REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deweloperzy stawiają na OZE – jakie oszczędności?

OZE
OZE
Krzysztof Nalewajko
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Kluczową rolę w ochronie środowiska odgrywają dziś nowe inwestycje. We współczesnym budownictwie zauważalny jest wyraźny trend zielonych rozwiązań. Na co stawiają deweloperzy?

Fotowoltaika przede wszystkim 

Najpopularniejszym rozwiązaniem bazującym na OZE, stosowanym przez współczesnych deweloperów, jest fotowoltaika. Widok paneli PV na budynkach nie jest dziś dla nikogo niczym zadziwiającym. Plusem fotowoltaiki bez wątpienia są szerokie możliwości montażowe. Współczesna technologia instalacji PV umożliwia wykorzystanie w tym celu niemal każdej powierzchni, bez względu na jej usytuowanie. 

REKLAMA

Niektórzy deweloperzy zostawiają przyszłym mieszkańcom wybór dotyczący ewentualnego montażu paneli fotowoltaicznych – wyjaśnia Martyna Budziszewska ekspert firmy RealCo. Osoby, które zdecydują się zainwestować w fotowoltaikę, mogą skorzystać z różnych form rządowego wsparcia. 

Pompa ciepła – technologia przyszłości

Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się pompy ciepła, czyli nowoczesne systemy grzewcze, które pobierają ciepło z powietrza lub gruntu i przekazują je do domowej instalacji. Pompa ciepła to według wielu ekspertów technologia przyszłości. Urządzenie wykorzystuje energię odnawialną, zmniejsza emisję dwutlenku węgla nawet o 20% w porównaniu do kotłów gazowych, a w połączeniu z fotowoltaiką – pozwala znacznie obniżyć koszty ogrzewania budynku. Co więcej, podobnie jak instalacja PV, podnosi wartość inwestycyjną domu. 

Nowoczesne inwestycje to energooszczędne inwestycje

We współczesnym budownictwie rządzi energooszczędność. Deweloperzy chętnie stawiają na rozwiązania, które nie tylko chronią środowisko naturalne, ale także zmniejszają koszty utrzymania nieruchomości.

REKLAMA

Idea energooszczędności realizowana jest na różne sposoby. Kluczowe znaczenie ma inteligentne planowanie inwestycji w przestrzeni, które pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał miejsca i okolicznej natury na rzecz oszczędności prądu i ciepła. Projekty nowoczesnych domów to dopasowana architektura i geometria oraz właściwa izolacja termiczna. Wśród najpopularniejszych rozwiązań wymienimy dobór odpowiednich okien i ulokowanie ich na konkretnych ścianach, wybór oświetlenia LED czy montaż inteligentnych systemów zarządzania obiektem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ciekawą opcją, chętnie wykorzystywaną przez deweloperów, jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Rekuperacja opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez urządzenie zwane rekuperatorem. Rekuperator kontroluje ruch powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczenia, a także odzyskuje ciepło z nagrzanego powietrza. Innymi słowy, system wentylacji mechanicznej wymienia zużyte powietrze na świeże, pozbawione kurzu, smogu i alergenów, a także wykorzystuje ponownie energię z powietrza wywiewanego. Dzięki temu domownicy mogą oddychać pełną piersią czystym powietrzem, a także oszczędzają na ogrzewaniu – dodaje Martyna Budziszewska. 

Mądrze zaplanowana zieleń w duchu eko 

Duże znaczenie we współczesnych inwestycjach mają zielone rozwiązania. Mimo że nie wiążą się z OZE czy energooszczędnością, to także przyczyniają się do ochrony środowiska. Bujne, naturalne rośliny oraz nasadzenia deweloperskie (nie tylko dojrzałe okazy drzew, ale też krzewy, byliny i kwiaty) oczyszczają powietrze z toksycznych substancji wydzielanych przez pojazdy spalinowe czy uwalnianych przez beton i zabudowania. 

Co więcej, roślinność tworzy wokół inwestycji przytulny klimat, pożądany przez inwestorów a w efekcie służący mieszkańcom. Priorytetem dla wielu kupców jest dziś bowiem bliskość przyrody, która daje uczucie wytchnienia, odpręża i znacznie podnosi komfort codziennego funkcjonowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA