REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dachy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ława kominiarska

Ława kominiarska to element komunikacji na dachu umożliwiający poruszanie się kominiarzom oraz dekarzom.

Gont

Gont to drewniany materiał do wykańczania połaci dachowych. Są to deski z drewna iglastego o przekroju klina z wpustem wzdłuż szerszej krawędzi. Gont łączymy ze sobą poprzez układanie poszczególnych części wsuwając jedna na drugą oraz łączenie ich gwoździem.

Dźwigar

Dźwigar to poziomy lub ukośmy element konstrukcji dachowej. Wyróżniamy dźwigary dachowe, stropowe (w budynkach) lub dźwigary mostowe (przęsła mostu). Materiałem stosowanym do wykonywania dźwigarów może być drewno (belki drewniane) lub stal (kratownica stalowa, blachownica lub układ prętowy).

Blachownica

Blachownica to dźwigar z blach stalowych usztywniony żebrami ułożonymi poprzecznie w stosunku do osi dźwigara. Wyróżniamy blachownice o przekroju otwartym (np. dwuteowym) lub zamkniętym (skrzynkowym). Kiedyś blachownice łączono za pomocą nitów, obecnie są one spawane.

REKLAMA

Komin

Komin to jeden z elementów instalacji spalinowej odprowadzający produkty spalania poza instalację (na zewnątrz budynku).

Podbitka dachowa

Podbitka dachowa to element wykończeniowy dachu. Podbitka dachowa jest zarówno elementem wykończeniowym jak i estetycznym. Chroni ona od spodu elementy konstrukcyjne dachy przed działaniem czynników atmosferycznych. Najczęściej wykonywana jest z desek oraz z PVC.

Okap

Okap to najniższa, pozioma część połaci dachowej.

Połać dachowa

Połać dachowa to powierzchnia dachu ograniczona od dołu przez okap (najniższa część połaci dachowej) i od góry przez kalenicę (najwyższa część połaci dachowej).

REKLAMA

Kosz dachowy

Kosz dachowy to wklęsła krawędź dachu pomiędzy dwiema połaciami dachowymi powstała w miejscu tzw. Linii koszowej.

Kalenica

Kalenica to najwyższa, najczęściej pozioma część dachu w miejscu zgięcia połaci dachowych.

Więźba dachowa

Drewniana konstrukcja dachowa przenosząca obciążenia z pokrycia dachowego. Więźba dachowa składa się z wiązarów dachowych , na których opiera się pokrycie dachowe. Więźba dachowa opiera się na murłacie, która to łączy ją z reszta budynku.

Wiązar

Wiązar to jeden z podstawowych elementów konstrukcji dachowej (więźby) często o konstrukcji kratowej. Ze względu na użyty materiał wyróżniamy: wiązary drewniane, wiązary stalowe oraz wiązary żelbetowe.

Wiatrownica

Wiatrownica to drewniana deska montowana pod kątem do krokwi. Wiatrownica usztywnia konstrukcję więźby dachowej i zapewnia jej stabilność podczas obciążenia wiatrem.

Nowoczesna dachówka ceramiczna

Dachówka Piemont umożliwia przykrywanie dachów już o kącie nachylenia 16° (z zastosowaniem dodatkowych zabezpieczeń). Dzięki specjalnemu zamkowi połączenie dachówek jest bardzo szczelne i pozwala na większy rozstaw łat – ułatwia to poprawne ułożenie połaci.

Rola membrany dachowej w pokryciu dachowym

Membrana dachowa jest bardzo istotnym elementem w konstrukcji dachu. Choć folia dachowa jest niewidoczna, ma wpływ na trwałość całej konstrukcji. To dzięki membranie dachowej dach oddycha i nie przecieka.

Prace na dachu i bhp

Prace na dachu mogą być bezpieczne, jeżeli zadbamy o profesjonalny system ochrony. Pracujący na dachu często narażeni są na utratę zdrowia lub życia. Z badań GUS-u wynika, że spośród wypadków przy pracy najczęstsze są wypadki podczas prac wysokościowych.

Domy z dachem wielospadowym

Wybierając projekt domu jednorodzinnego do wyboru mamy domy z dachem płaskim oraz domy z dachem spadzistym. Wybierając dach spadzisty nie musimy ograniczać się do dachu dwu lub czterospadzistego. Na rynku dostępna jest cała masa projektów z dachami wielospadowymi. Do dachów wielospadowych śmiało możemy zaliczyć takie dachy jak: dachy mansardowe, naczółkowe, kopertowe lub namiotowe. Sprawdź, który dach będzie dla Ciebie najlepszy.

Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?

Podczas ulewnych deszczy narażeni jesteśmy na dość intensywne działanie wody. Woda wdziera się do naszych domów poprzez piwnice, może też dostawać się poprzez nieszczelny dach. Sprawdź, jak uszczelnić pokrycie dachowe, oraz jak zabezpieczyć dom przed działaniem deszczu.

Dach – naprawa czy wymiana?

Właściwa konserwacja dachu jest niezbędna, aby budynek był w pełni bezpieczny dla jego mieszkańców. Czasem przy uszkodzeniu dachu nie wystarczy jedynie naprawa. Wtedy konieczna jest wymiana całego pokrycia dachowego.

Blacha na rąbek stojący – obróbka komina – galeria

Częstym powodem nieszczelności pokrycia dachowego jest wadliwe wykonanie obróbki komina. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kiedy mamy dach skośmy pokryty panelami na rąbek stojący? Zobacz poradę.

Prawidłowa wentylacja pokrycia dachowego

Odpowiednia wentylacja pokrycia dachowego jest ważna, aby dach był trwały i wytrzymały. Dla dachu szczególnie groźna jest wilgoć, która osłabia konstrukcję więźby i pogarsza właściwości termoizolacyjne materiałów.

Problemy z dachem – wymienić czy naprawiać?

Letnia pora roku jest najlepszą chwilą na to, aby sprawdzić, w jakim stanie są nasze okna czy dach i dokonać ewentualnych napraw. Jeżeli coś okaże się nie tak, jest to ostatnia chwila na ewentualne remonty, które zapewnią nam dobrą izolację w zimę.

Czy warto zdecydować się na montaż dachu wielospadowego?


Na kształt dachu wpływa kilka czynników takich jak warunki zabudowy, indywidualne wymogi inwestora, a przede wszystkim możliwości finansowe. Jednym z rodzajów dachów są dachy wielospadowe. Dowiedz się, czym charakteryzują się tego typu dachy.

Jak zmienić poddasze w przestrzeń użytkową?


Popularnym rozwiązaniem w nowym budownictwie staje się zagospodarowanie poddasza na przestrzeń użytkową. Aby poddasze było wykonane profesjonalnie, należy dobrać odpowiednie materiały izolacyjne, a także pokrycie dachowe.

Jak prawidłowo wykonać obróbki blacharskie na dachu pokrytym panelami na rąbek stojący?


Budowa dachu składa się z kilku etapów. Jednym z nich są obróbki blacharskie takie jak obróbka szczytowa i przyścienna. Sprawdź, jak profesjonalnie wykończyć dach pokryty panelami na rąbek stojący.

Jak zachować bezpieczeństwo przy pracy na dachu?

Prace na wysokościach należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych wykonywanych zawodów. Wszyscy wykonujący prace na dachach, wieżach powinni zachowywać odpowiednie zabezpieczenia zgodnie z zasadami BHP. Tylko stosowanie się do przepisów zapewni nam bezpieczeństwo. Dowiedz się jak odpowiednio się zabezpieczyć by chronić swoje zdrowie.

Jak prawidłowo czyścić i konserwować rynny?

Poprawne działanie rynien jest możliwe, tylko wtedy, są one całkowicie oczyszczone i szczelne. Jeśli chcemy, uniknąć problemu związanego z zaleganiem w nich różnych zanieczyszczeń, a w rezultacie braku przepływu wody, powinniśmy regularnie sprawdzać drożność całego systemu rynnowego. Jak często należy wykonywać przegląd rynien?

Jak dbać o dach?

Zmieniające się warunki atmosferyczne niekorzystnie wpływają na stan dachu. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać i konserwować dach i na bieżąco usuwać pojawiające się usterki.

Kiedy warto zdecydować się na dachówki solarne?


Dachówki solarne to dobre rozwiązanie dla tych, którzy dbają o ekologię. Tego typu dachówki dopiero debiutują na polski rynku, ale doskonale sprawdzają się w domach, w których zdecydowano się na montaż kolektorów słonecznych.

Jak profesjonalnie dbać o rynny i krokwie?


Aby mieć pewność, że budynek mieszkalny jest odpowiednio zabezpieczony, należy go odpowiednio konserwować. Szczególnej uwagi potrzebują rynny i krokiew. Pełnią one wiele funkcji istotnych dla prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania budynku.

Jaką rolę we wstępnym kryciu odgrywa membrana dachowa?


Dach jest najważniejszym elementem w konstrukcji całego domu. Nieodpowiednie wykonanie dachu może powodować duże straty ciepła. Ważną rolę odgrywa przestrzeń, która znajduje się pod warstwą pokrycia dachowego. Dlatego należy zadbać o profesjonalną termoizolację i prawidłowe zabezpieczenie dachu.

Czy komunikacja dachowa jest konieczna?


Często przy budowie domu rezygnujemy z montażu komunikacji dachowej, co pozwala nam zmniejszyć koszty inwestycji. Jednak jest to oszczędzanie na krótką metę. Wbrew pozorom, komunikacja dachowa często się przydaje, także w codziennych sytuacjach.

Rodzaje dachów

Dach to najwyższa część konstrukcyjna budynku chroniąca go przed czynnikami atmosferycznymi. Składająca się z konstrukcji nośnej i pokrycia więźba dachowa, najczęściej wykonana jest z drewna. Różnorodność dachów jest ogromna. Dachy możemy podzielić ze względu na rodzaj pokrycia, oraz kształt. Ze względu na pokrycie wyróżniamy np. dachy kryte gontem, dachówką, blachodachówką i blachą. Sprawdź, jaki jest podział dachów ze względu na kształt.

Jak wybrać właściwy dach?

Wybór dachu to decyzja, którą powinniśmy podjąć już na etapie projektowania domu. To jaki dach wybierzemy, będzie miało wpływ na późniejszy wygląd naszego domu, oraz jego funkcjonalność. Sprawdźmy, jaki rodzaj dachu będzie dla nas najbardziej odpowiedni i sprosta naszym oczekiwaniom, lokalizacji, oraz wymogom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Porządki w domu i ogrodzie

Wiosna to właściwy moment aby wyremontować dom i zrobić porządki na działce. Po zimie warto sprawdzić, czy niskie temperatury nie uszkodziły elewacji, chodników czy podjazdu. Okres wiosenny to także czas, kiedy rozpoczynamy prace w ogrodzie. Jeśli planując np. wycinkę drzewa, sprawdźmy jak zrobić to zgodnie z prawem.

Jak naprawić uszkodzony dach?

Uszkodzone pokrycie dachowe z gontu, papy lub blachy można naprawić pokrywając uszkodzoną powierzchnię innym, nowym materiałem dachowym. Nie musimy usuwać starego pokrycia dachowego, aby położyć nowe. Będziemy musieli sprawdzić natomiast w jakim stanie jest drewniana konstrukcja dachowa (więźba), mogły ją bowiem zniszczyć owady, nastąpić zbutwienie drewna lub też więźba mogła ulec wypaczeniu na skutek nadmiernych odkształceń.

Blachodachówka – najtańszy i najlżejszy materiał do przekrywania dachu

Blchodachówka jest jednym z najtańszych i najlżejszych materiałów dachowych w związku z czym nie wymaga masywnej konstrukcji dachu, na której mogła by się opierać. Blachodachówkę z powodzeniem można stosować na starych i zabytkowych dachach bez konieczności wzmacniania ich konstrukcji. Problem z blachodachówką może pojawić się natomiast na połaciach dachowych o dość skomplikowanym kształcie. Chcąc przekryć blachodachówką dach o dość nieregularnym kształcie, będziemy musieli liczyć się ze znaczną ilością odpadów a w tym także i z kosztami, które pojawią się w wyniku przycinania blachodachówki do kształtu dachu.

Jak uszczelnić dach pokryty panelami na rąbek stojący?


Nieszczelności w pokryciu dachowym najczęściej spowodowane są nieodpowiednio wykonaną obróbką komina. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy naprawianiu dachu skośnego pokrytego panelami na rąbek stojący.

Błędy, które możemy popełnić podczas montażu pokrycia dachowego


Przed położeniem pokrycia dachowego warto zapoznać się z błędami, które możemy popełnić w czasie jego montażu. Położenie dachu najlepiej powierzyć specjalistom.

Jak znaleźć fachowca do budowy dachu?

Jak znaleźć odpowiedniego fachowca, który wie jak wykonać dach? To zadanie dla prawdziwych specjalistów, ponieważ dach to jeden z najważniejszych elementów domu. To, jak będzie wykonany dach, będzie miało wpływ nie tylko na komfort naszego mieszkania, ale i na nasze rachunki. Tylko poprawnie wykonany dach zapewni nam bezpieczeństwo i oszczędność.

Jak w prosty sposób ozdobić dach?

Dach to jeden z elementów domu, który nie tylko chroni nas przed wilgocią ale i zapewnia osłonę cieplną. Jednak czy tylko? Czy dach musi być jednym z nudnych elementów domu? Oczywiście, że nie! Jest wiele sposobów, które łatwo odmienią nasz dach, nadając mu oryginalny i niepowtarzalny wygląd.

Jaką funkcję pełni membrana dachowa?

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Dobrze wykonany stanowi izolację cieplną a także chroni wnętrza budynku przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak słońce czy deszcz. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, że „dach” to wiele warstw ochronnych. Jedną z takich warstw jest membrana dachowa.

Jak dopasować kolor okien do wnętrza i elewacji?


Abyśmy czuli się w naszym domu dobrze, powinniśmy zadbać o aranżację przestrzeni. Jednym z elementów są odpowiednio dobrane okna. Na rynku pojawiła się możliwość zakupu dwukolorowych okien, które można dobrać zarówno do wnętrza, jak i do elewacji domu.

Jak prawidłowo wykonać dach?


Kiedy projektujemy nasz dom, powinniśmy wziąć pod uwagę, jak będzie wyglądał dach. Jego wykonanie jest związane z prawidłowym funkcjonowaniem domu. Profesjonalna termoizolacja dachu pozwoli nam ograniczyć zużycie energii cieplnej, dzięki czemu zmniejszą się koszty eksploatacji domu.

Ekoenergia, czyli jak pozyskać energię słoneczną?

Kolektory słoneczne to obecnie jedne z najczęstszych inwestycji w domach, w których liczy się oszczędzanie i ekologia. Dzięki solarom pozyskujemy energię słoneczną, którą możemy wykorzystać do ogrzania domu, czy wody. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie wykorzystuje się dużo energii przez cały rok.

Jakie są warunki gwarancji na dach?


Zanim zdecydujemy się na budowę nowego dachu lub wymianę starego pokrycia, warto zapoznać się z warunkami gwarancji, którą zapewnia nam producent dachu. Zakup pokrycia dachowego to duży wydatek, dlatego poza sprawdzeniem stanu technicznego dachu sprawdźmy również, co zapewnia nam taka gwarancja.

Jak dobrze ułożyć blachę na rąbek stojący?


Popularnym pokryciem dachowym jest blacha na rąbek stojący. Montaż tego typu pokrycia składa się z kilku etapów. Jednym z nich jest układanie rąbka na połaci. Warto wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo.

Jak zbudować trwały i estetyczny dach?


Wybierając pokrycie dachowe do naszego domu, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko koszty, ale także jego estetyczny wygląd i ekologię. Dobry jakościowo dach to gwarancja zadowolenia na długie lata.

Mech na dachu: jak poradzić sobie z tym problemem?


Mech najczęściej pojawia się na pokryciach naturalnych, z dachówek ceramicznych i cementowych. Najbardziej narażone są dachy zacienione i te znajdujące się pod drzewami. Dla niektórych mech na dachu jest ozdobą. Dla większości to trudny do usunięcia problem.

Jak naprawić rynny?

Szczelny system rynnowy jest podstawą prawidłowego odprowadzenia wody deszczowej z dachu. Raz zamontowany nie zwalnia z jego kontroli, czyszczenia i konserwacji. Uszkodzenia mogą mieć różne przyczyny, np. nieprawidłowy montaż, uszkodzenia mechaniczne czy niezależne od nas działanie warunków atmosferycznych. Sposób naprawy rynien zależy głównie od materiału, z jakiego są one wykonane.

REKLAMA