Pokój dla dziewczynki
REKLAMA
REKLAMA
Pokój dla dziewczynki dość często aranżowany jest w różach. Ale co jeśli rodzice nie akceptują takiego wyboru dziecka? W takiej sytuacji warto zrobić ukłon w stronę dziecka i zastosować choć kilka różowych dodatków, w końcu to ono będzie w nim najczęściej przebywało.
REKLAMA
Marzeniem większości dzieci jest posiadanie miejsca do spania pod sufitem – takie rozwiązanie ma wielką zaletę. Łóżko możemy umieścić na antresoli lub na specjalnym podeście. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe miejsce na biurko z komputerem i na miejsce do zabawy.
Zobacz także: Pokój dziecka na lata
REKLAMA
Niezależnie od tego czy aranżujemy pokój dla dziewczynki, czy dla chłopca, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na aspekt funkcjonalny. Dziecko musi czuć się dobrze na swojej przestrzeni, a dodatkowo miejsce powinno zachęcać do nauki. Otoczenie może sprawić to, że dziecko będzie traktowało odrabianie lekcji jak dobrą zabawę.
Łóżko piętrowe dla dziecka z klasyczną drabinką może stanowić zagrożenie dla jego bezpieczeństwa. Jednak nie oznacza to wcale, że musimy rezygnować z łóżka piętrowego. Wystarczy zamiast drabinki wybrać schody. Żeby zwiększyć atrakcyjność tego rozwiązania można schody ukryć za lustrem.
Dodatkowo w pokoju dziecka warto wydzielić strefy przeznaczone do wykonywania poszczególnych czynności, między którymi, mimo wszystko, będzie zachowana spójność.
Strefa nauki
W strefie nauki podstawowym meblem jest oczywiście biurko, przy którym dziecko będzie mogło odrabiać lekcje i korzystać z pomocy komputera. Blat takiego biurka min. 60–70 cm głębokości i 100 cm szerokości. Monitor zaś powinien być ustawiony na wprost dziecka, w odległości co najmniej 50 cm od niego. Dziecko siedząc przy biurku, powinno mieć stopy na podłodze i nie powinno dotykać udami blatu, a odległość tułowia od blatu nie powinna być większa niż 25–30cm. Dobrze będzie, jeśli wysokość biurka i krzesła będzie dawała możliwość regulacji wysokości. Dzięki temu nie będziemy musieli zbyt często wymienić zestawu mebli – jest to klasyczny przykład mebli, które rosną razem z dziećmi. Taki efekt możemy również uzyskać przez zastosowanie cokołu pod szafkę z szufladami. Warto też wybrać biurko z obrotowym blatem, na małych powierzchniach uzyskamy dzięki temu dodatkowe miejsce – będzie je można postawić np. przy drzwiach szafy, a w razie potrzeby bez problemu będziemy mieli do niej dostęp. Należy też pamiętam o właściwym oświetleniu miejsca do nauki.
Strefa zabawy
W strefie zabawy dziecko powinno mieć wystarczającą ilość miejsca do swobodnego poruszania się. Przede wszystkim powinna być oddzielona od pozostałych stref, zwłaszcza od miejsca nauki. Warto zadbać o dużą ilość pudełek i kuferków, dziecko będzie mogło do nich schować zabawki po skończonej zabawie. Ułatwi to utrzymanie porządku w pokoiku.
W czasie aranżacji pokoju dla dziewczynki warto przypomnieć sobie czasy dzieciństwa i urządzić bajkowe i kolorowe miejsce dla dziecka.
Źródło: 81.waw.pl
Zobacz także: Nowoczesne pokoje dziecięce: GALERIA
REKLAMA
REKLAMA