REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadectwa energetyczne – nowy obowiązek właściciela nieruchomości

Świadectwa energetyczne budynku pomagają oszczędzać
Świadectwa energetyczne budynku pomagają oszczędzać
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

28 kwietnia weszło w życie nowe prawo dotyczące obowiązku przygotowania dokumentu zwanego świadectwem charakterystyki energetycznej budynku. Jednak co tak naprawdę oznacza to dla właścicieli mieszkań? 

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej 

Od teraz kupujący bądź wynajmujący mieszkanie musi otrzymać świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu, a informacja o jego przekazaniu jest odnotowana w akcie notarialnym. Określa ono zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną do ogrzewania, wentylacji czy przygotowania ciepłej wody. Może być sporządzony w wersji papierowej lub elektronicznej. Zawsze jednak musi zawierać numer przypisany w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków i podpis uprawnionej osoby. Świadectwo jest ważne przez 10 lat, o ile nie zostaną przeprowadzone prace modernizacyjne. Zalicza się do nich działania, które mogą zmienić zużycie energii: np. wymiana okien, źródła ciepła czy docieplenie budynku.

REKLAMA

Cel: ułatwić dostęp do informacji o kosztach utrzymania mieszkania

Czemu ma służyć nowe prawo? Ma promować efektywne energetycznie budownictwo i uświadamiać na temat możliwości oszczędzania energii w budynkach.

– Wprowadzona zmiana przede wszystkim pozwoli kupującym łatwo oszacować, jakie będą koszty utrzymania lokalu. Nie każdy pamięta o tym, aby wybierając mieszkanie, uwzględniać również wydatki na eksploatację. Zazwyczaj, biorąc pod uwagę finanse, nabywcy zwracają uwagę na koszt metra kwadratowego i niekiedy również na dodatkowe wydatki, związane z kredytem czy taksą notarialną. Tymczasem zapotrzebowanie na energię to ważna informacja, która wpływa na domowy budżet przez cały czas – zauważa Tomasz Bednarek z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.

Obowiązki dla dewelopera i właściciela

REKLAMA

Jakie obowiązki spoczywają na deweloperze, a jakie na właścicielach mieszkań? Inwestor musi dołączyć świadectwo charakterystyki energetycznej całego budynku do zawiadomienia o zakończeniu budowy czy wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Z kolei właściciel mieszkania musi zlecić przygotowanie takiego dokumentu, jeśli zamierza sprzedać lub wynająć komuś swoje M.

– Warto pamiętać, że obowiązek ten spoczywa tylko na tych, którzy mają w planach sprzedaż lub wynajem. Jeśli zatem ktoś korzysta z mieszkania na własny użytek, nie musi posiadać takiego dokumentu – tłumaczy Tomasz Bednarek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadectwo charakterystyki energetycznej – kto może sporządzić? 

Dokument może sporządzić wyłącznie osoba uprawniona w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Lista ta jest dostępna na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jeśli świadectwo nie zostanie przekazane przy sprzedaży czy wynajmie lokalu, właścicielowi może grozić kara nawet do kilku tysięcy złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA