Spathiphyllum w naturalnym środowisku rośnie na obszarach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Jego nazwa łączy się z kształtem kwiatostanu. Charakteryzuje się grubymi, mięsistymi, zielonymi liśćmi oraz długim, pędem kwiatowym zakończonym kolbą nasienną, otoczoną białą lub kremową pochwą. Warto mieć go w mieszkaniu, ponieważ oczyszcza on powietrze z toksycznych substancji.
Mogłoby się wydawać, że wybór roślin do mieszkania jest sprawą bardzo prostą. Denerwujemy się, kiedy roślina, mimo naszych starań i pielęgnacji, z niewiadomych powodów choruje. Ale jest na to rada. Dla początkujących i zapracowanych ogrodników, warto wybierać rośliny mało wymagające, które są odporne na słabe warunki środowiska, w którym żyją. Jednocześnie rośliny te są niezwykle dekoracyjne i sprawiają, że nasz dom czy mieszkanie staje się bardziej przytulne. Istnieją rośliny, które nie podlewane nawet przez kilka tygodni bez problemu przetrwają. Nie wymagają systematycznego nawożenia, ani częstego podlewania.
Cyklamen (Cyclamen) to tzw. fiołek alpejski. Roślina ta jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Jej okres kwitnienia przypada od jesieni do końca wiosny. Większość odmian latem przechodzi okres spoczynku. Kiedy fiołek przekwitnie, nie należy go wyrzucać, bowiem może kwitnąć nam jeszcze kilka lat. Cyklamen jest rośliną wieloletnią o kolorystyce czerwonej, różowej, białej i wielobarwnej, jego liście mają kształt serduszek.
Pokrzywiec to egzotyczna roślina pochodząca z rejonów tropikalnych kwitnąca niemal cały rok. Pokrzywiec ma ząbkowane, zielone liście z miedzianym odcieniem, nakrapiane drobnymi, czerwonymi plamkami. Pokrzywiec jest bardzo efektowną, delikatną i wybredną rośliną, przez co jest trudny w uprawie. Najlepiej rozwija się w cieplarni.
Zwana również złocieniem. Naturalnie występuje w Chinach, Japonii (jest tam symbolem rodziny cesarskiej), Korei i Mongolii. Jedyną dziko rosnącą w Polsce jest chryzantema Zawadzkiego, którą spotkać można w Pieninach. Złocienie uprawiane są ze względu na obfite i wielobarwne kwitnienie późną jesienią, kiedy większość innych roślin zrzuca kwiaty. Z tego właśnie względu, są tak popularne do ozdabiania grobów w dniu Wszystkich Zmarłych. Chryzantema osiąga wysokość 35–150 cm i rozłożystość 35–100 cm. Jest dość łatwa w uprawie. Ponadto jest często wykorzystywana do rabat, doniczek i jako kwiat cięty.
Rzeżucha mimo walorów dekoracyjnych, ma również doskonały smak i duże właściwości lecznicze. Jest bogatym źródłem witamin: C, PP, B1, B2, jodu czy też magnezu. Dodawana do potraw przyśpiesza trawienie, poprawia pracę trzustki i poprawia apetyt. Ma ona również działanie moczopędne i dezynfekujące, poprawia jakość cery oraz wzmacnia włosy i paznokcie. Kiełki rzeżuchy polecane są w diecie dla cukrzyków, ponieważ obniżają poziom cukru we krwi.
Cytrusy należą do rodziny rutowatych. To rośliny śródziemnomorskie, które dobrze rosną w warunkach domowych. Cytrusy pochodzą głównie ze wschodniej Azji. Są to rośliny zimozielone, bardzo wrażliwe na mrozy. Dlatego też uprawiamy je głównie w pojemnikach lub doniczkach w mieszkaniach. Na lato można je wystawić do ogrodu lub na taras, jesienią jednak muszą powrócić znów do pomieszczeń Pomarańcze i cytryny rosną w warunkach domowych jako krzaczaste drzewka, z pięknymi, ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi i aromatycznymi owocami.
Pierwiosnki, a szczególnie pierwiosnek bezłodygowy, są typowymi pędzonymi zimowymi i przedwiosennym kwiatami doniczkowymi. W kwiaciarniach są pierwszymi zwiastunami wiosny. Należą do niezwykle wdzięcznych roślin. Dorastają do około 10 cm wysokości. Kwitnie od grudnia do maja, a jego kwiaty mają barwę białą, żółtą, czerwoną, niebieską – w różnych odcieniach. W naturze pierwiosnek jest byliną, ale w doniczkach jest traktowany jak roślina jednoroczna. Po kwitnieniu można go wyrzucić albo przesadzić do ogrodu – nie nadaje się, niestety, do długotrwałej uprawy w domu.