Pisanki – zrób je sam
REKLAMA
REKLAMA
Jajo – materiał główny
Pisankę możemy zrobić z naturalnego jajka. Te należy jednak wcześniej ugotować lub wydmuchać z nich białko oraz żółtko. Pierwsze znacznie łatwiej dekorować, gdyż nie tak łatwo je uszkodzić. Minusem jest to, że nie możemy ich przechowywać latami. Puste w środku wydmuszki są delikatniejsze, ale możemy je przechowywać przez dłuższy czas. Należy jednak obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie.
REKLAMA
Jajka styropianowe mogą mieć różne wielkości i bez problemu możemy przypinać do nich wszelkie dekoracje szpilkami. Są trwałe i łatwo mogą być ozdobione nawet przez dzieci.
Pisanki z plastikowych jajek możemy dowolnie malować oraz naklejać na nich wszelkie elementy zdobnicze.
Zobacz także: Wielkanocny stół na ludowo
Afryka dzika
REKLAMA
Ciekawym pomysłem, na pomalowanie pisanek z naturalnego jaja, są zdobienia prosto z safari. Wzory pasek zebry, cętki lamparta lub umaszczenie geparda to temat przewodni, który dobrze będzie się komponował z wnętrzem, w którym dominują skórzane materiały, brąz, biel i czerń.
Jajko należy starannie umyć oraz wytrzeć. Następnie ugotować je lub zrobić wydmuszkę. Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniego wzoru – paski, kropki lub cętki. Aby ułatwić sobie wykonanie pisanki, wybrany wzór nanosimy na przygotowane jajko za pomocą ołówka.
Jeśli wybraliśmy dwukolorowe cętki, zawsze zaczynamy malowanie od jaśniejszego koloru. Nakładając większą ilość farby możemy tworzyć różną strukturę.
Zobacz także: Wielkanocny stół w wiosennych kolorach
Woskowy wzór
Na wydmuszkę lub ugotowane jajko nanosimy wzór z roztopionego wosku. Możemy użyć do tego cienki pędzelek lub specjalne naczynie do topnienia wosku. Naczynie przypomina patyczek z zakończoną bańką, do której wkłada się wosk. Bańkę rozgrzewa się nad płomieniem świecy i czeka, aż wosk całkowicie się roztopi. Z bańki wychodzi również cieniutki kranik za pomocą, którego możemy na jajku rozprowadzić płynny wosk. Gdy wosk twardnieje, należy znów go rozgrzać nad świecą.
Po wykonaniu wybranego wzoru, zanurzamy jajko w barwniku. Po otrzymaniu żądanego koloru , wyjmujemy pisankę i przysuwamy ją do ognia. Należy przetrzeć pisankę delikatnie szmatką. Rozgrzany wosk sprawi, że cała pisanka nabierze połysku.
Zobacz także: Wielkanocne dekoracje i pomysły – wprowadzamy atmosferę świąt
Drapane
Pisanki drapane łatwiej tworzy się z jajek plastikowych. Jajko należy wcześniej pomalować na wybrany kolor. Doskonale nadają się do tego farby akrylowe. Następnie, za pomocą ostrego nożyka, wydrapujemy na pisance wzór. Mogą to być gwiazdki, ślady ptaków, pojedyncze, krótkie linie, potrójne linie lub cętki.
Nabijane świecidełka
Błyszczącą pisankę najprościej jest zrobić z jajka styropianowego, z cekinów i z farby akrylowej. Dodatkowo będą nam potrzebne szpilki i pędzelek. Zaczynamy od pomalowania jajka. Kiedy wyschnie wbijamy w nie cekiny, zaczynając od wierzchołka. Układamy je spiralnie, od góry do dołu, aż do pokrycia całego jaja. Dzięki pokryciu farbą całej powierzchni jajka ukryjemy wszelkie nierówności powstałe w czasie układania cekinów.
Samodzielnie wykonane pisanki będą stanowić oryginalną i atrakcyjną ozdobę wnętrza mieszkania.
Zobacz także: Kolory Wielkanocy
REKLAMA
REKLAMA