REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać właściwy dach?

Subskrybuj nas na Youtube
Dach to jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych domu. Jego głównym zadaniem jest ochrona budynku przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych
Dach to jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych domu. Jego głównym zadaniem jest ochrona budynku przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych
Media

REKLAMA

REKLAMA

Wybór dachu to decyzja, którą powinniśmy podjąć już na etapie projektowania domu. To jaki dach wybierzemy, będzie miało wpływ na późniejszy wygląd naszego domu, oraz jego funkcjonalność. Sprawdźmy, jaki rodzaj dachu będzie dla nas najbardziej odpowiedni i sprosta naszym oczekiwaniom, lokalizacji, oraz wymogom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Dach to jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych domu. Jego głównym zadaniem jest ochrona budynku przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Kształt dachu wynika z projektu architektonicznego budynku i rozkładu pomieszczeń. Im bardziej skomplikowana struktura pomieszczeń, tym bardziej skomplikowany tzw. rzut budynku i w konsekwencji kształt (projekt) dachu. Dlatego przed wyborem projektu, rozważmy wszelkie istotne czynniki, a będziemy cieszyć się dachem przez długie lata. Pamiętajmy, że decyzji nie można już zmienić w trakcie budowy, gdyż pociągnie to za sobą poważne konsekwencje.

REKLAMA

Dach a lokalizacja

Kształt i typ dachu powinien sprostać nie tylko estetycznym wymogom, ale również być odpowiedni dla lokalizacji działki. Wybierając gotowy projekt domu, trzeba pamiętać, że musi być przystosowany do warunków panujących na danej działce i w jej otoczeniu. Z tego względu w pierwszej kolejności (przed kupnem gotowego projektu) konieczne jest zapoznanie się z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy. Jeśli gmina nie posiada planu, wówczas należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. 

Zobacz także: Mapy geodezyjne i formalności przed rozpoczęciem budowy

Często okazuje się, że kształt dachu, jego pokrycie i kolorystyka są z góry narzucone przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dlatego uważnie go przeanalizujmy już przed zakupem gotowego projektu, aby  nie dopuścić do sytuacji, w której okaże się, iż projekt nie spełnia wymogów obowiązujących na konkretnej działce. Przepisy precyzują m.in.: rodzaj i kształt dachu – płaski czy stromy, jaka powinna być wysokość kalenicy w stosunku do poziomu terenu, położenie dachu w stosunku do granicy działki – prostopadłe lub równoległe. Warunki MPZP mogą również determinować wysokość okapu, rodzaj pokrycia, a także jego kolor (może zobowiązywać do tego konserwator zabytków), ilość kondygnacji, zakaz stosowania lukarn oraz to, czy nasz dom może mieć poddasze użytkowewylicza Roman Dyduch, finalista II edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunki klimatyczne a dach

REKLAMA

Bardzo istotną kwestią są warunki klimatyczne, panujące w bezpośrednim otoczeniu domu. Jeśli działka jest zlokalizowana na otwartej przestrzeni, w pobliżu lasu, liczmy się z występowaniem silnych podmuchów wiatru. W takich warunkach optymalny będzie dach o znacznym nachyleniu, pokryty np. dachówką.

- Może też występować ryzyko uszkodzeń mechanicznych, spowodowanych uderzaniem gałęzi oraz porastanie połaci mchem. Najlepiej wówczas zastosować dachówkę ceramiczną co najmniej angobowaną lub betonową o gładkiej powierzchni np. Braas w technologii Cisar, która jest mniej podatna na zanieczyszczenia. Jej zaletą jest także to, że oczyszcza się po każdych opadach deszczu – mówi Roman Dyduch.


Dach skośny

REKLAMA

Planując wygląd domu musimy zdecydować, jaki rodzaj dachu – spadzisty czy płaski, dwuspadowy czy kopertowy - będzie dla nas odpowiedni. W naszym kraju najpopularniejsze są dachy skośne -  dwu i czterospadowe oraz kopertowe, przyczółkowe i mansardowe. Od wieków znane są pokrycia o najprostszych kształtach, które są uniwersalne i świetnie się sprawdzają. W przypadku budownictwa jednorodzinnego, dobrym wyborem, zarówno jeśli chodzi o aspekt finansowy, jak i architektoniczny, jest dach skośny dwuspadowy. Dzięki możliwości zaprojektowania poddasza użytkowego, pozwala w znaczący sposób zwiększyć metrażu domu,. Jego konstrukcja jest prosta, składa się z dwóch prostokątnych połaci, które stykają się w biegnącej równolegle do szerokości budynku kalenicy. Taki rodzaj dachu skośnego posiada wiele zalet.

Doskonale spełnia funkcje ochronne – kąt nachylenia połaci zapewnia szybkie odprowadzanie wody deszczowej oraz zapobiega gromadzeniu się na dachu liści, drobnych gałęzi itp. Ponadto nie posiada koszy, w których zalegałby śnieg. Do jego zalet, trzeba zaliczyć też to, że dzięki nachyleniu połaci, wentylacja przestrzeni między pokryciem dachu, a wiatroizolacją jest łatwiejszamówi Superdekarz. Kiedy wybieramy gotowy projekt, zwróćmy uwagę na rodzaj pokrycia, zaplanowany przez architekta. Materiał powinien charakteryzować się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi i odpornościowymi, być długowieczny i mrozoodporny. Takie kryteria spełniają dachówki ceramiczne i betonowe, które gwarantują estetyczną powierzchnię dachu stromego.

Zobacz także: W jaki sposób wykonać ocieplenie dachu skośnego?

- Jeśli planujemy poddasze użytkowe, dachówka zapewni w nim odpowiedni mikroklimat. Wybierając materiał stosunkowo ciężki mamy gwarancję, że latem na poddaszu nie będzie gorąco, zimą zaś ciepłe powietrze nie będzie uciekało na zewnątrz, co z kolei zaprocentuje niższymi rachunkami za ogrzewanie. Ponadto dachówka daje dobrą izolacyjność akustyczną. W przeciwieństwie do pokryć z blachy, nie słychać na niej odgłosów padającego deszczu dodaje Superdekarz.

Dach płaski

W porównaniu do dachów skośnych, dachy płaskie  są mniej korzystnym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym. Mają prostą i nieskomplikowaną konstrukcją, której podstawą jest strop ostatniej kondygnacji. Na nim zostaje ukształtowany spadek połaci, konieczny do odprowadzania wody opadowej. Spadek ten powinien mieścić się w zakresie 2° a 15°.

Zobacz także: W jaki sposób wykonać odwodnienie dachu płaskiego?

Istotnym atutem tego rodzaju pokrycia jest możliwość pozyskania dodatkowej powierzchni użytkowej na dachu. Możemy na dachu zaprojektować np. ogród czy taras. Plusem jest także stosunkowo łatwa dostępność do dachu. Niestety wad jest więcej. Trudności nastręcza przede wszystkim prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie układu izolacji, odpornej na wahania temperatur. Dlatego do jego ułożenia konieczne jest zatrudnienie wykwalifikowanej i sprawdzonej ekipy. Minusem są również trudności w odprowadzaniu wody opadowej i zanieczyszczeń, a także gromadzenie się śniegu podczas zimy. Decydując się na ten typ dachu, powinniśmy pamiętać o częstym i fachowym przeglądzie stanu połaci. Nierzadko zdarzają się także kosztowne naprawy – mówi Superdekarz. Do najczęściej stosowanych materiałów należą: tradycyjne papy bitumiczne bądź płyty faliste.

Na dachu nie wolno oszczędzać!

Budowa domu to poważna sprawa, dlatego, by cieszyć się nim przez lata, nie można oszczędzać na pewnych elementach konstrukcyjnych. Tak jest w przypadku dachu, który, aby spełniał prawidłowo swoje funkcje, musi być wykonany z solidnych i trwałych materiałów. Pamiętajmy, że im bardziej skomplikowana forma dachu, tym większe nakłady finansowe. Najtańszy jest dach o małej ilości płaszczyzn (np. dwuspadowy), z minimalną ilością załamań połaci oraz bez elementów ozdobnych. Z kolei dach wielopłaszczyznowy będzie nas kosztował więcej, ze względu na większą ilość materiałów potrzebnych do wykończenia kalenicy i koszy. W kosztorysie uwzględnijmy także różnego rodzaju elementy konstrukcyjne: lukarny, wole oko, które wymagają dodatkowych materiałów uszczelniających oraz dużych nakładów pracy.

Źródło: materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA