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i materiał. Szczególnie, gdy mówimy o dachach skośnych, które przez swoją specyfikę i różne ułożenie połaci względem siebie, mogą stanowić wyzwanie dla wykonawców – mówi Piotr Pytel z Dorken Delta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynkowa oferta membran dachowych jest niezwykle szeroka. Można wymienić w niej m.in. produkty cechujące się ponadprzeciętną wytrzymałością lub te pozwalające na efektywną pracę na dachach skośnych. Wybór właściwej membrany zależy od potrzeb inwestora i wykonawcy, ale prawdopodobnie każdy z nich znajdzie produkt spełniający ich oczekiwania.

Jak bezpiecznie przeprowadzić remont dachu?

Sztywna konstrukcja dachu jest wciąż postrzegana przez dekarzy jako najbezpieczniejsza i najwygodniejsza do pracy. To dlatego, często ze względu na wieloletnie przyzwyczajenia, wybierają rozwiązanie jakim jest pełne deskowanie pokrywane papą. Tymczasem, membrana dachowa o właściwej charakterystyce może również przyczynić się do zachowania bezpieczeństwa.

– Oceniając membranę dachową, zwróćmy uwagę, czy odznacza się wysoką wytrzymałością na rozciąganie oraz zdolnością do odpowiedniego wydłużenia przy zerwaniu. Ten zestaw cech, jeśli membrana została poddana rygorystycznym testom i zaświadcza o tym producent, może ograniczyć ryzyko upadku. Postawienie na nowoczesne rozwiązania zapewnia korzyści, również jeśli chodzi o budynki z deskowanym dachem. Zastosowanie membrany ma tę przewagę nad papą, że nie wymaga uwzględnienia szczeliny wentylacyjnej pomiędzy wełną mineralną i deskowaniem. Dzięki temu niweluje się ryzyko powstania błędów przy jej wykonaniu oraz ich skutku w postaci dachu, który źle pełni swoją rolę – tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA