Kiedy warto zdecydować się na dachówki solarne?
REKLAMA
REKLAMA
Budowanie ekologiczne i rozwiązania przyjazne środowisku, takie jak wykorzystanie alternatywnych źródeł energii do ogrzewania domu, jest w Polsce coraz popularniejsze. Jednym z przejawów tego trendu jest montaż kolektorów słonecznych, dla którego dodatkową zachętą są korzystne dopłaty przyznawane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program dopłat do kredytów bankowych na zakup i montaż kolektorów, dofinansowujący kolektory aż w 45%, jest skierowany zarówno do osób fizycznych, jak i wspólnot mieszkaniowych. Każdy, kto zdecyduje się na montaż kolektorów, staje jednak przed problemem estetycznego i trwałego połączenia ich elementów z pokryciem dachowym. Dlatego na rynek wprowadzone zostały dachówki solarne.
REKLAMA
Zobacz także: Jak starać się o dofinansowanie na kolektory słoneczne?
Gdzie stosuje się dachówki solarne?
Dachówka solarna wykorzystywana jest głównie do przeprowadzania przez dach przewodów do kolektorów słonecznych. Są one niezwykle istotne dla funkcjonowania kolektorów, ponieważ płynie w nich czynnik powodujący wymianę ciepła. Przez dachówkę prowadzi się pojedynczy przewód, dlatego na jeden kolektor przypadają zwykle dwie dachówki solarne (przewody na wejściu i wyjściu). Otwór wlotowy węża ma średnicę 65 mm. W nim umieszczony jest pierścień uszczelniający z tworzywa piankowego, który dopasowuje się do różnych kształtów przyłączy. Dachówkę solarną montuje się tak jak podstawową, trzeba jedynie pamiętać o stabilnym przymocowaniu do łaty, np. za pomocą klamer lub wkrętów.
Zalety dachówek solarnych
Dachówki solarne zapewniają ochronę przewodów przed wilgocią, ułatwiają prace dekarskie, a także pozwalają na zachowanie estetyki całego pokrycia dachowego. Dzięki temu są gwarancją niezawodności pracy kolektorów słonecznych oraz trwałości konstrukcji dachu. Zastosowanie systemowego rozwiązania przyczynia się do realizacji obiektu przyjaznego środowisku i wpisuje się we współczesne trendy budownictwa zrównoważonego.
Zobacz także: Pozyskiwanie energii słonecznej przez kolektory
REKLAMA
REKLAMA