REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przebiegał proces budowy domu w 2022 roku? – Raport

dom jednorodzinny
dom jednorodzinny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dla 35% stawiających dom przekroczenie budżetu było jedną z największych trudności, na jakie natrafiły. Podobny odsetek stanowiły osoby, które zmagały się z formalnościami prawnymi.

Najwięcej trudności sprawiały kwestie budżetowe

Najczęściej odnotowanymi trudnościami, na jakie natrafiały osoby budujące dom, było przekroczenie budżetu. Odpowiedzi takiej udzieliło 35% respondentów. Podobny odsetek osób miał problemy z kwestiami formalno-prawnymi (34%) oraz zbilansowaniem budżetu (34%).

REKLAMA

Co 3 inwestor deklarował, że trudność sprawiło mu znalezienie ekipy budowlanej. 27% respondentów miało również problemy w sprawowaniu nadzoru nad fachowcami.

REKLAMA

Problematyczne dla niektórych osób było zakupienie materiałów budowlanych. Brak dostępności tego typu towarów utrudniło budowę 16% badanych. Podobny odsetek zmagał się z wyborem projektu (15%) oraz decyzją w kwestii zakupu działki (13%).

Rzadziej deklarowano problemy związane z uzyskaniem kredytu (10%). Dla niektórych osób trudność sprawiły również problemy osobiste (np. zdrowotne). Odsetek osób, które udzieliły takiej odpowiedzi wyniósł 7%. Dla 5% wyzwaniem okazały się kwestie związane z zabezpieczeniem placu budowy.

8 na 10 inwestorów wykonało część prac własnoręcznie

Jednym ze sposobów na usprawnienie procesu budowy domu może być wykonanie części prac własnoręcznie. Taką decyzje podjęło 82% inwestorów. Wśród najpopularniejszych deklarowano malowanie ścian (75%), wniesienie mebli (62%) oraz montaż płytek lub paneli (49%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Niektórzy respondenci samodzielnie montowali armaturę (41%) oraz płyty G-K (35%). Instalacją elektryczną na własną rękę zajęło się 31% ankietowanych. Natomiast na samodzielny montaż mebli w zabudowie zdecydowało się 20% osób. Część inwestorów podjęła się również prac związanych z instalacją hydrauliczną. Odsetek respondentów, którzy udzielili takiej odpowiedzi, wyniósł 17%. Na samodzielne zamontowanie urządzeń typu smart home zdecydowało się 19% badanych.

Rzadziej podejmowano się bardziej specjalistycznych zadań, zwłaszcza tych wymagających posiadania odpowiedniej wiedzy i sprzętu. Wśród takich prac znalazły się m.in.: brukowanie (15%), tynkowanie (13%), murowanie (13%) oraz montaż okien i drzwi (9%). Najrzadziej podejmowano się samodzielnego montażu instalacji gazowej – odsetek takich osób wyniósł 2%.

Osoby, które wybudowały dom w całości bez udziału ekipy budowlanej, stanowiły 4%.

70% buduje dom bez pośrednika odpowiedzialnego za kwestie formalne

Jedną z najczęściej sygnalizowanych trudności w procesie budowy domu były kwestie związane z formalnościami. Większość respondentów deklarowała, że sprawami takimi zajęła się osobiście, przychodząc do urzędu. Odpowiedzi takiej udzieliło 75% ankietowanych. 

3 na 10 osób skorzystało z usług pośrednika w tej kwestii. Rzadziej, bo w 23% przypadków, decydowano się na dopełnienie formalności przez internet. Niektóre osoby zrobiły to również telefonicznie (21%) lub korespondencyjnie (19%).

Źródło: oferteo.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA