Czy wiesz jak dbać o difenbachię?
REKLAMA
REKLAMA
Miejsce w mieszkaniu: rośnie najlepiej, jeżeli zapewnisz jej dużo rozproszonego światła – ustaw ją 2-3 m od okna. Liście źle reagują na bezpośrednie promienie słoneczne. Wymaga dużo przestrzeni, nadaje się do widnej kuchni, łazienki, przeszklonej werandy.
REKLAMA
Temperatura: ok. 18-20°C zapewnia dobry wzrost, chociaż woli pomieszczenia o 2-3°C cieplejsze. Zimą trzymaj ją w temperaturze 15-16°C. Jest wrażliwa na zimne przeciągi.
Podlewanie i zraszanie: ziemia w doniczce musi być stale wilgotna, ale nie zalana - nadmiar wody prowadzi do żółknięcia dolnych liści i gnicia korzeni. Przesuszenie ziemi powoduje zasychanie liści, które rzadko odzyskują urodę po podlaniu. Lubi regularne spryskiwanie letnią i miękką wodą.
Nawożenie: w okresie wegetacji zasilaj co 2-3 tygodnie mieszanką nawozową ze zmniejszoną zawartością azotu. Nawozy organiczne wpływają na soczystą zieleń liści. Zimą nie nawoź.
Podłoże i przesadzanie: ziemia musi być wilgotna, przepuszczalna, o kwaśnym odczynie. Przesadzaj silnie rozrośnięte egzemplarze, którym korzenie wyrastają przez otwór w doniczce. Starszym roślinom zamiast wymieniaj wierzchnią warstwę ziemi w doniczce. Pamiętaj o drenażu na dnie nowej doniczki.
Dodatkowe zabiegi: regularnie ścieraj zbierający się na liściach kurz i usuwaj pojawiające się kwiatostany.
Rozmnażanie: przez sadzonki wierzchołkowe, sadzonki pędowe, odkłady powietrzne.
Choroby i szkodniki: na liściach źle pielęgnowanych roślin mogą pojawić się plamy chorób grzybowych. Bywa atakowana przez przędziorki, wełnowce, tarczniki.
Uwagi: stopniowe zamieranie najniżej położonych liści jest zjawiskiem naturalnym. Sok difenbachii może powodować odczyny zapalne na skórze, po spożyciu powoduje poważne uszkodzenia organów wewnętrznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.