REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kwiaty doniczkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach

Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach z powodzeniem mogą stać się elementem dekoracyjnym każdego wnętrza. Dodatkowo, ich liście będą zachwycać swoich wyglądem przez cały rok. Przeczytaj, jakie są najlepsze rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach.

Jak dbać o Amarylis?

Amarylis to piękny kwiat doniczkowy. Charakteryzuje go gruba długa łodyga oraz duże, przepiękne kwiaty. Amarylis może być uprawiana przez cały rok. Zobacz poradę, jak dbać o Amarylis.

Rośliny, które mogą stać obok kaloryfera

Roślin, które możemy postawić obok kaloryfera jest wiele. Chamedora, Frizea lśniąca, Adiantum, Alamanda pnąca, Kordylina krzewiasta – to tylko niektóre z nich. Zobacz nasz poradnik.

Najlepsze krzewy na balkony i tarasy

Najlepsze krzewy na balkony i tarasy to Azalie, Jałowce, Irgi, Berberysy oraz Krzewuszki. Dzięki nim w łatwy sposób ozdobisz balkon lub taras. Przeczytaj, jakie krzewy na balkony i tarasy są najlepsze.

REKLAMA

Jesienne kwiaty na balkon

Jesienne kwiaty na balkon pozwolą na zachowanie letniej atmosfery w naszym otoczeniu. Najpopularniejsze rośliny kwitnące jesienią to wrzosy, trzmieliny, rudbekie, astry oraz chryzantemy. Zobacz, jak prezentują się jesienne kwiaty na balkon.

Jak dbać o Fuksję jesienią? Porada

Fuksje to piękne popularne kwiaty, które w okresie letnim zdobią nasze balkony, okna i wnętrza. Fuksja to kwiat, który kwitnie aż do jesieni, dlatego też nie zapominajmy o podlewaniu i nawożeniu rośliny kiedy skończy się lato. Zobacz, jak dbać o Fuksje jesienią?

Frizea lśniąca (Vriesea splendens) – atrakcyjna roślina doniczkowa

Frizea lśniąca jest jednym z najpiękniejszych przedstawicieli bromelli – frizei. Ta atrakcyjna roślina doniczkowa zachwyca lśniącym kłosem kwiatowym w odcieniach koloru czerwonego. Poznaj zasady pielęgnacji frizei lśniącej.

Co robić z cebulami roślin po przekwitnięciu?

Rośliny cebulowe bardzo często sadzimy w naszych ogrodach, na tarasach i balkonach. Jednak co robić z ich cebulami kiedy kwiaty przekwitną? Czy można je przechować i pozostawić do zakwitnięcia w następnym roku? Zobacz, co robić z cebulami roślin po przekwitnięciu.

REKLAMA

Podlewanie roślin doniczkowych w czasie urlopu – sposoby

Podlewanie roślin doniczkowych w czasie urlopu nie jest trudne. Istnieją sposoby, które pozwolą przetrwać roślinom naszą nieobecność. Przedstawiamy kilka możliwości podlewania roślin doniczkowych w czasie urlopu.

Rośliny dla leniwych

Rośliny wymagają regularnej pielęgnacji. Jeżeli, jednak zapominasz np. o ich podlewaniu - możesz wybrać rośliny, które nie wymagają dużo pracy i są łatwe w utrzymaniu. Zamiokulkas, Nolina i Sukulenty są mało wymagające i sprawdzają się w mieszkaniach leniwych ogrodników. Zobacz, jakie są ich zalety.

Zwisające kwiaty balkonowe

Zwisające kwiaty doniczkowe są doskonałym pomysłem na udekorowanie balkonu. Najlepiej sprawdzą się rośliny, które lubią nasłonecznione stanowiska. Do tej grupy należą: niecierpek, pelargonia, petunia, fuksja oraz wiele innych. Zobacz, które zwisające rośliny ozdobne najlepiej sprawdzą się na Twoim balkonie.

Kiedy lilia przekwitnie – co zrobić?

Lilie to piękne kwiaty o intensywnym równie pięknym zapachu. Lilie możemy hodować zarówno w ogrodzie, jak i w donicach. Co jednak należy zrobić, kiedy kwiaty lilii przekwitną? Zobacz poradnik jak dbać o lilie po przekwitnięciu.

Najlepsze kwiaty na balkon

Kwiaty na balkonie, kiedy w okresie letnim kwitną pełnią swoich kolorów, są z całą pewnością miłym widokiem dla oka. Kiedy postanowimy wybrać kilka gatunków do posadzenia na własnym balkonie duży wybór kwiatów dostępnych na rynku, może okazać się dość kłopotliwy. Zobacz galerię kwiatów, które możesz posadzić na swoim balkonie.

Przesadzanie kwiatów doniczkowych na wiosnę

Wiosną zajmujemy się ogrodem, ale nie powinniśmy również zapominać o kwiatach doniczkowych. Ta pora roku to idealny moment na przesadzenie niektórych gatunków roślin, które uprawiamy w domu. Zanim zabierzemy się do przesadzania, zastanówmy się, ile doniczek będzie nam potrzebne, obliczmy ilość ziemi, a także pomyślmy czy będziemy korzystać z ukorzeniacza. Podpowiadamy jak przesadzić kwiaty doniczkowe na wiosnę.

Czyszczenie i pielęgnacja roślin

Czyszczenie i pielęgnacja roślin jest bardzo ważną kwestią. Od tego zależy nie tylko estetyczny wygląd rośliny, lecz także jej zdrowie i prawidłowy rozwój. Utrzymanie liści w czystości pomaga w odpowiednim przepływie substancji odżywczych.

Trawy ozdobne w donicach na balkonie i na tarasie

Trawy ozdobne dzięki swoim formom i lekkości są niezmiernie atrakcyjne i uniwersalne pod względem zastosowania. Można je sadzić w pojemnikach. Kępy ich długich wąskich liści wyglądają lekko, a zarazem dynamicznie i stanowią mocny kontrast, dlatego warto je sadzić w grupach z innymi roślinami.

Jak dbać o kwiaty zimą?

W okresie zimowym nasze rośliny są narażone na niesprzyjające warunki. Niedobór światła słonecznego i suchość powietrza wywołana ogrzewaniem mogą być bardzo niekorzystne dla roślin doniczkowych. Pamiętając o tych trudnościach, powinniśmy otoczyć nasze rośliny szczególną opieką.

Uprawa granatu w domowych warunkach

Owoc granatu już w starożytności uważany był za symbol długiego, zdrowego życia. Zawiera dużo niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych. Jeżeli chcemy uprawiać granat w domowych warunkach, najlepiej jest sięgnąć po odmianę Punica granatum ‘Nana’.

Choroby roślin doniczkowych – przyczyny, objawy, zapobieganie

Rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniu częściej są narażone na przez choroby i na szkodniki. Dzieje się tak dlatego, że stwarzamy roślinom warunki różniące się od naturalnych. Przedstawiamy przyczyny chorób, ich objawy i sposoby zapobiegania.

Kwiaty na Dzień Kobiet

Jakie kwiaty podarować dziewczynie w Dniu Kobiet? Różne kwiaty, mają różne znaczenie. Zobacz, jakie uczucia okazujemy wręczając kobietom konkretne gatunki kwiatów.

Kwiaty na walentynki i ich znaczenie

Jakie kwiaty kupić na walentynki? Jak wyrazić uczucia kwiatami? Każdy z poszczególnych gatunków kwiatów ma swoje znaczenie. Zobacz co oznaczają poszczególne gatunki kwiatów.

Zimowe bukiety ślubne

Zimowe bukiety ślubne. Bierzesz ślub zimą i zastanawiasz się z jakich kwiatów bukiet będzie najlepszy. Zimą wybór kwiatów jest mniejszy niż latem, niemniej jednak podpowiadamy jak może wyglądać bukiet ślubny zimą. Zobacz galerię.

Oryginalne bukiety ślubne

Bukiet ślubny nie musi być nudny. Nowoczesne panny młode zamiast naturalnych kwiatów mogą wybrać bukiety ślubne ze sztucznych kwiatów. Kwiaty np. z filcu to ciekawa propozycja dla nowoczesnej panny młodej. Zobacz galerię.

Dziwne kwiaty doniczkowe

Dziwne kwiaty doniczkowe mają różne kolory i kształty. Różnorodność ich barw i kolorów może być naprawdę zaskakująca, a wyjątkowy wygląd tych roślin może w ciekawy sposób ozdobić wnętrze. Zobacz galerię.

Kwiaty, które znasz. Ale czy wiesz jak się nazywają?

Co to za roślina? Jak się nazywa? Przedstawiamy galerię 20 roślin popularnych z wyglądu, a niekoniecznie z nazwy. Zobacz galerię.

Rośliny niebezpieczne dla kota

Zanim w naszym domu pojawi się kot sprawdźmy, czy któraś z roślin znajdujących się w domu nie będzie dla niego trująca. Poniżej przedstawiamy wykaz roślin niebezpiecznych dla kota.

Ubiorek (Iberis)

Ubiorek (Iberis) to krzewinka pochodząca z południowej Europy i z Azji Mniejszej. W zależności od odmiany Ubiorek wytwarza różnorodne kwiaty – białe, purpurowe, różowe lub fioletowe. Ubiorek gorzki, Ubiorek okółkowy, Ubiorek wiecznie zielony – to tylko niektóre z odmian tej rośliny. Podpowiadamy jak uprawiać Ubiorki.

Róża miniaturowa (Rosa chinensis minima)

Róża miniaturowa (Rosa chinensis minima) to roślina, która pojawiła się w odmianie doniczkowej stosunkowo niedawno. W zależności od tego, jaki kolor podoba nam się najbardziej, możemy wybierać spośród bieli, czerwieni, różu lub żółci. Róża miniaturowa to kwiat stosunkowo łatwy w uprawie, dlatego doskonale nadaje się także na prezent. Radzimy jak pielęgnować Różę miniaturową.

Pochrzyn (Dioscorea)

Pochrzyn (Dioscorea) to wieloletnie pnącze, które tworzy bulwiaste kłącza. Pochrzyn jest rośliną pochodzącą ze strefy tropikalnej. Do najpopularniejszych odmian Pochrzynów należą Pochrzyn słoniowy i Pochrzyn chiński. Ze względu na swoje ozdobne bulwy Pochrzyn jest doceniany przez osoby lubiące oryginalne rośliny. Podpowiadamy jak pielęgnować Pochrzyn.

Płomień Afryki (Delonix regia)

Płomień Afryki (Delonix regia) to roślina nazywana również Ognistym drzewem. Płomień Afryki pochodzi z rejonu Madagaskaru. Naturalne warunki sprawiają, że ta roślina kwitnie w bardzo atrakcyjny sposób – wytwarza duże, ciemnoczerwone kwiaty. W Polsce Płomień Afryki może być uprawiany w pojemnikach. Podpowiadamy jak hodować Płomień Afryki.

Pilea (Pilea)

Pilea (Pilea) to roślina z rodziny pokrzywowatych. Uprawiana jest ze względu na swoje pięknie wyglądające liście. W zależności od odmiany liście Pilei mają kolor zielono-srebrny lub brązowo-srebrny. Pilea pochodzi z rejonów subtropikalnych i tropikalnych czterech kontynentów – Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Azji. Radzimy jak pielęgnować kwiaty doniczkowe z odmiany Pilea.

Nemezja powabna (Nemezis strumosa)

Nemezja powabna (Nemezis strumosa) to roślina naturalnie występująca na terenach Afryki Południowej. Nemezja powabna nazywana jest także Jawnostką. Można ją nie tylko na wysadzić do gruntu, lecz także uprawiać w doniczkach. Jawnostka jest chętnie hodowana ze względu na bardzo intensywne kwitnienie. Podpowiadamy jak pielęgnować Nemezję.

Kwiaty do łazienki

Kwiaty w łazience – dlaczego nie, oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie rośliny doniczkowe. Sitowie, Cibora, Paproć, Kalatea lub Kroton – to kwiaty, które będą dobrze rosły w łazience. Podpowiadamy jak hodować i pielęgnować kwiaty rosnące w łazienkach.

Krąpiel (Tacca) – Kwiat nietoperz

Krąpiel (Tacca) nazywany jest również Kwiatem nietoperzem, Diabelskim kwiatem lub Kocim kwiatem. Krąpiel pochodzi z południowo-wschodniej części Azji. Znane są trzy gatunki tych diabelskich kwiatów. W zależności od koloru przykwiatków wyróżniamy – Tacca nivea, Tacca integrifolia i Tacca chantieri. Krąpiele nadają się do uprawy zarówno w mieszkaniu, jak i w oranżerii czy w szklarni.

Granat (Punica granatum)

Granat (Punica granatum) to roślina pochodząca z Azji Mniejszej. Granat możemy uprawiać nie tylko jako roślinę ogrodową, lecz także jako roślinę doniczkową, a nawet jako bonsai – wszystko zależy od tego, jaką odmianę Granatu wybierzemy. Ze względu na efektownie wyglądające kwiaty, Granat jest rośliną chętnie uprawianą w naszych domach i w ogrodach. Radzimy jak pielęgnować Granat.

Agawa górska (Agave montana)

Agawa górska (Agave montana) to roślina, której liście tworzą kulisty kształt, z charakterystycznym wzorem na ich zewnętrznej stronie. Agawa Górska ze względu na swój kształt, często nazywana jest także Kryształową Kulą. Agave montana pochodzi z górskich rejonów Meksyku. Radzimy jak pielęgnować Agawę górską.

Agawa amerykańska (Agave americana)

Agawa amerykańska (Agave americana) nazywana jest także Marginatą. Uprawiamy ją głównie ze względu na efektownie szaroniebieskie liście. Ozdobne liście Agawy z jasnymi pasami po bokach, zakończone są kolcami. Podpowiadamy jak hodować Agawę amerykańską.

Zygokaktus (Zygocactus)

Zygokaktus (Zygocactus) nazywany jest także kaktusem bożonarodzeniowym czy grudnikiem. Zygokaktus kwitnie od listopada aż do stycznia, wytwarza duże, intensywnie kolorowe kwiaty – w zależności od odmiany – białe, karminowe, fiołkowe, jasnoróżowe, łososiowe lub pomarańczowe. Podpowiadamy, jak hodować zygokaktusa.

Zima – problemy z kwiatami doniczkowymi

Zimą, mimo że większość roślin przechodzi w stan spoczynku, nasze kwiaty doniczkowe narażone są na różne niekorzystne czynniki. Ogrzewanie, suche powietrze, przeciągi, duże różnice temperatur np. podczas wietrzenia pomieszczeń to przyczyny osłabienia roślin doniczkowych. Podpowiadamy, jak rozwiązać różnorodne problemy, które mogą wyniknąć ze złej pielęgnacji kwiatów doniczkowych.

Wysiewanie nasion

Wysiewanie nasion to proces, który kojarzy nam się z zaawansowanym ogrodnictwem, nawet jeśli chodzi o kwiaty jednoroczne. Niektóre z nasion należy wysiewać wprost do gruntu, inne potrzebują najpierw wysiania do inspektu. Bez względu na to, ile czasu poświęcimy na wyhodowanie własnych sadzonek, niewątpliwie da nam to wiele satysfakcji. Radzimy, jak i kiedy wysiewać nasiona.

Szeflera (Schefflera)

Szeflera (Schefflera) to jedna z popularnych roślin doniczkowych. Szeflera naturalnie rośnie jako wiecznie zielone drzewo lub krzew, w Polsce uprawia się odmiany, które osiągają nieco mniejsze rozmiary. Ze względu na swoje ozdobne liście, szeflera wygląda bardzo atrakcyjnie nawet wtedy, gdy jest niewielką rośliną doniczkową. Radzimy, jak uprawiać szeflerę.

Sansewieria (Sansevieria)

Sansewieria (Sansevieria) zwana inaczej wężownicą to roślina pochodząca z Afryki i z Azji. Ze względu na to, że Sansewieria należy do kwiatów łatwych w uprawie, świetnie sprawdzi się w naszych domach. Istnieje wiele odmian sansewierii o różnych kształtach liści, dlatego na pewno każdy z nas znajdzie taką, która będzie pasowała do jego domu. Podpowiadamy jak uprawiać Sansewierię.

Gwiazda betlejemska inaczej Poinsencja (Euphorbia pulcherrima) - uprawa i pielęgnacja

Poinsencja (Euphorbia pulcherrima) znana głównie pod nazwą gwiazda betlejemska. Ten kwiat jest nieodłącznie kojarzony z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Ze względu na to swoje piękne i okazałe przykwiatki, poinsecja często stanowi jedną z dekoracji świątecznych naszych domów. Podpowiadamy, jakiej pielęgnacji potrzebuje ta bożonarodzeniowa roślina.

Podlewanie roślin doniczkowych zimą

Zima to okres, kiedy nasze kwiaty doniczkowe powinny przejść w stan spoczynku – wówczas wymagają jedynie niewielkiego podlewania. Jednak większość z nas nie ma warunków do tego, aby przechowywać kwiaty w stosunkowo chłodnym miejscu. Jeśli kwiaty doniczkowe w naszym domu nie przeszły w stan spoczynku, powinniśmy je regularnie podlewać. Radzimy, jak pielęgnować kwiaty doniczkowe zimą.

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla)

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla) to roślina pochodząca z Nowej Kaledonii i Australii. Araukaria należy do roślin iglastych, a jednak nadaje się do uprawy w doniczkach. Jako kwiat doniczkowy araukaria osiąga ok. 2 m wysokości. Radzimy jak pielęgnować araukarię aby nie gubiła igieł i wyglądała efektownie przez cały rok.

Rośliny balkonowe – jak przygotować je do zimy?

Rośliny na balkonach i tarasach z reguły są roślinami jednorocznymi. Jeśli jednak nasze tarasy i balkony zdobiły rośliny wieloletnie, możemy, zapewniając im odpowiednie warunki do zimowania, przechować je do kolejnej wiosny. Bielunie, fuksje, dipladenie, bugenwille, passiflory – jak przygotować je do zimy? Gdzie powinny spędzić zimę popularne rośliny balkonowe?

Zielone i pachnące kwiaty w domu

Dzięki roślinom możemy nadać naszemu mieszkaniu nutę oryginalności. Aby każde pomieszczenie miało swój urok, odpowiednio dobierzmy gatunki roślin. Weźmy także pod uwagę, ile czasu możemy poświęcić na ich pielęgnację.

Ogród w skrzynce

Mały ogród w skrzynce to bardzo dobre rozwiązanie dla wielbicieli ogrodu, którzy kochają kwiaty, ale nie mają w domu wystarczająco dużo miejsca. Z małego pojemnika można stworzyć ciekawą ozdobę parapetu. W małym ogrodzie oprócz gatunków jednorocznych możemy posadzić także rośliny wieloletnie, które swoim urokiem będą zachwycały nas przez cały rok.

Setkrezja purpurowa

Setkrezja purpurowa to dekoracyjna roślina pokojowa o zwisających lub płożących się pędach. Lato może spędzać na balkonie lub w ogrodzie.

Owocujące rośliny

Owocujące rośliny wypełniają kwiaciarnie późnym latem i wczesną jesienią. Owocujące rośliny nie są zbyt wymagające – wystarczy zraszać je raz w tygodniu i podlewać, gdy mają suchą ziemię. Lubią wilgotne pomieszczenia.

REKLAMA