REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Paweł Kisiel: Rynek budowlany w 2022 - czy warto odkładać remont? [PODCAST]

Szymon Glonek
Szymon Glonek
Czy warto odkładać remont?
Czy warto odkładać remont?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czego branża budowlana spodziewa się po 2022 roku? Czy ceny materiałów budowlanych nadal będą rosnąć? Czy warto odkładać remont lub budowę mieszkania, mając nadzieję na stabilizację rynku?

"Dziś, jako producenci chemii budowlanej, mamy do czynienia z całkowicie nową sytuacją, w której dostawcy chemii informują nas, że zmniejszają wolumeny dostaw, przy jednoczesnym wzroście cen. To dotyczy całej branży. Jest wiele komponentów, których na rynku po prostu nie ma" – mówi Paweł Kisiel, prezes zarządu Grupy ATLAS.

REKLAMA

Czego branża budowlana spodziewa się po 2022 roku? Czy ceny materiałów budowlanych nadal będą rosnąć? Czy warto odkładać remont lub budowę mieszkania, mając nadzieję na stabilizację rynku?

Te kwestie, w rozmowie z Szymonem Glonkiem (Infor.pl) wyjaśnia Paweł Kisiel. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie". Partnerem podcastu jest aplikacja upday.

Pobierz aplikację upday z Google Play lub App Store!

Jaki był rok 2021 z perspektywy branży chemii budowlanej?

Rok 2021 był inny niż poprzednie, ponieważ to czas, kiedy doświadczyliśmy zmiany reguł gry na rynku chemii budowlanej. Myślę, że na wielu innych rynkach również.

REKLAMA

Nasza branża boryka się z problemami braku surowców i ich galopujących cen. To jest całkowicie nowa sytuacja, do której nie jesteśmy przyzwyczajeni jako producenci chemii budowlanej. Klienci również nie doświadczali tego zjawiska przez ostatnie dziesięciolecia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Boom na budownictwo nadal jest w Polsce na bardzo wysokim poziomie, ale już od paru lat obserwujemy braki, jeśli chodzi o firmy wykonawcze. To zjawisko, które wpływa na ograniczenie tego boomu i na rosnące koszty wykańczania i budowy. Stawki za wykonawstwo rosną, brakuje ludzi do pracy.

W 2019 roku, na początku pandemii, mieliśmy też zaskakującą sytuację: wzrost liczby remontów, wykonywanych przez indywidualnych inwestorów. Dla nich odświeżanie mieszkań było pewnym substytutem normalności. Branża chemii budowlanej i wykończeniowa cieszyły się wówczas bardzo wysokim popytem.

W roku 2021 rynek napędzany był przede wszystkim nowymi inwestycjami – mówi Paweł Kisiel.

Jakich trendów można się spodziewać w branży budowlanej w 2022 roku?  

Na pewno nie przewiduję gwałtownego załamania rynku. Wynika to z faktu, że procesy budowlane w budownictwie mieszkaniowym są średnioterminowe.

REKLAMA

W praktyce oznacza to, że budowy, które zostały rozpoczęte w 2021 roku, będę kontynuowane w przyszłym roku i oddawane klientom najprawdopodobniej w 2023 roku. Te prace będą trwały, ponieważ wstrzymanie budowy jest dla inwestorów bardzo kosztowne.

Moim zdaniem, większe problemy w branży budowlanej, szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, mogą się pojawić dopiero w 2024 roku. Będą na to wpływały również rosnące stopy procentowe. Rząd stymuluje wydatki socjalne, jednak są one głównie nastawione na konsumpcję. To nie są kwoty, które będą skłaniały do inwestycji – wyjaśnia Paweł Kisiel.

Czy ceny materiałów budowlanych w 2022 roku będą rosnąć?

Transformacja energetyczna, czyli Zielony Ład, będzie bardzo silnie wpływała na ceny wielu materiałów budowlanych i surowców, w tym: popularnego cementu. Przemysł cementowy charakteryzuje się wysoką energochłonnością.

W 2022 roku ceny cementu w całej Europie wzrosną między 15% a 30%, w zależności od kraju. Wynika to zarówno z rosnących kosztów energii, jak i kosztów certyfikatów – uprawnień do emisji CO2.

Te zmiany będą miały charakter długoterminowy, nie są związane tylko z przerwanymi łańcuchami dostaw. O ile te łańcuchy można odbudować w ciągu kilkunastu miesięcy, to zmiany dotyczące transformacji energetycznej mają charakter stały – podkreśla Kisiel.

Paweł Kisiel – prezes zarządu Grupy ATLAS. Zawodowe doświadczenie zdobywał w rozwoju sprzedaży, restrukturyzacji i współpracy w środowisku międzynarodowym. Projekty restrukturyzacyjne i konsolidacyjne prowadził m.in. w Servisco / DHL, Trans Universal Poland SA i CJ International sp. z o.o.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA