REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Paweł Kisiel: Rynek budowlany w 2022 - czy warto odkładać remont? [PODCAST]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Szymon Glonek
Szymon Glonek
Czy warto odkładać remont?
Czy warto odkładać remont?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czego branża budowlana spodziewa się po 2022 roku? Czy ceny materiałów budowlanych nadal będą rosnąć? Czy warto odkładać remont lub budowę mieszkania, mając nadzieję na stabilizację rynku?

"Dziś, jako producenci chemii budowlanej, mamy do czynienia z całkowicie nową sytuacją, w której dostawcy chemii informują nas, że zmniejszają wolumeny dostaw, przy jednoczesnym wzroście cen. To dotyczy całej branży. Jest wiele komponentów, których na rynku po prostu nie ma" – mówi Paweł Kisiel, prezes zarządu Grupy ATLAS.

REKLAMA

Czego branża budowlana spodziewa się po 2022 roku? Czy ceny materiałów budowlanych nadal będą rosnąć? Czy warto odkładać remont lub budowę mieszkania, mając nadzieję na stabilizację rynku?

Te kwestie, w rozmowie z Szymonem Glonkiem (Infor.pl) wyjaśnia Paweł Kisiel. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie". Partnerem podcastu jest aplikacja upday.

Pobierz aplikację upday z Google Play lub App Store!

Jaki był rok 2021 z perspektywy branży chemii budowlanej?

Rok 2021 był inny niż poprzednie, ponieważ to czas, kiedy doświadczyliśmy zmiany reguł gry na rynku chemii budowlanej. Myślę, że na wielu innych rynkach również.

REKLAMA

Nasza branża boryka się z problemami braku surowców i ich galopujących cen. To jest całkowicie nowa sytuacja, do której nie jesteśmy przyzwyczajeni jako producenci chemii budowlanej. Klienci również nie doświadczali tego zjawiska przez ostatnie dziesięciolecia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Boom na budownictwo nadal jest w Polsce na bardzo wysokim poziomie, ale już od paru lat obserwujemy braki, jeśli chodzi o firmy wykonawcze. To zjawisko, które wpływa na ograniczenie tego boomu i na rosnące koszty wykańczania i budowy. Stawki za wykonawstwo rosną, brakuje ludzi do pracy.

W 2019 roku, na początku pandemii, mieliśmy też zaskakującą sytuację: wzrost liczby remontów, wykonywanych przez indywidualnych inwestorów. Dla nich odświeżanie mieszkań było pewnym substytutem normalności. Branża chemii budowlanej i wykończeniowa cieszyły się wówczas bardzo wysokim popytem.

W roku 2021 rynek napędzany był przede wszystkim nowymi inwestycjami – mówi Paweł Kisiel.

Jakich trendów można się spodziewać w branży budowlanej w 2022 roku?  

Na pewno nie przewiduję gwałtownego załamania rynku. Wynika to z faktu, że procesy budowlane w budownictwie mieszkaniowym są średnioterminowe.

REKLAMA

W praktyce oznacza to, że budowy, które zostały rozpoczęte w 2021 roku, będę kontynuowane w przyszłym roku i oddawane klientom najprawdopodobniej w 2023 roku. Te prace będą trwały, ponieważ wstrzymanie budowy jest dla inwestorów bardzo kosztowne.

Moim zdaniem, większe problemy w branży budowlanej, szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, mogą się pojawić dopiero w 2024 roku. Będą na to wpływały również rosnące stopy procentowe. Rząd stymuluje wydatki socjalne, jednak są one głównie nastawione na konsumpcję. To nie są kwoty, które będą skłaniały do inwestycji – wyjaśnia Paweł Kisiel.

Czy ceny materiałów budowlanych w 2022 roku będą rosnąć?

Transformacja energetyczna, czyli Zielony Ład, będzie bardzo silnie wpływała na ceny wielu materiałów budowlanych i surowców, w tym: popularnego cementu. Przemysł cementowy charakteryzuje się wysoką energochłonnością.

W 2022 roku ceny cementu w całej Europie wzrosną między 15% a 30%, w zależności od kraju. Wynika to zarówno z rosnących kosztów energii, jak i kosztów certyfikatów – uprawnień do emisji CO2.

Te zmiany będą miały charakter długoterminowy, nie są związane tylko z przerwanymi łańcuchami dostaw. O ile te łańcuchy można odbudować w ciągu kilkunastu miesięcy, to zmiany dotyczące transformacji energetycznej mają charakter stały – podkreśla Kisiel.

Paweł Kisiel – prezes zarządu Grupy ATLAS. Zawodowe doświadczenie zdobywał w rozwoju sprzedaży, restrukturyzacji i współpracy w środowisku międzynarodowym. Projekty restrukturyzacyjne i konsolidacyjne prowadził m.in. w Servisco / DHL, Trans Universal Poland SA i CJ International sp. z o.o.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA