REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pierwsze spadki czynszu za najem

W IV kwartale 2022 r. wzrost czynszu najmu wyhamował, a w przypadku dużych mieszkań stawki nawet nieco spadły. 

Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2022 roku?

Jakie wyniki osiągnęły firmy deweloperskie w 2022 roku? Jak kształtowała się sprzedaż w porównaniu z 2021 rokiem? Ile mieszkań deweloperzy mają aktualnie w ofercie? Czy wybór jest mniejszy niż rok temu? 

Na co zwrócić uwagę ubezpieczając nieruchomość w 2023 roku?

Na koniec ub. roku ceny nieruchomości były średnio o 10 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2021. Coraz więcej płacimy także za ich ubezpieczenie – średnia cena polisy w Polsce wyniosła w grudniu 394 zł.

Fotowoltaika na blokach i w firmach, a waloryzacja „Mojego Prądu”

Polska zakończyła 2022 rok z zainstalowaną fotowoltaiką umożliwiającą wygenerowanie prawie 12 GW mocy. To aż o 67% więcej niż na koniec 2021 roku. W tym czasie wprowadzono jednak nowy system rozliczeń prosumentów, co podało w wątpliwość dalszy rozwój OZE i zmniejszyło popularność programu „Mój Prąd”.

REKLAMA

Panele fotowoltaiczne - utylizacja - jak to zrobić, ile kosztuje

Panele fotowoltaiczne nadal cieszą się dużą popularnością. Ale że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

Aktywność warszawskich najemców na rynku biurowym wróciła do poziomu sprzed pandemii

Będący wyzwaniem dla gospodarki 2022 rok przyniósł wyraźną poprawę nastrojów wśród najemców na warszawskim rynku biurowym. W całym ubiegłym roku zawarto o 33% więcej umów w porównaniu z 2021 rokiem. Mniej optymistycznie do rozpoczynania kolejnych inwestycji podchodzą deweloperzy. 

Jądro Ziemi się zatrzymało. Tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Pekińskiego. Czy coś nam grozi?

Zespół naukowców z Pekinu na podstawie badań sejsmicznych twierdzi, że wewnętrzne ziemskie jądro się zatrzymało, a być może nawet zaczyna obracać się w przeciwną stronę. Zachodzące w czasie kilku dekad spowolnienie nakłada się na zmiany w innych zachowaniach planety. "To nieporozumienie" - podkreślają jednak eksperci, m.in. z belgijskiego Obserwatorium Królewskiego.

Problemy mieszkaniowe jedną z największych bolączek Polaków

Problemy mieszkaniowe Polaków. Kwestię braku mieszkań miały rozwiązać mieszkania komunalne i należące do towarzystw budownictwa społecznego (TBS-ów), ale ich udział w ogólnej liczbie nowo oddawanych lokali jest wręcz marginalny. Do tej pory nie powstała też ani jedna społeczna agencja najmu odpowiadająca na potrzeby osób z tzw. luki czynszowej. 

REKLAMA

Czy ceny mieszkań w 2023 wzrosną w związku z malejącą liczbą nowych inwestycji?

Czy już za rok na rynkach mieszkaniowych największych miast może powtórzyć się historia sprzed zaledwie dwóch lat, gdy wskutek niewystarczającej podaży nowych mieszkań gwałtownie wzrosły ich ceny? 

Ile mieszkań brakuje w Polsce?

Deficyt mieszkań wynika m.in. z konieczności ciągłego sukcesywnego odnawiania zasobu. W obecnej edycji Pulsu Nieruchomości analitycy zespołu Analizy Nieruchomości PKO PB przyjrzeli się, jak wygląda jakość warunków mieszkaniowych w Polsce.

Inwestycja mieszkaniowa wpisana w miasto, czyli jaka?

Rozproszona i chaotyczna zabudowa to jeden z palących problemów wielu polskich miast. Przeciwwagą może być projektowanie inwestycji, będących częścią tkanki miejskiej, zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju, a przy tym odpowiadających na potrzeby i problemy mieszkańców.

6% pcc od szóstego mieszkania - PZFD pisze do premiera Morawieckiego

Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Kancelarii Premiera oraz Zespołu ds. Projektowania Prac Rządu ze stanowiskiem w sprawie proponowanych ograniczeń w nabywaniu kolejnych mieszkań oraz wprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku tego typu transakcji.

DGP: Zarabiasz na wynajmie? Zapłacisz prawie 29 razy wyższy podatek!

Wynajem mieszkania już nie taki opłacalny. Przedsiębiorcy zarabiający w ten sposób zapłacą prawie 29 razy wyższy podatek od nieruchomości niż osoby prowadzące najem prywatny 

Ranking aplikacji mobilnych do wyszukiwania mieszkań na wynajem

Wybór mieszkania na wynajem to jedna z najtrudniejszych decyzji, przed którym stoi człowiek – rodzi wielkie emocje, a do tego w grę wchodzą spore pieniądze. Rynek nieruchomości w Polsce przechodzi trudny czas. Konsumentów nie stać na drogie kredyty, więc coraz więcej osób skłania się ku wynajmowi. Wolnych mieszkań jest jednak coraz mniej. Jak zatem wybrać to odpowiednie? Czy aplikacje mobilne ułatwiają ten proces? Czego oczekują od nich użytkownicy?

Ceny ofertowe mieszkań przestały rosnąć w IV kw. 2022

Ceny ofertowe mieszkań w IV kw. 2022 były o 0,2 proc. niższe w porównaniu z III kw. - wynika z raportu Otodom i Polityki Insight. Zdaniem autorów raportu, najbliższe miesiące mogą przynieść spadki cen w niektórych segmentach, zwłaszcza w mniejszych miastach i na rynku dużych mieszkań.

Zakaz montażu pieców gazowych w UE i w Polsce. Od kiedy? Co zamiast kotła gazowego?

Kolejne kraje europejskie wprowadzają zakaz wykorzystywania kotłów gazowych w nowych oraz modernizowanych budynkach. Wielu producentów urządzeń grzewczych planuje zakończenie produkcji pieców na gaz w niedalekiej przyszłości. Czy Polskę również czekają zmiany? Okazuje się, że tak. Unia Europejska, w ramach unijnej polityki klimatycznej i próby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w domach, chce zakazać kotłów gazowych w perspektywie kilku najbliższych lat. Jednocześnie intensywnie promowane są pompy ciepła jako najwydajniejsze i ekologiczne źródło ogrzewania. Czy to początek prawdziwego boomu na pompy ciepła? Dlaczego warto zainwestować w takie urządzenie już dziś?

W mieszkaniówce 2022 to symboliczny koniec boomu. Czy 2023 będzie rokiem klienta?

Ostatni kwartał 2022 r. przyniósł symboliczny, ale pierwszy od blisko 7 lat kwartalny spadek nominalnych cen mieszkań – wynika z najnowszego Kwartalnika Mieszkaniowego Otodom i Polityki Insight. Towarzyszył temu dalszy spadek obrotów, zarówno w liczbie nowych ofert jak i transakcji. Wygasał także szok popytowy na rynku najmu. Zdaniem ekspertów wraz z końcem 2022 r. zakończył się trwający od kilku lat boom na rynku mieszkaniowym.

Elektroniczny Dziennik Budowy od 27 stycznia 2023 r.

Od 27 stycznia 2023 r. będzie można prowadzić dziennik budowy w postaci elektronicznej w systemie "Elektroniczny Dziennik Budowy" (EDB). Inwestor będzie mógł wybrać, czy chce nadal prowadzić dziennik budowy w wersji papierowej, czy chce przejść na wersję elektroniczną.

Świadectwo charakterystyki energetycznej obowiązkowe przy sprzedaży lub najmie budynku i lokalu - od 28 kwietnia 2023 r.

Od 28 kwietnia 2023 r. świadectwa charakterystyki energetycznej określające zapotrzebowanie nieruchomości na energię będą obowiązkowe przy sprzedaży i wynajmie mieszkania (lokalu) lub budynku. Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju i Technologii, dzięki dokumentowi nabywca lub najemca będzie świadomy przyszłych kosztów zużycia energii.

Dofinansowanie budowy (lub remontu) domu w 2023 roku

Niektórzy w planach na 2023 r. mają budowę lub remont domu. Jedno i drugie wiąże się ze sporym wydatkiem. Wzniesienie nowego budynku to koszt kilkuset tysięcy złotych. Za generalny remont również zapłacimy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy. Na rekordowo wysokie koszty bez wątpienia wpływa szalejąca inflacja i spowodowane nią rosnące ceny materiałów budowlanych. Na szczęście w Polsce funkcjonuje wiele programów finansowych, które mogą znacznie zredukować wydatki – zwłaszcza jeśli planujemy zastosować energooszczędne instalacje lub nowoczesne rozwiązania. Na jakie konkretnie dofinansowania możemy liczyć?

Co z cenami mieszkań w 2023 w nowych inwestycjach mieszkaniowych?

Czy obniżki cen budowanych teraz mieszkań są możliwe przy aktualnych kosztach realizacji projektów? W jakich cenach oferowane będą lokale w nowych inwestycjach? Czy firmy decydują się na rozpoczynanie budów?

Wzrost czynszu za najem - w jakich krajach najwyższy?

Polscy najemcy przez rok odczuli bardzo duże podwyżki czynszów. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy te zmiany były największe w całej Unii Europejskiej.

10 stycznia - Dzień Obniżania Kosztów Energii

Dzień Obniżania Kosztów Energii, obchodzony 10 stycznia, jest doskonałą okazją do przypomnienia i zachętą do stosowania dobrych praktyk w zakresie zmniejszania zużycia energii.

Najem 2023. Czy mieszkania dalej będą drożeć?

Rok 2022 był wyjątkowo trudny dla rynku najmu nieruchomości. W wyniku wojny i związanego z nią napływu uchodźców w krótkim czasie znacznie zwiększył się popyt na mieszkania na wynajem, a wyższe stopy procentowe doprowadziły do wzrostu czynszów. Co czeka Polaków w 2023 roku?

Ceny wynajmu na chwilę się zatrzymały

Sektor nieruchomości rok 2023 zaczyna będąc pod sporą presją – deweloperzy mocno zwolnili z budową mieszkań, a zapotrzebowanie społeczne rośnie w dynamicznym tempie. Czy to oznacza dalszy wzrost cen na rynku nieruchomości?

7 zwiastunów poprawy sytuacji na rynku kredytów hipotecznych

Miniony rok 2022 nie był łatwy dla rynku kredytów hipotecznych w Polsce. Mieliśmy aż 11 podwyżek stóp procentowych, które mocno osłabiły możliwości klientów do pożyczania pieniędzy z banków. Założenia na rok 2023 wyglądają bardziej optymistycznie i być może będzie on lepszy dla kredytów hipotecznych w Polsce niż miniony rok. Jakie czynniki mogą mieć zatem wpływ na poprawę kondycji tego rynku?

Co działo się na rynku nieruchomości w 2022 roku?

Przesilenie - to zjawisko doskonale definiujące rynek mieszkaniowy w 2022 roku. Kupującym we znaki dały się rosnące stopy procentowe i zaostrzona polityka kredytowa banków, deweloperzy zaś musieli zmierzyć się z ograniczonym popytem, a nawet koniecznością wstrzymywania swoich projektów.

Milion mieszkań w Polsce ma ponad 100 lat!

Co łączy Łódź, Wrocław, Katowice, Szczecin i Bydgoszcz? Wysoki udział przedwojennych domów i mieszkań w zasobach mieszkaniowych tych miast. Jak wynika z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego ponad 2,4 mln rodzin mieszka w przedwojennych domach jednorodzinnych i kamienicach czynszowych. W dodatku ponad milion mieszkań ma ponad 100 lat!

Czy sektor mieszkaniowy będzie się konsolidował?

Czy deweloperzy mieszkaniowi biorą pod uwagę scenariusz, w którym decydują się na konsolidację z innym podmiotem? W jakiej sytuacji firmy mogłyby zacząć rozpatrywać takie rozwiązanie?

Ceny najmu luksusowych nieruchomości na świecie w 2022 - ranking miast z najwyższymi wzrostami

Według indeksu śledzącego zmiany cen na rynku najmu nieruchomości luksusowych, Prime Global Index, najem w 10 śledzonych miastach, na koniec III kwartału 2022, podrożał o 10,2% r/r. Jednocześnie oznacza to spadek z poziomu 11,9%, który został osiągnięty w marcu 2022 roku, czyli na koniec II kwartału.

Jak długo działają panele fotowoltaiczne? Jak wydłużyć ich żywotność?

Rośnie popularność instalacji fotowoltaicznych. Na koniec października 2022 r. moc zainstalowana w PV wyniosła prawie 11,5 GW. To aż o 71,2% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Część osób, które planują zainwestować w fotowoltaikę zastanawia się nad tym, jaka jest żywotność paneli. Producenci gwarantują, że ich sprawność z biegiem lat nie spadnie poniżej pewnego poziomu. Jest to jednak warunkowane kilkoma czynnikami. Podpowiadamy, ile faktycznie mogą służyć panele fotowoltaiczne i jak dbać o nie, aby maksymalnie ten czas przedłużyć.

Ile wybudowano mieszkań czynszowych w 2022 roku?

„Przewiduje się, że w latach 2019-2025 łączne efekty budownictwa gminnego osiągną ponad 150 tys. lokali mieszkalnych” – zapowiadał rząd. Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile ich do tej pory powstało, i ile może powstać na podstawie wydanych pozwoleń na budowę.

Czy ceny mieszkań spadną w 2023?

Czy ceny mieszkań spadną w 2023? Ceny ofertowe mieszkań od maja do listopada 2022 r. spadły w 15 z 17 badanych miast. Zmiana sytuacji na rynku jest możliwa dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Popyt może wzrosnąć jeśli dojdzie do uruchomienia programu „Pierwsze mieszkanie” oraz jeśli KNF złagodzi zasady wyliczania zdolności kredytowej dla kredytów ze stałym oprocentowaniem.

Ankieta: 45 proc. agentów nieruchomości przewiduje spadek popytu na mieszkania

Ponad połowa agentów nieruchomości spodziewa się w przyszłym roku stabilizacji cen mieszkań na rynku pierwotnym i spadku cen na rynku wtórnym - wynika z ankiety Metrohouse przeprowadzonej w grudniu. 45 proc. uważa, że popyt na mieszkania będzie spadać, jedna trzecia - że będzie podobny jak teraz.

Dobra luksusowe w Polsce rosną w siłę

Mimo pogarszającej się na całym świecie sytuacji gospodarczej i silnego osłabienia nastrojów konsumenckich, dobra luksusowe jak zawsze są odporne na wahania koniunktury. Ani wysoka inflacja, trwająca wojna na Ukrainie i walki państw z konsekwencjami pandemii Covida, nie zatrzymały wzrostu tego rynku. Jak wynika z raportu Bain & Company, całkowita wartość rynku dóbr luksusowych, czyli m.in. nieruchomości, jachtów, samolotów, aut, wzrosła w 2022 r. o 21%.

NBP: realne ceny mieszkań zaczęły spadać w III kw. 2022 r.

Ceny mieszkań w III kw. 2022 r. w ujęciu nominalnym wzrosły, ale w ujęciu realnym zaczęły spadać, szczególnie wyraźnie w Warszawie – podał Narodowy Bank Polski w środowym raporcie o sytuacji na rynku nieruchomości w III kw. 2022 r.

Wcześniejsza spłata kredytu mieszkaniowego a prowizja

Kwestią, czy prowizja za udzielenie kredytu mieszkaniowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu w sytuacji wcześniejszej spłaty tego kredytu, czy też jest to koszt niedotyczący okresu obowiązywania umowy, zajmie się w styczniu 2023 roku Sąd Najwyższy. Pytanie do SN skierował szczeciński sąd.

Selektywna zbiórka odpadów budowlanych i rozbiórkowych (podział na 6 frakcji) od 2023 roku

Od 1 stycznia 2023 r. odpady budowlane i rozbiórkowe będą podlegać selektywnej zbiórce w podziale na co najmniej sześć frakcji. Nowe przepisy nie dotyczyć będą jednak gospodarstw domowych i punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego od 2023 roku

1 stycznia 2023 r. ruszy Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego. System c-KOB umożliwi założenie i prowadzenie książki obiektu budowlanego, wprowadzanie informacji o ekspertyzach i badaniach technicznych oraz danych dotyczących kontroli okresowych.

2022 rok weryfikuje cele mieszkaniowe: obniżamy oczekiwania dotyczące wielkości, standardu i lokalizacji

Zielona transformacja na rynku nieruchomości - etap

8 na 10 firm, których reprezentanci wzięli udział w globalnym badaniu Forrester, zadeklarowało, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy skupią się na wdrożeniu zrównoważonych inicjatyw. Motywacją jest oczywiście klient. Doskonale widać to w sektorze nieruchomości, który jest języczkiem u wagi w zielonej transformacji.

Budownictwo w erze dekarbonizacji – cele, zasady, przepisy

Dekarbonizacja budownictwa jest ważnym elementem w dążeniu do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatu. Oznacza to, że budynki muszą być projektowane, budowane i użytkowane w sposób, który zmniejsza emisje gazów cieplarnianych, a nie tylko zmniejsza zużycie energii. Branża budowlana, w tym deweloperzy i zarządcy budynków stoją dziś przed wyzwaniem, od którego nie ma odwrotu. Zeroemisyjne technologie i rozwiązania oznaczają nową erę w historii budownictwa.

Rynek kredytów hipotecznych w 2022 roku - podsumowanie

Kończący się 2022 rok nie był łatwym rokiem dla kredytobiorców. 11 podwyżek stóp procentowych na przestrzeni roku , a także galopująca inflacja, która doszła już do poziomu 17,9% zdecydowanie pogorszyły sytuację finansową Polaków.

Perspektywy w nieruchomościach 2023. W co inwestować?

Nieuchronnie zbliża się koniec roku, a prognozy na 2023 roku z jednej strony wskazują na dużą ostrożność wśród inwestorów i instytucji finansowych, z drugiej dają szansę na nowe otwarcie. Specjaliści twierdzą, że to dobry moment na inwestowanie z uwagi na dostępność atrakcyjnych aktywów w zdyskontowanych cenach.

Czy podwyższać ceny wynajmu? Eksperci odradzają

Rosnąca inflacja oraz utrzymujący się popyt na rynku mieszkań skłaniają właścicieli do podnoszenia czynszów za wynajem. Taka decyzja niesie jednak ze sobą ryzyko zerwania umowy i tymczasowej utraty dochodu – uważają analitycy. Co zrobić, by nie ponieść strat, a kontakt z lokatorem układał się przez lata?

Jaka choinka świąteczna - naturalna czy sztuczna? Co radzą leśnicy?

Jak co roku, przed Świętami Bożego Narodzenia pojawia się choinkowy dylemat. Co wybrać - żywe drzewko czy sztuczne? Wygodę, którą daje plastikowa choinka czy świeży zapach świerkowych i sosnowych gałęzi wnoszący do domu mroźny zapach zimy i wspomnienie czytanych wieczorami baśni?

Rynek biurowy 2023 - prognozy

W 2023 roku biura będą droższe, a ich dostępność w topowych lokalizacjach największych miast mniejsza.

Co czeka rynek biurowy w 2023 roku?

Colliers podsumowuje najważniejsze wydarzenia i trendy 2022 r. na rynku biurowym i dzieli się prognozami na kolejne 12 miesięcy.

Kredyt 2% z dopłatą i Konto Mieszkaniowe z premią. Program "Pierwsze Mieszkanie"

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało system wsparcia dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie – Program Pierwsze Mieszkanie. Pierwsze rozwiązanie to system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania. Drugie to konto oszczędnościowe na jego zakup. Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii zapowiedział 16 grudnia 2022 r., że Program Pierwsze Mieszkanie powinien wystartować 1 lipca 2023 r.

Czy odmrożenie kredytów hipotecznych wystarczy, by ruszyła sprzedaż mieszkań?

Czy wyhamowanie podwyżek stóp procentowych i zniesienie rekomendacji KNF, która drastycznie obniża zdolność kredytową, sprawiłoby zdaniem deweloperów, że klienci wrócą do biur sprzedaży? Czy odblokowanie dostępu do finansowania w bankach może przyczynić się do realnej poprawy popytu, przy utrzymaniu wzrostu wynagrodzeń oraz poziomu stawek na rynku wynajmu?

REKLAMA