REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wiesz jak łatwo wyczyścić różne przedmioty?

Oto alternatywne i tanie sposoby na poradzenie sobie z brudem, kurzem, osadami, zaciekami.

Czy wiesz jak używać ocetu w kuchni?

W kuchni z octu możesz skorzystać również w celach higienicznych.

Czy wiesz jak wykorzystać ocet w łazience?

Ocet w łazience możesz wykorzystać na wiele sposobów.

Czy wiesz jak myć podłogę?

Sposób mycia podłogi zależy od materiału z jakiego jest ona wykonana.

REKLAMA

Czy wiesz jak przechowywać warzywa?

Niestety większość warzyw nie przechowuje się dobrze. Najłatwiejsze do przechowywania są por, pasternak i brukselka - można zostawić je w ziemi.

Jak będą się kształtować ceny mieszkań po podwyżce VAT?

Od 2011 roku VAT na nowe mieszkania ma wzrosnąć z 7 do 8 proc. Rząd nie wyklucza podwyżek o kolejny punkt procentowy w lipcu 2011 r. Minister finansów przewiduje również podwyżki w 2012 roku. Istnieje więc groźba, że VAT na rynku pierwotnym wzrośnie do 10 proc.

Jak odrolnić działkę pod budowę domu?

Zanim zbudujemy na działce przeznaczonej na cele rolne dom, musimy zwrócić się z wnioskiem do starostwa powiatowego o jej odrolnienie. Należy to uczynić przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Jak zbroić ławy fundamentowe?

Przy wykonywaniu fundamentów betonowych istnieje możliwość zastosowania zbrojenia. Takiej możliwości nie mamy np. przy fundamentach murowanych. Zbrojenie pełni ważną funkcję konstrukcyjną dzięki swej współpracy z betonem.

REKLAMA

Zielony Dach – od czego należy zacząć przystępując do jego budowy


Zielony dach jest najbardziej skomplikowanym w swoim wykonaniu rodzajem przykrycia budynku. Jego konstrukcja wymaga odpowiedniego projektu, a stosowane materiały dużych nakładów pieniężnych. Mimo znacznych kosztów, dachy zielone są chętnie stosowane szczególnie na terenach miejskich. Stanowią one wtedy pewnego rodzaju alternatywę dla co raz mniejszych terenów roślinnych w dużych skupiskach zabudowań.

Czy opaska betonowa wokół domu izoluje od wilgoci?

Wykonywanie opaski betonowej wokół budynków coraz częściej tłumaczone jest względami estetycznymi niż praktycznymi, które miałyby na celu poprawę izolacji przeciwwodnej. Jej stosowanie czasami bywa błędem.

Co wchodzi w skład systemu rynnowego?


W skład systemu rynnowego wchodzą, oprócz rynien i rur spustowych, haki, obejmy dyble, odpływy, kolanka, łączniki, mufy, narożniki i zaślepki. Sprawnie działający system odprowadzający wodę deszczową z dachu to podstawa każdego budynku. Ma on znaczny wpływ na ochronę elewacji i zachowanie czystości wokół domu. Dobrze dobrany i zamontowany może służyć bez konserwacji przez lata.

Budowa okien drewnianych


Okna drewniane mają najdłuższą historię wśród rodzajów stolarki okiennej. Przez lata ich konstrukcja się zmieniała by aktualnie najpopularniejszymi stały się okna jednoramowe. Podstawowe elementy okien drewnianych to drewniana rama i ościeżnica, szyby, zawiasy oraz klamki. Jednak ich zmontowany układ może mieć różne postacie.

Bezpieczne posadowienie budynku – rodzaje posadowienia

Przed przystąpieniem do budowy fundamentów warto zasięgnąć rady geotechnika. Ważne jest by osoba do tego uprawniona zbadała rodzaj gruntów, ich stan oraz nośność. To głównie od warunków wodno-gruntowych zależy rodzaj posadowienia budynku.

Czy wiesz jak prawidłowo zdejmować miarę?

Miary z figury mogą być zdejmowane w różnej kolejności. Osoba mierzona powinna stać prosto, ale swobodnie. Niewłaściwa postawa przy zdejmowaniu miar może być powodem wielu poprawek, które trzeba wprowadzić podczas szycia.

Czy wiesz jak wybrać rośliny do ogrodu japońskiego?

Ogród japoński stanie się bardziej efektowny, jeśli będziesz hodować w nim odpowiednie gatunki roślin.

Czy wiesz jak dbać o buty?

Chcesz długo nosić obuwie? Jeśli będziesz odpowiednio o nie dbać, Twoje buty będą w doskonałym stanie przez długi czas.

Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodników?

Obfite opady śniegu są utrudnieniem nie tylko dla kierowców, ale również dla przechodniów, którzy nie mogą przedostać się przez zaspy śnieżne zalegające na chodnikach. Kto jest więc odpowiedzialny za ich odśnieżanie? W świetle obowiązujących przepisów powinni się tym zająć właściciele nieruchomości, zarządcy budynków oraz gmina.

Jak starać się o dopłatę na remont kamienicy?

Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów zniosła bariery, które do tej pory uniemożliwiały właścicielom kamienic korzystanie z pomocy państwa w zakresie pozyskiwania premii kompensacyjnych.

Parametry cieplne paliw: ciepło spalania i wartość opałowa

Wyróżniamy dwa parametry cieplne paliw: ciepło spalania Hs oraz wartość opałową Hi. Ciepło spalania to całkowita ilość ciepła powstałego przy spalaniu jednostki paliwa. Obejmuje ono również ciepło utajone zawarte w parze wodnej spalin. Wartość opałowa uwzględnia natomiast tylko to ciepło, które można wykorzystać bez kondensacji spalin.

Technika kondensacji – co to takiego?

Obserwując nieustanny wzrost cen energii nietrudno zauważyć, że czas amortyzacji kondensacyjnych kotłów grzewczych coraz bardziej się skraca. Technika kondensacji to nic innego jak całkowite wykorzystanie energii cieplnej zawartej w spalinach. Co to oznacza?

Jakie wymiary powinien mieć kolektor?

Działanie instalacji z kolektorami słonecznymi jest różne, zależnie od lokalizacji, rodzaju kolektorów i zużycia ciepła. Nakłady na przygotowanie starannego projektu okażą się na dłuższą metę opłacalne: pozwolą zbudować optymalną instalację. A ponadto wydatki na energię znacznie się zmniejszą.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji solarnej?

Jeżeli przewidziany jest późniejszy montaż kolektorów solarnych, zalecamy doprowadzenie przewodów do dachu oraz ewentualne zamontowanie zasobnika solarnego dla kolektora słonecznego oraz regulatora solarnego. Zmniejszy to nakład pracy i koszty podczas późniejszej instalacji.

Jak działa instalacja solarna? Objaśnienie budowy i sposobu działania


Wyróżnia się instalacje z kolektorami słonecznymi do przygotowania ciepłej wody i instalacje mieszane, które przygotowują ciepłą wodę oraz wspomagają centralne ogrzewanie. Zasadniczo kolektor słoneczny działa wydajnie nawet przy rozproszonym promieniowaniu słonecznym (zachmurzenie).

Czy kocioł kondensacyjny nadaje się do modernizowanych instalacji?


Zastosowanie kotła kondensacyjnego w modernizowanej instalacji grzewczej jest bardzo często opłacalną inwestycją. Oszczędności w zużyciu gazu, jakie można osiągnąć po wymianie starego kotła gazowego na nowy kocioł kondensacyjny może wynosić nawet 40%.

Czy kocioł kondensacyjny jest droższy w porównaniu z innymi kotłami?


Przy dodatkowym wsparciu finansowym np. przez gminy, banki inwestycji proekologicznych np. poprzez dofinansowanie odsetek dla kredytów, inwestycja w ogrzewanie kotłem kondensacyjnym staje się w pełni opłacalna ekonomicznie.

Jak to możliwe, że kocioł kondensacyjny uzyskuje sprawność powyżej 100%?


Warto przypomnieć pojęcie sprawności kotła. Sprawność kotła jest to stosunek energii wykorzystanej do energii włożonej. Zgodnie z tą definicją żadne urządzenie nie uzyska sprawności wyższej niż 100%.

Czy technika kondensacyjna wymaga przewymiarowania grzejników?


Prawdą jest, że największe korzyści ekonomiczne wynikające ze sprawności kotła kondensacyjnego i systemu można osiągnąć przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Dla temperatury obliczeniowej 40/30oC sprawność średnioroczna wynosi 109%.

Co to jest sprawność średnioroczna kotła?

Do oceny efektywnej sprawności kotła w instalacji grzewczej używa się pojęcia sprawność średnioroczna kotła (normatywna).

Na czym polega technika kondensacyjna?

Poprzez zastosowanie techniki kondensacyjnej możliwe jest wykorzystanie "ciepła kondensacji", ale i "ciepło jawne" jest efektywniej przekazywane wodzie grzewczej.

10 najważniejszych kroków do bezpiecznego i niezawodnego nowego ogrzewania


Rozpoczynając budowę domu często zastanawiamy się jak będziemy go ogrzewać. Do wyboru mamy ogromy wachlarz rozwiązań, jednak najważniejszą rzeczą od której powinniśmy zacząć jest wybór nośnika energii.

Skąd pochodzi energia?


Energię można czerpać z wielu źródeł. Z którego Państwo skorzystają – zależy z jednej strony od potrzeb. Z drugiej strony, jest to zależne od zaopatrzenia i uwarunkowań technicznych.

Jak zaprojektować nową instalację grzewczą?


Nowoczesna instalacja grzewcza musi spełnić wiele różnorakich wymogów. Większość z nich stawia użytkownik i jego rodzina. Jednak także prawo i inwestor budowlany mają wiele do powiedzenia. Trzeba więc poznać uwarunkowania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia.

Ile będę potrzebować miejsca na instalację grzewczą?


Wszyscy chcemy pozostawić sobie jak najwięcej miejsca do mieszkania, a zatem jak najmniej przeznaczyć na instalację grzewczą.

Jak wyliczyć moc kotła?

Moc grzewcza kotła zależy przede wszystkim od powierzchni mieszkania, typu izolacji oraz od liczby lokatorów. Ponadto należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby użytkowników.

Gdzie wstawić nowy kocioł grzewczy? Na poddaszu, w mieszkaniu czy w piwnicy?


Obojętne, czy chcemy ogrzewać pojedyncze mieszkanie, własny dom, czy dom wielorodzinny. Umieszczenie kotła nie powinno sprawić nam większego problemu. Najlepiej umieścić go w miejscu opisanym według dewizy: miejsce znajdzie się w najmniejszym zakamarku.

Który nośnik energii jest najlepszy: gaz ziemny, olej opałowy czy energia elektryczna?


Gaz ziemny, olej opałowy czy energia elektryczna? A może jeszcze trochę energii słonecznej? Wybór właściwego nośnika energii zależy w głównej mierze od wymogów i życzeń użytkownika instalacji. Ale częściowo także od warunków budowlanych i możliwości zaopatrzenia.

Ile można zyskać na modernizacji ogrzewania?


Bardzo dużo! Tym więcej, im szybsza będzie decyzja. Wszystkich instalacji grzewczych dotyczy zasada: czas to pieniądz. Pieniądz, który tracimy czekając. I który należy już teraz roztropnie zainwestować w nową instalację. Zalety mówią same za siebie.

Powietrzne pompy ciepła


Powietrzne pompy ciepła dzięki rozwojowi pod względem technicznym i coraz bardziej przystępnym cenom zyskały na znaczeniu i popularności również w zastosowaniach komercyjnych. Ta pozytywna tendencja obserwowana jest szczególnie w ostatnim dziesięcioleciu i prognozy wskazują na dalszy wzrost zainteresowania tym źródłem ciepła.

Dopłata 45% na zakup i montaż kolektorów słonecznych - czy aby na pewno same plusy?


Program dopłat na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych ruszył pełną parą. Do banków składane są liczne wnioski o udzielenie kredytu z 45% dopłatą z NFOŚiGW. Niestety, mimo iż program cieszy się dużym zainteresowaniem, problemów formalnych z uzyskaniem kredytu jest bardzo wiele.

Panele laminowane czy parkiet?


Na rynku mamy duży wybór materiałów wykończeniowych do podłóg. Parkiet i panele laminowane to tylko dwie z wielu możliwych opcji. Parkiet drewniany – jest naturalny i wytrzymały, niemniej jednak potrzeba trochę czasu i pracy na jego wykonanie. Panele laminowane są tanim i prostym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkim i tanim wykończeniu podłogi.

Czy wiesz jak wyjąć złamany klucz z zamka?

Złamany klucz w zamku da się łatwo wyjąć jeśli jego końcówka wystaje na zewnątrz. Jak to umiejętnie zrobić, żeby nie przesunąć złamanej końcówki klucza jeszcze głębiej?

W jakiej wysokości należy się odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość?

Zgodnie z art. 21 ust. 2 Konstytucji wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie dla realizacji celów publicznych i za słusznym odszkodowaniem. Polskie prawo przewiduje kilka przypadków, w których właściciel nieruchomości może zostać pozbawiony prawa własności, a szczegółowe regulacje w tym zakresie są zawarte m.in. w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, ustawie z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, ustawie z dnia 28 marca 2003 roku o transporcie kolejowym, czy ustawie z dnia 24 kwietnia 2009 roku o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Choć każda z powyższych regulacji w pewien sposób różni się w zakresie procedury wywłaszczania nieruchomości, możliwe jest jednakże przedstawienie ogólnych założeń dotyczących zasad wypłacania odszkodowania z tytułu wywłaszczenia w polskim prawie.

Prowizja pośrednika od kupionej/sprzedanej nieruchomości

Znaczna część obecnie realizowanych transakcji na rynku nieruchomości, zarówno o charakterze indywidualnym jak i komercyjnych, odbywa się z udziałem zawodowych pośredników. W zależności od pośrednika zakres usług oferowanych przez te osoby jest bardzo różny, od prostego skontaktowania/skojarzenia potencjalnego sprzedającego z kupującym, lub wynajmującego z najemcą, po pomoc w znalezieniu odpowiedniej oferty, sprawdzenie stanu technicznego lokalu, czy wreszcie asystowanie przy załatwianiu koniecznych formalności.

Montaż okna dachowego


Odpowiedni montaż okna dachowego jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego późniejszej, prawidłowej eksploatacji. Instalacją okna w połaci dachu zajmują się zwykle profesjonaliści. Sam proces montażu jest łatwy i szybki, dlatego również majsterkowicze mogą pokusić się o samodzielne wykonanie takiej pracy. W opakowaniu znajduje się dokładna instrukcja montażu pozwalająca osobom nie będącym specjalistami na prawidłowy montaż okna dachowego w konstrukcji dachu. Szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym zapewnia kołnierz uszczelniający, który należy dobrać do rodzaju pokrycia dachowego. FAKRO oferuje również specjalny zestaw izolacyjny XDP który umożliwia wykonanie prawidłowej izolacji termicznej wokół okna. Poniżej przedstawiamy montaż okna dachowego - w wersji na łatach.

Jak obliczyć potrzebną ilość wykładziny?


Aby prawidłowo wyliczyć ilość potrzebnej wykładziny, należy dokładnie zmierzyć wielkość pomieszczenia, w którym będzie ona układana. Zawsze uwzględniamy największą szerokość i długość pomieszczenia.

Jak skutecznie zniwelować nierówne podłoże przed montażem wykładziny elastycznej?


Powierzchnia na której ma być ułożona wykładzina musi być równa, bez pęknięć, niepyląca, sucha, czysta oraz twarda i stabilna.

Jak zamontować wykładzinę elastyczną?


Układanie wykładzin elastycznych to nieskomplikowane zajęcie nie wymagające specjalistycznych narzędzi. Najważniejszy jest ostry nóż, szpachla do rozprowadzania kleju oraz zwykła miarka.

O czym należy pamiętać przy zakupie wykładziny dywanowej?


Przy zakupie wykładziny dywanowej warto pamiętać o produktach dodatkowych, które pomogą zainstalować i użytkować produkt w sposób właściwy i długotrwały.

Jak zainstalować wykładzinę dywanową na rzepy w małych pomieszczeniach?


Najprostszym i najczystszym sposobem montażu wykładziny dywanowej jest przytwierdzenie jej do podłoża za pomocą tzw. rzepa. "Rzepowa" taśma jest łatwa do zainstalowania, tania, nie pozostawia śladów na posadzce. Taki rodzaj instalacji możemy stosować we wszystkich pomieszczeniach, których powierzchnia nie przekracza 20 m2.

Jak przygotować podłoże przed montażem wykładziny dywanowej?


W przypadku wykładzin dywanowych jest to bardzo ważny etap pracy. Przy źle przygotowanym podłożu, wykładzina łatwo się odklei albo będą widoczne pozostawione nierówności.

REKLAMA