Wieniec wielkanocny może być ciekawą ozdobą świąt wielkanocnych, zwłaszcza ten wykonany samodzielnie. Wieniec wielkanocny możemy zawiesić na ścianie, oknie, drzwiach a także na bramie. Wielkość wieńca oraz to z czego może zostać wykonany ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Do wykonania wieńca możemy wykorzystać różnego rodzaju gałązki, wstążki, czy pióra... jednak na pewno nie powinno zabraknąć w nim wielkanocnych akcentów takich jak bazie czy jajka. Zobacz galerię inspiracji.
W czasie Wielkanocy centralnym miejscem spotkań jest stół, który na tę okazję powinien wyglądać elegancko i niebanalnie. Aby udekorować wielkanocny stół, należy zadbać przede wszystkim o jego nakrycie. Odpowiednio dobrany elegancki, haftowany bieżnik lub obrus w wiosennych kolorach sprawi, że kuchnia nabierze niepowtarzalnego charakteru. Magdalena Tomaszewska z Fabryki Firan i Koronek HAFT podpowiada, jak oryginalnie i efektownie udekorować wielkanocny stół.
Elegancki stół wielkanocny nie musimy być zaaranżowany w stonowanych kolorach, możemy postawić na nowoczesne rozwiązania i wprowadzić wręcz kontrastowe dodatki. Ponadczasowym rozwiązaniem i z pewnością eleganckim są klasyczne aranżacje, z jednym kolorem przewodnim, najczęściej z białym obrusem i delikatnie zdobioną zastawą stołową, przełamane zielenią bazi, rzeżuchy lub kolorem wiosennych kwiatów. Zobacz inne propozycje eleganckiego stołu wielkanocnego.
Pisankami nazywamy jaja kurze, kacze, a także gęsie, zdobione różnymi technikami. Tradycja zdobienia pisanek na ziemiach polskich powstała prawdopodobnie w X wieku. Najstarsza pisanka ozdobiona była roztopionym woskiem i zabarwiona wywarem z cebuli lub z ochry na kolor czerwonawy. Na przestrzeni wieków wykształciło się jednak wiele innych, często bardziej dekoracyjnych metod zdobienia pisanek, a tradycja ta kultywowana jest do dziś.