Czy wiesz jak hodować cytrusy w domu?
REKLAMA
REKLAMA
Miejsce w mieszkaniu: wymagają dużo światła, ale zbyt ostre może powodować żółknięcie liści, choć zapewni energię do kwitnienia i owocowania. Ustawione w miejscu zacienionym nie kwitną (nie owocują). Wymagają dużo przestrzeni. Latem wynieś je na balkon lub do ogrodu, osłaniaj przed silnym wiatrem i deszczem.
REKLAMA
Temperatura: w okresie wzrostu, od wiosny do jesieni, dobrze rośnie w temperaturze 18-25°C. Znosi upały. Na zimę przenieś roślinę do pomieszczenia o temperaturze 4-10°C. Cieplejsze pomieszczenie powoduje silniejsze opadanie liści i słabsze kwitnienie.
Podlewanie i zraszanie: w czasie wegetacji obficie podlewaj - najlepiej zanurz całą doniczkę w większym pojemniku z wodą. Po odsączeniu wylej wodę zebraną na podstawce; kolejne podlewanie wykonaj, gdy ziemia na powierzchni lekko przeschnie. W czasie spoczynku podlewaj sporadycznie. Regularne zraszaj - sprzyja to ładnemu wyglądowi liści.
Nawożenie: od marca do końca sierpnia co 7-10 dni zasilaj roztworem mieszanki nawozowej. Dobrze działa zasilanie nawozami organicznymi. Zimą nie nawóź.
Podłoże i przesadzanie: dobra ziemia ogrodnicza z dodatkiem zwietrzałej gliny i gruboziarnistego piasku. Odczyn gleby powinien być kwaśny - inaczej liście żółkną. Przesadzaj na wiosnę, ale tylko silnie rozrośnięte rośliny. Lepiej rosną, kiedy korzenie mają ciasno. Pamiętaj o drenażu.
Dodatkowe zabiegi: przycinaj sekatorem pędy najdłuższe i zaschnięte.
Rozmnażanie: z sadzonek pędowych. Rośliny otrzymane z nasion zaczynają owocować bardzo późno.
Choroby i szkodniki: rzadko choruje. Bywa atakowana przez przędziorki, tarczniki oraz wełnowce.
Uwagi: owoce roślin cytrusowych uprawianych w mieszkaniu możesz jeść, pod warunkiem że rośliny nie były opryskiwane środkami chemicznymi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.