Tradycyjne metody zdobienia pisanek
REKLAMA
REKLAMA
Pisanki wykonuje się przed Wielkanocą i stanowią one symbol rodzącej się do życia natury, a także wynikającego z wiary chrześcijańskiej zmartwychwstania Chrystusa. Legenda głosi, że kiedy święta Magdalena szła w niedzielę wielkanocną do grobu Chrystusa, kupiła kosz jaj na posiłek dla Apostołów. Po spotkaniu zmartwychwstałego Chrystusa zauważyła, że nawet jajka, które niosła, z radości zmieniły kolor na czerwony. Przyjęło się uważać, że od tamtej pory ludzie na pamiątkę tego zdarzenia malują jajka na Wielkanoc. Jednak historia wygląda trochę inaczej, a powstanie pierwszej pisanki datuje się na trzy tysiące lat przed naszą erą.
REKLAMA
Zobacz także: Historia pisanki
Polskie pisanki zalicza się do najpiękniejszych na świecie. Najpopularniejsze tradycyjne sposoby zdobienia pisanek to kraszenie, nalepianie i wyklejanie.
Kraszanki
Kraszanki (nazywane też malowankami lub byczkami) pochodzą z północnej części kraju i są najbardziej popularne spośród tradycyjnych pisanek, a przy tym najprostsze w wykonaniu. Ich nazwa pochodzi od słowa krasić, czyli barwić, upiększać. Kraszenie polega na barwieniu całych jaj na jeden kolor (najczęściej czerwony) poprzez zanurzenie jaja w roztworze barwnika naturalnego. W tej technice wykorzystywane są różne rośliny: kolor brązowy uzyskuje się z łupin cebuli, czarny – z kory dębu lub orzecha włoskiego, niebieski – z płatków kwiatu bławatka, zielony – z liści barwinka lub pędów młodego żyta, różowy – z soku z buraka. Do każdego wywaru roślinnego dodaje się nieco octu dla utrwalenia barwy.
Nalepianki
Nalepianki pochodzą z okolic Łowicza i Krakowa. Powstają poprzez dekorowanie skorupki jaja różnokolorowymi wycinankami z papieru.
Wyklejanki
Wyklejanie jest tradycją zdobienia pisanek pochodząca z Mazowsza. Tradycja ta polega na przyozdabianiu skorupki jaja wzorami powstałymi przez naklejenia na skorupkę ornamentu z rdzenia sitowia. W tej metodzie często wykorzystywane są również płatki bzu.
Zobacz także: Pisanki decoupage: GALERIA
REKLAMA
REKLAMA