Pastelowe wnętrza
REKLAMA
REKLAMA
Sypialnia
W sypialni powinny panować spokój i łagodność, ale powinny się tam znaleźć także akcenty delikatnie pobudzające, ułatwiające poranne wejście w nowy dzień. Idealnie sprawdzą się tu odcienie błękitu lub chłodnej zieleni, które działają kojąco na system nerwowy. Dla ożywienia warto dodać akcenty cieplejsze, w odcieniach żółtych, cytrynowych lub morelowych, które zapewnią wrażenie przytulności.
REKLAMA
Zobacz także: Jak łączyć jasne drewno z czerwienią?
Jadalnia
Do jadalni zalecane są barwy ciepłe, tworzące nastrój. Według naukowców odcienie żółci i jej pastelowe mieszanki z czerwienią sprzyjają odprężeniu, pobudzają apetyt i ułatwiają nawiązywanie kontaktów.
Pokój dziecka
Wybierając odpowiednią barwę ścian do pokoju dziecka, tworzymy mu lepsze warunki do rozwoju. Psychologowie radzą, aby duże powierzchnie ścian utrzymywać w jasnych odcieniach, podobnie jest z podłogami. Mocniejsze barwy można zastosować na mniejszych powierzchniach, na przykład na meblach, na ramach okien i na drzwiach. Nie przesadzajmy z intensywnymi barwami, ponieważ mogą być one przyczyną nadpobudliwości.
Pokój do pracy
Do tego pokoju zalecane są barwy jasne, pastelowe: odcienie chłodnej zieleni i błękitu, kiedy zajęcie wymaga skupienia, różu i fioletu w przypadku pracy twórczej i muzykowania, ciepłych odcieni żółci i brązów do pracy zespołowej.
Pokój dzienny
REKLAMA
W pokoju dziennym gromadzą się wszyscy członkowie rodziny, jest on miejscem odpoczynku, rozmów oraz przyjmowania gości. Specjaliści w wyborze kolorów do pokoju dziennego pozostawiają najwięcej swobody, zaznaczając jednak, że pastelowe mieszanki barw: żółtej, czerwonej i brązowej, poprawiają samopoczucie i tworzą miły i ciepły nastrój.
Zanim zabierzemy się do przemalowywania ścian, warto zrobić próbki wybranych kolorów (na przykład pomalowane arkusze papieru), aby upewnić się, jak wyglądają przy różnym oświetleniu, w różnych porach dnia i jak się przy wybranych barwach czujemy.
Zobacz także: Biała łazienka: GALERIA
REKLAMA
REKLAMA