REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaką działkę kupić pod dom z katalogu?


Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze działki dla domu z katalogu, tak żeby uniknąć kosztów dodatkowych. Przede wszystkim na: wielkość i proporcje działki, ukształtowanie terenu, roślinność i wodę oraz usytuowaniu działki względem stron świata.

Rozwiązania przestrzenne, techniczne i materiałowe w projekcie architektonicznym

Układ pomieszczeń w opracowywanym projekcie architektonicznym powinien być tak zaprojektowany, aby przestrzeń domu byłą wykorzystana w 100%.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając projekt architektoniczny?

Projekt architektoniczny jest formą wielodziedzinową, w skład, której obok rozwiązań architektonicznych wchodzą również rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne. Zobacz na co zwrócić uwagę wybierając gotowy projekt architektoniczny – radzi arch. Monika Chylińska.

Co zrobić przed zakupem działki pod zabudowę?

Przed kupieniem działki powinniśmy sprawdzić możliwości jej zagospodarowania. Pozwoli to nam podjąć decyzję kupna i uchroni przed ewentualnymi problemami formalno-prawnymi. W pierwszej kolejności, powinniśmy zorientować się czy dla obszaru, w którym znajduje się nasza działka jest sporządzony i uchwalony Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

REKLAMA

Jak wybrać działkę pod dom budowany wg projektu indywidualnego?

Wybór działki pod indywidualny projekt pozostawia nam więcej swobody niż wybór działki pod projekt gotowy. Architekt projektując dom w pięknym ale trudnym krajobrazie może wydobyć jego "genius loci", czyli to coś, co jest niezwykłe dla tego miejsca i co nas w nim urzekło.

Jak określić funkcję i ergonomię przyszłego domu?

Przed wyborem projektu powinniśmy określić swoje potrzeby i oczekiwania wobec przyszłej funkcji i wielkości domu.

Czynniki, od których zależy estetyka budynków we współczesnej architekturze

Bryła, funkcja i materiały wykończeniowe stanowią obecnie główne wyznaczniki estetyki we współczesnej architekturze.

Co wchodzi w skład procesu inwestycyjnego?

W wielkim skrócie jest to zbiór czynności, które należy wykonać, żeby powstał budynek. Począwszy od zamysłu, aż do jego realizacji. W tym wybór działki, projekt, formalności prawne, budowa, wykończenie obiektu oraz zdobycie pieniędzy na sfinansowanie całego tego procesu.

REKLAMA

Jak zaprojektować w ogrodzie sad?

Nad założeniem sadu warto się zastanowić wtedy, gdy posiadamy duży ogród. Uprawa roślin sadowniczych przynosi wiele satysfakcji, a efektem są pyszne, wyhodowane w sposób ekologiczny owoce. Aby uprawa sadu była łatwa i efektowna, warto wybrać odpowiednie miejsce pod sad, przygotować glebę, zaplanować położenie rozsadzeń i dobrać odpowiednie gatunki roślin sadowniczych ze smacznymi owocami.

Jakie oświetlenie w ogrodzie?

Aby nasz ogród zachwycał także nocą, warto pomyśleć o zainstalowaniu oświetlenia. Jest ono nie tylko dekoracją, przemieniającą nasz ogród w miejsce magiczne,ale spełnia także funkcję praktyczną (należy zadbać by ścieżki schody i pojedyncze stopnie dla naszego bezpieczeństwa,były widoczne nocą).

Jak zaprojektować ogródek warzywny?

Ogród warzywny – sposób na ekologiczną uprawę warzyw w naszym domu. Wystarczy trochę nasion i miejsce odpowiednie dla ogródka warzywnego aby uprawiać zdrowe i smaczne warzywa. Radzimy jak stworzyć ogródek warzywny we własnym domu.

Jak wygląda kalendarium ogrodnika?

Kalendarium ogrodnika – w ciągu roku musimy pamiętać o wielu pracach ogrodowych, które należy wykonać. Prace te są konieczne jeśli chcemy aby nasze rośliny rozwijały się prawidłowo i pięknie wyglądały przez cały rok.

Modna kuchnia? Polecamy biel lub jaskrawe kolory

Kuchnia może być zarówno modna, jak i praktyczna. W tym sezonie dominują kuchnie w bieli lub w jaskrawych kolorach. Warto także postawić na dobre dodatki.

Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Rustykalna kuchnia może być elegancka, a zarazem swojska w klimacie. Bogate zdobienia mebli i ich forma w stylu rustykalnym wciąż mają swoich zwolenników. Wystarczy dobór odpowiednich materiałów i dodatków. W takiej kuchni odnajdziesz wspomnienia sprzed lat.

Czy oświetlenie LED sprawdzi się w kuchni?

Diody LED to energooszczędny i trwały sposób na rozświetlenie wnętrza. Niestety oświetlenie LED sprawdzają się tylko w roli oświetlenia dekoracyjnego.

Czym są warunki zabudowy i zagospodarowania terenu i jak je uzyskać?

Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu to zbiór informacji o jej przeznaczeniu, o możliwościach zagospodarowania naszej działki i doprowadzenia mediów.

Jaką zaprawę zastosować do wykończenia elewacji z klinkieru?

Do spoinowania elewacji z klinkieru najlepiej wybierać gotowe mieszanki zapraw. Ich skład jest odpowiednio dobrany, co sprawia że mają one odpowiednie właściwości i trwałość. Kolor spoin powinien nie wchodzić w zbyt duży kontrast ze ścianą, znacznie lepiej prezentują się kolory stonowane i bardziej zbliżone do siebie.

Jak wyciszyć ścianę wewnętrzną w mieszkaniu?

Wyciszenie ściany wewnętrznej w mieszkaniu wiąże się z pracami remontowymi oraz najczęściej z utratą wolnej przestrzeni na koszt grubości zastosowanych materiałów. Przy wyborze odpowiedniego materiału warto oprócz sprawdzenia właściwości akustycznych sprawdzić także, możliwość pozytywnego przeobrażenia swojego wnętrza.

Jak i gdzie stosować grzejniki kanałowe?

Grzejniki kanałowe są świetnym rozwiązaniem na ogrzewanie i cyrkulację powietrza w pomieszczeniach gdzie nie chcemy mieć, bądź nie mamy miejsca na standardowe grzejniki. Ich skuteczność i niezawodność w połączeniu ze świetną estetyką powoduje, że są coraz częściej stosowane. Grzejniki kanałowe montowane w podłodze, zapewniają nam więcej miejsca w pomieszczeniu, w którym są montowane, zachowują przy tym swoje wysokie walory estetyczne.

Jak prawidłowo wykonać podłogę na gruncie?

Odpowiednio wykonana i dobrana podłoga na gruncie ochroni nas przed stratami ciepła, przenikaniem wilgoci, stłumi drgania oraz nie ulegnie zniszczeniu nawet po bardzo długim czasie. Przy stosowaniu odpowiednich grubości warstw i jakości materiałów zapewnimy sobie spokój i komfort w jej użytkowaniu.

Po co i jak zbroić tynk?


Zbrojenie tynku pozwala na dowolne formowanie kształtów ścian i sufitów, dając nam duże możliwości w realizowaniu swoich wizji architektonicznych. Zbrojenie tynku chroni ściany i sufity przed pęknięciami i zarysowaniami, dlatego warto stosować je w każdym domu i mieszkaniu aby uniknąć nie potrzebnych remontów, wydatków i stresu z tym związanego.

Tynk akrylowy – co to takiego i gdzie się go stosuje?


Tynk akrylowy jest alternatywą dla tynków mineralnych, głównie ze względu na dekoracyjną fakturę oraz ogromną paletę kolorów. Tynk akrylowy, jest rodzajem tynków cienkowarstwowych stosowanym na zewnątrz także w systemie BSO (bezspoinowy system ociepleń) jak i dekoracyjna wyprawa wewnętrzna. Niejednokrotnie występuje w postaci gotowych mieszanek co znacznie przyspiesza prace tynkarskie.

Z czego wykonać ściankę działową?

Czy to w nowym projekcie domu, czy decydując się na gruntowny remont, chcąc podzielić wolną przestrzeń na mniejsze pomieszczenia, musimy zdecydować się na wykonanie ścianki działowej. Odpowiednia akustyka, ciężar i wytrzymałość to główne aspekty na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego materiału na naszą ściankę działową.

Salon z aneksem kuchennym – jak połączyć style?

Decydując się na kupno mieszkania stajemy często przed problemem „salon z aneksem“. Salon z aneksem zaoszczędza wiele przestrzeni, jednak to modne ostatnio rozwiązanie nie trafia do wszystkich. Wielu zastanawia się - czy można połączyć dwa wnętrza?

Kuchnia bez okna - jak skutecznie oświetlić wnętrze?

Kuchnia bez okna jest dla wielu dużym problemem. Na szczęście w kuchni bez okna, aby skutecznie rozświetlić wnętrze, nie trzeba ograniczać się jedynie do zamontowania mocniejszego oświetlenia. Pomogą luksfery czy odpowiedni dobór koloru ścian.

Kredens – mebel z duszą. Jak zastosować go w kuchni?

Kredens - dawno zapomniany, znów wraca do łask. Taki mebel jak kredens w niepowtarzalny dodatek do eleganckiego wnętrza, przede wszystkim do kuchni. Wróciła moda na stare kredensy. Coraz więcej pracy mają renowatorzy antyków.

Jak urządzić stylową jadalnię?

Jadalnia to miejsce, które łączy rodzinę przy wspólnych posiłkach. Jest sercem domu, dlatego warto włożyć odrobinę serca by urządzić modną i stylową jadalnię. Jakie wybrać meble? Jakie kolory zaostrzą apetyt? Podpowiadamy jak urządzić pokój stołowy.

Opanować chaos: jak skutecznie utrzymać porządek w kuchni?

Czy w kuchni da się skutecznie utrzymać porządek? Najprostszym sposobem na opanowanie chaosu w kuchni i utrzymanie porządku jest odpowiednie przechowywanie narzędzi kuchennych i produktów. Jak to zrobić? Podajemy proste sposoby na opanowanie chaosu w kuchni.

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu kominka w domu?

Często snujemy marzenia o własnym domu z kominkiem. Kiedy już jesteśmy blisko realizacji swojego marzenia warto bardzo dokładnie zaplanować rodzaj i miejsce kominka.

Elewacja budynku – jaki tynk wybrać?

Tynk, jako element wykończeniowy zdobi budynek i nadaje mu odpowiedni charakter oraz zapewnia estetykę między innymi dzięki różnorodnej strukturze oraz różnorodności barw. Rodzaj tynku stosowanego na elewacji budynku dobiera się w zależności od rodzaju zastosowanej izolacji cieplnej.

Cegła na elewację: klinkierowa czy licowa?


Nie zależnie od tego czy wybierzemy cegłę klinkierową czy licową mamy gwarancję trwałej i bardzo eleganckiej elewacji. Poprzez dobór odpowiedniej faktury jak i koloru cegły możemy, nadać elewacji wyjątkowy charakter.

BSO – co to takiego?


BSO w rozwinięciu to bezspoinowy system ociepleń. Stosowanie tego systemu i umiejętne położenie zagwarantuje nam zmniejszenie strat ciepła a co tym idzie spore oszczędności na ogrzewaniu. BSO powoduje że mamy dowolność w wyborze rodzaju tynku – setki kolorów jak i rodzajów faktur powodują że nasza elewacja może stać się dużo ciekawsza.

Jaki blat wybrać do kuchni?

Laminat czy drewno – to pytanie, które pada zawsze przy okazji wybierania mebli do kuchni, także blatu. Zanim podejmiemy konkretną decyzję dotyczącą wyboru blatu warto zastanowić się, jak często zamierzamy gotować i jakimi dysponujemy funduszami.

Czy można zaaranżować bibliotekę w łazience?


Zaaranżowanie biblioteki w łazience wydaje się mocno kontrowersyjne. Przy dobrym pomyśle można jednak zaaranżować bibliotekę w łazience  zapewniając naszym ulubionym książkom bezpieczeństwo.

Czy wiesz jak zmienić IP w komputerze?

Zmiana numeru IP jest przydatna do omijania limitów na RapidShare, zachowanie jako takiej anonimowości w sieci czy korzystania z danego serwisu gdy zbanują twoje konto. Oto kilka sposobów zmiany IP.

Wentylowany czy niewentylowany dach płaski?


Dach w strefie klimatycznej w jakiej znajduje się Polska pełni ważną rolę ochronną przed deszczem, mrozem i upalnym słońcem. Musi być solidnie wykonany, aby przetrwać trudne warunki i zapewnić odpowiedni klimat wewnątrz domu.

Ściany z ceramiki czy z betonu komórkowego?


Wyroby ceramiczne od wieków są stosowane do wznoszenia różnych elementów budowli w tym także ścian. Ceramiczne wyroby budowlane, w głównej mierze składają się z gliny lub iłu oraz piasku i popiołu. Charakteryzuje je bardzo dobra termoizolacyjność a także mała porowatość i nasiąkliwość. Cegły ceramiczne w porównaniu z innymi materiałami są najmniej podatne na zmienność kształtu np. pod wpływem obciążeń statycznych, ciepła lub niskich temperatur. Beton komórkowy charakteryzuje się bardzo małą gęstością objętościową (jest lżejszy od ceramiki), ma także bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła. Wynika to przede wszystkim z zawartości zamkniętych w nim makro-porów, które stanowią świetny izolator termiczny.

Czy warto wykonać strop gęstożebrowy w domu jednorodzinnym?


Decyzję o wyborze stropu powinno się podjąć przed zakupem lub zamówieniem projektu. Gdy kupujemy gotowy projekt, w dokumentacji z góry będzie ustalony jego rodzaj. Typ może odnosić się do standardowych pustaków i belek produkowanych przez cegielnie lub rozwiązań modułowych oferowanych przez przedsiębiorstwa ceramiki budowlanej. Jeśli preferujemy jakiś typ, możemy zlecić przerobienie projektu, jednak sporządzenie adaptacji będzie w zależności od wielkości projektu zazwyczaj mieściło się w przedziale 2000 – 5000 zł dodatkowego wydatku. Niedopuszczalne jest dokonywanie jakichkolwiek zmian w układzie czy typie stropu bez porozumienia z projektantem.

Czym charakteryzuje się strop typu filigran?


Strop filigran jest stropem monolitycznym, składającym się z płyty żelbetowej grubości ok. 5 cm i warstwy betonu uzupełniającego, wylewanego podczas budowy stropu. Żelbetowe płyty „filigran” pełnią rolę szalunku traconego z dodatkowym zbrojeniem w postaci przestrzennych, trójkątnych kratownic wystających poza obrys płyty betonowej, w które są wbudowane.

Strop monolityczny czy gęstożebrowy?


Strop gęstożebrowy lepiej sprawdza się przy dużych rozpiętościach, stropy monolityczne zaleca się stosować w przypadku skomplikowanych kształtów. Są to jedne z kilku powodów branych pod uwagę przy projektowaniu poziomej przegrody budynku.

Jaką podłogę wybrać, by wnętrze stało się przytulne?

Drewniana podłoga sprawia, że wnętrze staje się eleganckie a zarazem przytulne. Drewniana podłoga to niestety także dosyć wysoki koszt montażu i utrzymania. Ważne by wybrać odpowiedni gatunek drewna.

Czym charakteryzuje się strop Ackermana?


Strop Ackermana jest najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym stropem gęstożebrowym w budownictwie mieszkaniowym. Do wypełnienia stropu stosuje się ceramiczne pustaki zalewane warstwą nadbetonu. Grubość wylewki i wysokość pustaków zależą od wartości obciążeń zmiennych.

Poddasze nieużytkowe – jak ocieplić strop nad ostatnią kondygnacją?


Odpowiednie ocieplenie stropu pomiędzy ogrzewaną i nieogrzewaną kondygnacją jest istotne dla bilansu cieplnego budynku. Jednorazowy koszt związany z wykonaniem izolacji zwróci się w przeciągu kilku sezonów grzewczych.

Odwodnienie fundamentów – czym jest drenaż opaskowy?

Obecnie piwnice w domach jednorodzinnych rzadziej wykorzystywane są jako pomieszczenia do składowania lub magazynowania, a częściej jako dodatkowa powierzchnia użytkowa. Dlatego też, już podczas budowy domu, powinniśmy zwrócić uwagę na sposób ich wykonania, tak aby podczas późniejszego użytkowania utrzymać w nich podobny klimat jak w pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych.

Jak solidnie wykonać fundamenty?

Dobrze wykonany fundament stanowi bezpieczną podstawę domu. Od jakości jego wykonania zależy stabilność i trwałość całej budowli. Podstawowa wiedza jest niezbędna każdemu inwestorowi, aby mógł podjąć dobre decyzje i sprawnie ocenić jakość wykonania pracy na jego budowie.

Jak prawidłowo wykonać ogrzewanie podłogowe?


Ogrzewanie podłogowe jest bardzo wygodnym i estetycznym sposobem ogrzewania pomieszczeń, pod warunkiem, że zostanie dobrze zaprojektowane i wykonane, dlatego należy zawsze skonsultować się z fachowcami, którzy mieli już z nim do czynienia i wiedzą jakich błędów się wystrzegać.

Jak prawidłowo izolować fundamenty podczas budowy domu?

Oszczędności na położeniu dokładnej izolacji fundamentów są efektem często spotykanych przemarzniętych, zawilgoconych ścian, na których nierzadko pojawia się grzyb. Bez znaczenia jest, czy w budynku znajduje się piwnica czy nie, starannie wykonana izolacja pozwoli nam uniknąć kosztów związanych z remontem bądź naprawą przemarzniętych i zawilgoconych fundamentów i ścian.

Jakie wyróżniamy rodzaje fundamentów?

Fundament jest konstrukcją łączącą nadziemną część budynku z podłożem gruntowym. Wyróżnia się fundamenty pośrednie i bezpośrednie, ich wybór zależy od rodzaju i stanu podłoża gruntowego.

Fundamenty - jak głęboko należy posadowić budynek?

Pewne aspekty poparte wielowiekowymi doświadczeniami wymuszają posadawianie budynku w zależności od regionu kraju na głębokościach nawet do 1,4 m poniżej poziomu terenu.

Czym ocieplić poddasze - wełna czy granulat?


Ocieplenie poddasza wydawałoby się proste pod względem doboru materiału i wykonania, ale czy rzeczywiście tak jest? Duża liczba inwestorów skupia się na ociepleniu ścian zewnętrznych i podłóg na gruncie. Jednak to prawidłowo ocieplone poddasze może znacznie ograniczyć koszty ogrzewania od 10 do nawet 25 %, a dobór odpowiedniej technologii zapewni trwałość izolacji.

REKLAMA