REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nasiąkliwość objętościowa

Nasiąkliwość objętościowa określa stosunek masy wody wchłoniętej przez materiał do jego objętości w stanie suchym. Nasiąkliwość objętościowa jest wyrażona w procentach.

Nasiąkliwość wagowa

Nasiąkliwość wagowa jest nasiąkliwością, którą określa się stosunkiem masy wody wchłoniętej przez materiał, do jego masy w stanie suchym, wyrażonym w procentach. Nasiąkliwość wagową określa się wzorem Nw = (Mw - M)/M * 100% ; gdzie Mw – masa próbki nasyconej wodą; M – masa próbki wysuszonej.

Nasiąkliwość zwykła

Nasiąkliwość zwykła jest to zdolność materiału do wchłaniania i utrzymywania wody, badana w temperaturze pokojowej pod normalnym ciśnieniem atmosferycznym

Nasiąkliwość

Nasiąkliwością nazywamy zdolność materiału do wchłaniania i utrzymywania wody. Wyróżniamy kilka rodzajów oznaczeń nasiąkliwości z pośród których wyróżnia się: nasiąkliwość zwykłą, nasiąkliwość wagową i nasiąkliwość objętościową.

REKLAMA

Gęstość pozorna

Gęstością pozorną nazywamy stosunek masy materiału do jego objętości, łącznie z porami. Gęstość pozorną oblicza się wzorem Pp = m/V [g/cm3] ; gdzie m ¬– masa próbki, V – objętość próbki.

Farby pęczniejące ogniochronne

Farby pęczniejące ogniochronne są zawiesiną pigmentów, wypełniaczy oraz substancji spęczniających zawartych w roztworze żywic syntetycznych z dodatkiem środków pomocniczych i plastyfikatora. Farby pęczniejące ogniochronne stosuje się do przeciwogniowego i antykorozyjnego zabezpieczenia konstrukcji stalowych, eksploatowanych wewnątrz pomieszczeń. Temperatura zapłonu farb ogniochronnych wynosi min. 25 stopni C. Podczas pożaru powłoka farby ogniochronnej pęcznieje, zachowując swoje właściwości przez minimum 30 minut.

Hydrolit

Hydrolit to ciekły preparat o ciemnobrązowym kolorze, w którego skład wchodzą żywice syntetyczne, rozpuszczalniki organiczne, plastyfikatory i substancje barwiące. Hydrolit zabezpiecza mieszankę betonową przed parowaniem wody i zapewnia prawidłowe wiązanie betonu. Stosowanie Hydrolitu może zastąpić dość kłopotliwą pielęgnację betonu polegającą m.in. na polewaniu go wodą. Hydrolit stosuje sie do pielęgnacji betonu na dużych powierzchniach.

Podkładka pod kubek z motywem pajęczyny

Podkładka pod kubek z motywem pajęczyny to oryginalny i intrygujący pomysł na kuchenną dekorację. Bez większej trudności, za to z wielką satysfakcją możemy wykonać taką podkładkę sami. Motyw pajęczyny sprawia wrażenie bardzo skomplikowanego, można go jednak zrobić dość łatwo, a efekt jest fantastyczny.

REKLAMA

Harobet

Harobet to dwuskładnikowy preparat przeznaczony do powierzchniowego utwardzania i ochrony przeciwwilgociowej betonu i zapraw cementowych. Hartobet stosuje się do konserwacji i remontów powierzchni betonowych oraz wszelkich innych powierzchni betonowych, które wymagają utwardzenia i wzmocnienia.

Tamborek hafciarski

Tamborek hafciarski - to niewielki, prosty przyrząd pomagający w haftowaniu. Tamborek hafciarski to nic innego jak dwie nieduże obręcze, na które naciąga się haftowany materiał. Występuje w różnych rozmiarach.

Obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej

Członkowie wspólnoty mieszkaniowej partycypują w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej. Obowiązek taki wynika z ustawy o własności lokali. Jakie inne obowiązki ciążą na członkach wspólnoty mieszkaniowej? Czy właściciel lokalu może zostać zwolniony z uczestniczenia w niektórych kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej?

Opłata adiacencka 2012

W przypadku, gdy wartość nieruchomości wzrosła w wyniku wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej ze środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, właściciele lub użytkownicy wieczyści takich nieruchomości zobligowani są do uiszczania tzw. opłaty adiacenckiej.

Altana – czy jej budowa wymaga pozwolenia?

Ustawa Prawo budowlane określa kategorie obiektów wymagających pozwolenia na budowę oraz kategorie wymagające jedynie zgłoszenia. Ustawa wymienia tzw. obiekty małej architektury. Często mylnie zalicza się do nich altanę ogrodową. Co do zasady budowa altany wymaga jedynie zgłoszenia, nie pozwolenia na budowę.

Kawowe świeczniki

Kawowe świeczniki widujemy na wystawach sklepowych i wyglądają naprawdę imponująco. Duże ziarna kawy nadają świecznikom niepowtarzalny charakter. Kawowe świeczniki możemy jednak wykonać samodzielnie. Potrzebne nam będą jedynie materiały, które znajdą się w każdej kuchni. Jak się zabrać do wykonywania kawowego świecznika?

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Opłacanie czynszu czy też bieżących rachunków za prąd, gaz i wodę to dla wielu osób zbyt duże obciążenie. Osoby o niskim dochodzie mogą ubiegać się o tzw. dodatek mieszkaniowy. Dodatek mieszkaniowy przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji administracyjnej.

Odpowiedzialność zawodowa pośredników w obrocie nieruchomościami

Kiedy chcemy kupić albo sprzedać dom lub mieszkanie, korzystamy z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami. Pośrednik powinien wykonywać swoje zadania zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa i ze standardami zawodowymi, przestrzegając przy tym zasad etyki zawodowej. Co dzieje się w sytuacji, gdy pośrednik nie wypełnia prawidłowo swoich obowiązków?

Ulga na cele mieszkaniowe

Sprzedając mieszkanie, zapłacimy podatek od dochodu (tzn. przychodu pomniejszonego o koszty np. nabycia oraz nakłady podnoszące jego wartość) w wysokości 19%. Powyższa zasada dotyczy nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2009 roku. Możemy jednak zostać zwolnieni z zapłaty podatku, o ile przeznaczymy środki ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe.

Zapachowe woreczki: jak je zrobić

Zapachowe woreczki stały się ostatnio bardzo modne. Wyglądają bardzo elegancko, estetycznie i pozwalają zachować piękny zapach w naszych szafach i garderobach. Zapachowe woreczki możemy wykonać samodzielnie. Jak się do tego zabrać?

Półki i regały: inspiracje

Półki i regały w gabinecie nie muszą być nudne i czysto praktyczne. W czasie aranżowanie wnętrza gabinetu możemy puścić wodze fantazji i pozwolić sobie na wyszukane kształty i nietypowe kolory. Niech zainspirują Cię nasze propozycje.

Ustawa antyspreadowa – jakie plusy dla kredytobiorców?

Jakie plusy dla kredytobiorców wynikają z ustawy antyspreadowej? Ze zmian w prawie korzysta nawet 50% kredytobiorców, którzy wzięli kredyt w euro lub we franku. Dzięki ustawie antyspreadowej udało się zmniejszyć wysokość rat.

Prezent na Dzień Kobiet: GALERIA

Prezent na Dzień Kobiet powinien się wyróżniać i sprawiać, że kobieta poczuje się wyjątkowa. Najczęściej mężczyźni wybierają tradycyjny kwiatek i czekoladki, ale pora wykazać się inwencją i kupić oryginalny i kolorowy prezent na Dzień Kobiet. Zobacz nasze propozycje.

Osiedle Centrum II w Łodzi: GALERIA

Osiedle Centrum II to kolejna inwestycja dewelopera J.W. Construction w Łodzi. Projekt powstaje między ulicą Tymienieckiego a ulicą Tylną. Budowa Osiedla Centrum II rozpoczęła się w listopadzie 2010 r.

Osiedla społeczne – czym są?

Czym są osiedla społeczne? Jak zmienia się rynek pierwotny i na jakie inwestycje stawiają teraz deweloperzy? Czy osiedla społeczne wygrają z popularnymi w Polsce blokowiskami?

Stawianie ścianek działowych – poradnik

Ściany działowe są jednym z ważniejszych elementów budynku, ponieważ to one wyznaczają układ naszego domu lub mieszkania. Stawiając ścianki działowe należy pilnować, aby zostały one wykonane zgodnie z zasadami profesjonalnej sztuki budowlanej. Dobrze wykonane ścianki działowe nie tylko zapewnią nam prywatność, a przy odrobinie pomysłowości mogą się stać się również ozdobą wnętrza.

Papier-mâché, czyli jak wykorzystać stare gazety?

Papier-mâché to dająca się formować, twardniejąca po wysuszeniu masa, która powstaje wskutek rozdrobnienia i rozmiękczenia w wodzie papieru z dodatkiem substancji wiążących, na przykład kleju czy gipsu, a także barwników i środków konserwujących. Masę wkładamy do przygotowanej formy i pozostawiamy do wyschnięcia. Dzięki papier-mâché możemy wykorzystać niepotrzebne stare czasopisma i stworzyć z nich oryginalne dekoracje.

Chlebak w kwiaty – technika decoupage

Chlebak w kwiaty wygląda w kuchni bardzo atrakcyjnie. Nie jest tylko praktycznym przedmiotem, który z konieczności stawiamy na półce, ale też piękną dekoracją. Technika decoupage pozwala nam na stworzenie wspaniałego chlebaka w kwiaty, który kolorystycznie dostosujemy do wystroju naszej kuchni.

O ile właściciel mieszkania jest skłonny obniżyć cenę?

O ile właściciel mieszkania jest skłonny obniżyć cenę? W styczniu 2012 roku sprzedający nieruchomość decydowali się na obniżkę w wysokości średnio 13 371 zł.

Siatka bagua w domu

Siatka bagua w domu działa jak mapa, która podpowiada nam, jakie miejsca będą odpowiednie do rozstawienia poszczególnych przedmiotów. Za pomocą siatki bagua jesteśmy w stanie zlokalizować energię sprzyjającą poszczególnym sferom życia, zwanym w feng shui rogami. Dzięki niej w razie potrzeby możemy też usprawnić przepływ energii w konkretnych miejscach.

Minimalne wynagrodzenie w 2012 roku – ile wynosi i co się na nie składa?

Minimalne wynagrodzenie w 2012 roku wynosi 1500 zł brutto, co oznacza wzrost o 8,2% w stosunku do 2011 roku. Minimalne wynagrodzenie to kwota określona rozporządzeniem, którą pracodawca wypłaca pracownikowi zatrudnionemu na cały etat. Co składa się na takie wynagrodzenie?

Wiosenne prace w ogrodzie – byliny i rośliny jednoroczne

Wiosenne prace w ogrodzie to nie tylko przycinanie, nawożenie czy odsłanianie z zimowych osłon drzew i krzewów, lecz także prace związane z bylinami lub roślinami jednorocznymi. Gdy nadejdzie wiosna sprzątamy rabaty, nawozimy rośliny, sadzimy i siejemy nowe. Podpowiadamy jakie prace należy wykonać w ogrodzie wraz z rozpoczęciem wiosny.

Wiosenne prace w ogrodzie – drzewa i krzewy

Wiosenne prace w ogrodzie rozpoczynamy wraz z końcem kalendarzowej zimy. Czasami możemy zacząć je nieco wcześniej, gdy tylko ziemia będzie sucha na tyle, że zdołamy wejść do ogrodu i nie zniszczymy tym samym trawnika oraz rabat kwiatowych. Ściąganie osłon, przycinanie, a także nawożenie, to podstawowe prace, jakie wykonujemy w ogrodzie na wiosnę. Podpowiadamy jak zadbać o ogród wraz z nadejściem wiosny.

Winobluszcz (Parthenocissus)

Winobluszcz (Parthenocissus) popularnie nazywany Dzikim winem to jedno z najpopularniejszych pnączy uprawianych w naszych ogrodach. Roślina ta pochodzi z Ameryki i z Azji, gdzie znanych jest 15 gatunków Winobluszczy. Ze względu na to, że Winobluszcz rozrasta się bardzo szybko, sprawdzi się w nowo założonych ogrodach. Podpowiadamy jak uprawiać Winobluszcz.

Tytoń ozdobny (Nicotiana alata)

Tytoń ozdobny (Nicotiana alata) nazywany również Tytoniem oskrzydlonym niskim to roślina jednoroczna przeznaczona do sadzenia w ogrodzie i do uprawy w donicach. Tytoń ozdobny wygląda efektownie ze względu na swoje kolorowe kwiaty, które świetnie komponują się z innymi roślinami na rabatach. Pamiętajmy jednak, że jest to roślina trująca. Podpowiadamy jak uprawiać Tytoń ozdobny w swoim ogrodzie.

Składka rentowa na 2012 rok: zmiany

Od 1 lutego 2012 roku zmieniła się składka rentowa. Wzrosła o 2 pkt. proc. Ile obecnie wynosi składka rentowa?

Wiosenne dekoracje: GALERIA

Wiosenne dekoracje z całą pewnością ożywią wnętrze naszego mieszkania lub domu. Nie musimy czekać do kalendarzowej wiosny, by nasze mieszkanie nabrało pozytywnej energii, wystarczy zastosować dekoracje wiosenne. Tak naprawdę nieważne co to będzie, istotne są odpowiednie kolory i nasze skojarzenia.

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum) to jedno z najpopularniejszych drzew kojarzonych przede wszystkim z okresem matur – wówczas kwitnie i z jesienią, kiedy wytwarza ciemnobrązowe kasztany. Pamiętajmy, że Kasztanowiec to drzewo o bardzo dużych rozmiarach, dlatego nadaje się do uprawy wyłącznie w dużych ogrodach. Podpowiadamy jak uprawiać Kasztanowca zwyczajnego.

Czym różni się przychód od dochodu?

Czym różni się przychód od dochodu? Dochód to przewaga przychodów nad kosztami własnymi. Natomiast przychód jest uzyskaną kwotą pieniędzy i nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji finansowej. Terminy „dochód” i „przychód” nie są synonimami i nie należy używać ich wymiennie.

„Rodzina na Swoim” – kiedy można stracić dopłatę?

„Rodzina na Swoim” to rządowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych. Kiedy można stracić dopłatę z „Rodziny na Swoim”? Jedną z sytuacji jest wynajem mieszkania lub kupno innej nieruchomości.

Patchwork

Patchwork - słowo pochodzi z języka angielskiego, 'patch' oznacza łatę, a 'work' pracę, czyli sama nazwa wskazuje z czym mamy do czynienia. Patchwork jest to metoda dekoracyjnego szycia, w ramach której zszywa się geometryczne kawałki materiału, często pochodzące z różnych tkanin. Stosuje się go między innymi na narzutach i poduszkach.

Patchworkowe poduszki, czyli mozaikowa układanka

Patchworkowe poduszki to niepowtarzalna ozdoba każdej kanapy i fotela. Mozaikowe i patchworkowe ornamenty znane są od wieków, teraz znów stały się modne. Ta technika zdobnicza jest stosowana na zasłonkach, ramach luster, pościeli. Patchworkowe poduszki możemy zrobić sami i poradzi sobie z tym nawet osoba niewprawiona w rękodziele.

Papier-mâché

Papier-mâché - określenie pochodzi z języka francuskiego i odnosi się do techniki ozdabiania różnych rzeczy. Papier-mâché to nic innego jak rozmiękczone gazety połączone z klejem i z gipsem naklejone na przedmioty. Oprócz tego do masy dodaje się barwniki, kredę i substancje konserwujące.

Osiedle Centrum w Łodzi: GALERIA

Osiedle Centrum zlokalizowane jest w pobliżu ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Lokale są już gotowe do zamieszkania. Poza mieszkaniami na Osiedlu Centrum znajdują się także lokale użytkowe.

Filcowe podkładki – krok po kroku

Filcowe podkładki prezentują się w kuchni interesująco. Możemy z łatwością zrobić je samodzielnie. Własnoręcznie wykonane filcowe podstawki z pewnością będą niepowtarzalne i mogą być chlubą naszej kuchni.

Wiśnia ozdobna piłkowana (Prunus serrulata)

Wiśnia ozdobna piłkowana (Prunus serrulata) nazywana również Wiśnią japońską to roślina znana i doceniana przede wszystkim ze względu na swoje piękne kwiaty. Niestety drzewo przeważnie nie owocuje, a jeśli już pojawią się na nim drobne owoce to są one niejadalne dla ludzi. Niewątpliwą zaletą Wiśni piłkowanej jest fakt, że nadaje się do uprawy nawet w niewielkich ogrodach. Podpowiadamy jak hodować Wiśnię ozdobną piłkowaną w swoim ogrodzie.

Trzmielina japońska (Euonymus japonicus)

Trzmielina japońska (Euonymus japonicus) to roślina pnąca, którą możemy wykorzystać do osłonięcia na przykład altan albo pergoli. Ze względu na swoje niewielkie wymagania i fakt, że Trzmielina japońska jest dość łatwa w uprawie, poleca się ją do ogrodów o słabej glebie. Warto jednak pamiętać o trujących właściwościach Trzmieliny – szczególnie jej owoców. Podpowiadamy jak hodować Trzmielinę japońską we własnym ogrodzie.

Ostrokrzew (Ilex)

Ostrokrzew (Ilex) to roślina, która ma około 800 znanych odmian. W zależności od gatunku, Ostrokrzewy to albo dość duże krzewy, albo niewielkie drzewa. Do najpopularniejszych odmian Ostrokrzewów należą: Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium), Ostrokrzew amerykański (Ilex opaca), Ostrokrzew japoński (Ilex pedunculosa), a także Ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata). Podpowiadamy jak uprawiać najbardziej znane odmiany Ostrokrzewów w swoim ogrodzie.

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) to roślina, którą bardzo często wykorzystuje się do tworzenia żywopłotów, ze względu na to, że bardzo dobrze znosi cięcia i formowania. W Polsce poza Ligustrem pospolitym uprawia się również Inne odmiany takie jak Ligustr jajolistny i Ligustr tępolistny. Podpowiadamy jak uprawiać Ligustr pospolity w swoim ogrodzie.

Dławisz (Celastrus)

Dławisz (Celastrus) to roślina zaliczana do szybko rosnących pnączy. Ze względu na to, Dławisz świetnie nadaje się do uprawy przy murach, pergolach, altanach czy rynnach – doskonale porośnie wszystkie powierzchnie tworząc tym samym zieloną ścianę w ogrodzie. Podpowiadamy jak hodować Dławisza.

Azalia ogrodowa (Rhododendron)

Azalia ogrodowa (Rhododendron) to roślina bardzo często nazywana od swojej nazwy łacińskiej Rododendronem lub Różanecznikiem. Azalie uznawane są za jedne z najbardziej efektownych krzewów ogrodowych ze względu na piękne kwiaty. Najczęściej spotykamy kwiaty o białej, różowej, fioletowej albo żółtej barwie. Podpowiadamy jak uprawiać Azalię ogrodową (Rododendron, Różanecznik) w swoim ogrodzie.

Jak używać cieczy roboczych?

Ciecze robocze to roztwory stosowane w instalacjach grzewczych i chłodniczych jako przekaźniki ciepła/chodu pomiędzy ośrodkami. Dobrze dobrane pozwalają na zachowanie bezpiecznej i stabilnej pracy układu. Warto zainwestować w sprawdzone produkty, które nie uszkodzą instalacji.

REKLAMA