REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród i kwiaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czerwone rośliny ogrodowe – GALERIA

Czerwone rośliny ogrodowe – mieczyki, berberysy, pigwowce, kamelie, pelargonie. To tylko niektóre z czerwonych roślin, które możemy posadzić w naszym ogrodzie. Czerwone rośliny nie tylko ożywią nasz ogród, lecz także mogą być źródłem zdrowych owoców, którymi będziemy się cieszyć przez całe lato.

Projektowanie ogrodu - GALERIA

Projekt ogrodu powinien obejmować rośliny, alejki, oczka wodne czy stawy i elementy małej architektury. Warto się zastanowić gdzie zbudować posadzkę, na której postawimy meble ogrodowe i jakie miejsce będzie najlepsze do stworzenia skalniaka. Pamiętajmy, że nasz ogród ma być nie tylko piękny, lecz także funkcjonalny.

Basen w ogrodzie - GALERIA

Basen kryty lub odkryty, naziemny lub trwale ulokowany w gruncie – wybierzmy taki, który spełni nasze oczekiwania. Jeśli chcemy, aby basen był nie tylko miejscem do pływania, lecz także do zabawy, zainwestujmy w urządzenia tworzące sztuczne fale, kaskady i gejzery.

Woda w ogrodzie

Woda jest obecna w ogrodzie w różnych formach – jako woda używana do podlewania roślin, woda w stawie czy oczku wodnym, a także jako woda tworząca fontannę lub spływająca po kaskadzie. Woda może sprawić, że ogród stanie się wyjątkowy.

REKLAMA

Najpopularniejsze grzyby jadalne

Borowiki, kurki i koźlarze to najpopularniejsze grzyby jadalne. Grzyby dodajemy do zup, sosów, sałatek czy bigosów. Oprócz tego grzyby możemy zjadać same – wystarczy je podsmażyć na maśle. Grzyby są ważnym dodatkiem do dań w wielu kuchniach europejskich, a zwłaszcza w kuchni polskiej.

Zimowity jesienne – sadzenie

Zimowity jesienne są ostatnim kwitnącymi kwiatami wśród roślin bulwiastych i cebulowych przed nadejściem jesiennych chłodów. Zimowity jesienne są bardzo podobne do popularnych krokusów mogą być namiastką wiosny na rabatach przed nastaniem zimy. Zobacz kiedy posadzić cebulki Zimowitów i jakich potrzebują warunków?

Czy wiesz jak zwalczać nornice w ogrodzie?

W Twoim ogrodzie zadomowiły się nornice i nie potrafisz dać sobie z nimi rady? Może tych kilka pomysłów pomoże Ci pozbyć się problemu.

Czy wiesz jak odkazić wodę w studni?

Czyszczenie studni jest zajęciem bardzo pracochłonnym, wymagającym chlorowania. Oto kilka moich wskazówek, dzięki którym woda w studni będzie nadawała się do picia.

REKLAMA

Czy wiesz jak dbać o narzędzia ogrodnicze?

Od wiosny do późnej jesieni  w pracach ogrodowych niemal codziennie używamy różnych narzędzi ogrodniczych. Po skończonej pracy nie zawsze mamy czas i ochotę, żeby je odpowiednio oczyścić i zabezpieczyć. Jeśli jednak chcemy, żeby służyły nam przez wiele lat, musimy szczególnie zadbać o nie po sezonie.

Zanokcica gniazdowa (Asplenium)

Zanokcica gniazdowa pochodzi z podrównikowych lasów Azji i Afryki. Potocznie zwana jest „ptasim gniazdem”. Zanokcica gniazdowa porasta zarówno gałęzie drzew, jak i skały, ale częściej występuje na drzewach – w cieniu ich koron. Liście Asplenium są intensywnie zielone, posiadają charakterystyczny ciemny nerw przechodząc przez środek liścia, osiągają długość jednego metra i szerokość 25 centymetrów.

Werbena ogrodowa – doskonała roślina na balkon i taras

Werbena ogrodowa uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Powstała w wyniku skrzyżowań wielu gatunków werben. Werbena ogrodowa pochodzi z Ameryki. Charakteryzuje się zwartym, nieregularnym pokrojem. Pędy werbeny pokryte są włoskami, liście są podłużne i karbowane. Werbena ogrodowa kwitnie od lipca do jesieni. Drobne, pięciopłatkowe kwiaty w zależności od odmiany mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone; jednolite lub z tzw. oczkiem. Werbena ogrodowa osiąga do 40 cm wysokości.

Syningia ogrodowa (Gloksynia – Sinningia hybryda)

Syningia ogrodowa pospolicie nazywa jest gloksynią. Syningia ogrodowa to jedna z bardzo popularnych kwitnących roślin doniczkowych. Ojczyzną syningii jest Brazylia. W naturalnym środowisku syningia ogrodowa rośnie w wilgotnych lasach tropikalnych. Cała nadziemna część gloksynii jest owłosiona.

Storczyki sympodialne i monopodialne – jak je rozróżnić?

Storczyk to jedne z najbardziej popularnych roślin. Na runku jest wiele odmian i gatunków storczyków, które różnią się od siebie kształtem kwiatów i bulw, a także sposobem pielęgnacji. Zobacz jak odróżnić poszczególne gatunki storczyków.

Rośliny w skrzynkach na parapetach, balkonie i tarasie

Wraz z nadejściem wiosny możemy przystąpić do upiększania naszych balkonów, parapetów i tarasów. Aby przez cały czas cieszyć się barwnymi kwiatami na balkonie, powinniśmy je prawidłowo dobrać. Roślinom musimy zapewnić odpowiednie warunki glebowe – kupić właściwą ziemi, nawozić i podlewać w zależności od potrzeb konkretnej rośliny. Zwróćmy też uwagę na warunki świetlne na naszym parapecie, balkonie czy tarasie.

10 zasad sadzenia cebul kwiatowych w donicach

Jakie są zasady sadzenia roślin cebulowych? Jaką wybrać donicę? Jaką kupić ziemię? Na jakiej głębokości sadzić rośliny w donicach? Jak wybrać najlepsze miejsce dla roślin? Jak często podlewać rośliny? Zobacz poradnik.

Rośliny balkonowe odporne na suszę i upały

Balkony usytuowane od południowej strony budynku silnie nagrzewają się podczas upałów. W takich warunkach kwiaty wielu roślin balkonowych szybko więdną. Równie często na kwiatach balkonowych powstają żółte plamy wypalone przez słońce. Możemy temu zapobiec jeśli na swoim balkonie będziemy uprawiać gatunki roślin odporne na wysokie temperatury i dobrze znoszące niedobór wody.

Storczyk Falenopsis (Phalaenopsis)

Storczyk falenopsis jest najłatwiejszy w uprawie. Nie ma zbyt wygórowanych wymagań, a jego wspaniałe, duże kwiaty – gładkie, w kropki, w paski, w wielkie plamy – długo cieszą wzrok. W naturalnym środowisku storczyk falenopsis występuje w Filipinach, Himalajach i Australii.

Paphiopedilum – Sabotek piękny „pantofelek Wenus”

Paphiopedilum zwany sabotkiem w przeciwieństwie do innych storczyków, pochodzi ze wschodniej Azji oraz z wysp na Pacyfiku. Sabotki to głównie tropikalne storczyki naziemne. Paphiopedilum mają wiązki korzeni lub kłącza i nie tworzą pseudobulw. Skórzaste liście są zielone, centkowane lub marmurkowate, w zależności od gatunku.

Storczyk Motylnik (Oncidium)

Storczyki – rodzaj Oncidium jest jednym z najbogatszych w rodzinie Orchidaceae. Są to wspaniałe storczyki, o bardzo ładnych i kolorowych kwiatach – żółtych z bordowymi lub brązowymi wzorami, które przypominają kształtem kolorowe motyle. W naturalnym środowisku storczyki występują w tropikalnej lub subtropikalnej Ameryce – od Florydy i Meksyku aż do Brazylii.

Ukorzeniacze

Ukorzeniacze to substancje, które pomagają roślinie wypuścić korzenie – dzięki temu roślina lepiej umacnia się w ziemi. Ukorzeniacie to substancje w formie pudru lub tabletek do sporządzania roztworu, które zwierają auksyny i fungicydy. Auksyny pobudzają ukorzenianie. Fungicydy natomiast mają zabezpieczyć sadzonki przed gniciem i wpływają na zdrowotność roślin.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Hortensja pochodzi z Ameryki oraz Azji. Od wielu lat uprawiana jest zarówno w mieszkaniu, na balkonie, jak i w ogrodzie. Do najpopularniejszych odmian należy hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Jest ona najbardziej atrakcyjna i występuje w wielu kolorach. Możemy spotkać odmiany o kwiatach niebieskich, różowych, czerwonych, białych oraz wielu odcieniach wyżej wymienionych barw.

Hibiscus rosa-sinensis – róża chińska

Róża chińska pochodzi z Chin. Jest to wieloletnia, wiecznie zielona krzewinka, która osiąga do 1,5 metra wysokości. W miejscach naturalnego występowania róży chińskiej używana jest jako piękny, kolorowy żywopłot. Róża chińska charakteryzuje się błyszczącymi liśćmi o różnych kształtach, przeważnie ostro zakończonych. Hibiskus rosa-sinensis ma bardzo dekoracyjne, duże kwiaty, z wnętrza których wyrasta słupek wraz z pręcikiem.

Gardenia jasminoides – gardenia

Gardenia to wiecznie zielony krzew pochodzący z Azji Wschodniej. Gardenia posiada błyszczące, eliptyczne, skórzaste liście. Na końcach pędów w kątach liści znajdują się duże kwiaty. Pojawiają się one na przełomie stycznia i lutego. Kwiaty gardenii mają barwę białą, czasem żółtą oraz silny i przyjemny zapach, który przypomina woń jaśminu. Gardenia jasminoides i jej odmiana Veitchii, to najlepiej nadające się do uprawy domowej gardenie.

Figowiec pnący (Ficus pumila)

Figowiec pnący pochodzi z Chin, Wietnamu i Japonii. Ma naprzeciwległe liście, które osadzone są na wierzchołkach dorosłych pędów i osiągają od 2 do 5 cm. Figowiec pnący tworzy korzenie czepne. Można uprawiać go jako roślinę pnącą lub płożącą. Figowiec najlepiej rośnie w kuchni lub w łazience.

Chamaedorea – palma górska

Palma górska to miniaturowa forma, która rośnie wolniej niż inne gatunki. Ma ona cienkie, pierzaste liście. Zgrubiały pień palma górska tworzy z obumarłych pióropuszy, natomiast młode liście wyrastają ze środka rośliny. Niepozorne kwiatostany w kształcie złożonego kłosa pojawiają się u młodych palm górskich późną wiosną.

Ananas w doniczce – uprawa i pielęgnacja egzotycznej rośliny

Ananas należy do rodziny Bromeliaceae. Pochodzi z Brazylii. W Europie pojawił się po raz pierwszy w końcu siedemnastego wieku. Ananas należy do owoców egzotycznych, które można wyhodować w domu. Ananas hodowany w warunkach domowych nie ma jadalnych owoców, spełnia wyłącznie funkcję dekoracyjną.

Jukka (Yucca) – jak ją pielęgnować?

Naturalnym środowiskiem jukki są rejony Ameryki Środkowej i zachodnich Indii, gdzie jukki osiągają do 12 metrów wysokości. W naszych rejonach istnieją gatunki, które w okresie swojej młodości rosną bardzo powoli i z tego względu nadają się do hodowli we wnętrzach. Jukka to roślina tania, łatwa w pielęgnacji i jeszcze łatwiejsza do rozmnażania.

Scindapsus (Rafidofora)

Rafidofora to roślina należąca do rodziny obrazkowatych. Liście rafidofora przypominają liście bluszczu – mają kształt serca, są skórzaste o ciemnozielonym zabarwieniu. Do najbardziej znanych i najpiękniejszych odmian scindapsusa należy Scindapsus aurea. Ma liście pokroju marmurkowatego, z żółtobiałym wzorem. Kwiaty scindapsusa są niepozorne i pojawiają się pod koniec lata.

Opuncja (Opuntia)

Opuncja to jeden z najbardziej popularnych i rozpowszechnionych kaktusów. Opuncja pochodzi z Ameryki. Zasięg występowania opuncji rozciąga się od Kanady po Patagonię. Na świecie istnieje ponad 300 odmian opuncji. W warunkach domowych kwitną tylko niektóre z nich. Kwitnienie opuncji przypada na wiosnę i lato. Niektóre gatunki są wytrzymałe na mróz.

Monstera dziurawa (Montera deliciosa)

Monstera dziurawa (Montera deliciosa) należy do popularnych roślin pokojowych. Bardzo szybko rośnie, dlatego potrzebuje dużo miejsca. Mimo grubego pnia, należy do roślin pnących. Monstera dziurawa posiada efektowne, duże, błyszczące, skórzaste liście, które osiągają do 46 cm długości. W starszych liściach pojawiają się głębokie wcięcia lub otwory. Jej kwiaty są bardzo charakterystyczne. Składają się z zielonkawobiałej pochwy i stożkowatej, kredowobiałej kolby. Monstera dziurawa ma jadalne owoce o ananasowym zapachu.

Jak podlewać kwiaty będąc na urlopie?

Kwiaty doniczkowe w domu mogą stać się problemem wtedy, gdy planujemy urlop. Rośliny doniczkowe wymagają regularnego podlewania – potrzebują odpowiedniej ilości wilgoci. Dlatego przed wyjazdem na urlop warto pomyśleć o stworzeniu kwiatom odpowiedniego mikroklimatu.

Wanilia płaskolistna (Vanilla planifolia)

Wanilia płaskolistna (Vanilla planifolia) to roślina należąca do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). W stanie naturalnym występuje w Ameryce Południowej i Środkowej. Wanilia płaskolistna jest epifitem korzystającym ze składników pokarmowych znajdujących się w obumarłych pniach i konarach drzew, które służą jej za podpory. Jej owoce, popularnie zwane laskami, są znaną i niezwykle cenioną przyprawą kulinarną. Wanilii używamy do ciast, tortów i lodów.

Kaktusy – uprawa i pielęgnacja

Kaktusy należą do rodziny sukulentów. Większość okazów pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej. Kaktusy są łatwe w uprawie i pielęgnacji. Mogą służyć jako element dekoracji wnętrz, ale sprawdzają się również w ogrodzie. Kaktusy to idealne kwiaty dla tych, którzy zapominają o podlewaniu.

Jak uprawiać cytrusy w mieszkaniu?

Cytrusy należą do rodziny rutowatych. To rośliny śródziemnomorskie, które dobrze rosną w warunkach domowych. Cytrusy pochodzą głównie ze wschodniej Azji. Są to rośliny zimozielone, bardzo wrażliwe na mrozy. Na lato można je wystawić do ogrodu lub na taras, jesienią jednak muszą powrócić znów do mieszkania.

Jak pielęgnować dracenę?

Dracena (Dracaena L.) pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki. Występuje kilka odmian draceny: dracena deremańska, dracena wonna, dracena smocza, dracena sandera, dracena obrzeżona. Rośliny te mają dekoracyjne, zielone lub wielobarwne, lancetowate liście. Z wierzchołka pędu wyrastają wciąż młode liście, natomiast najstarsze obumierają i stopniowo ogałacają pień. Niektóre draceny wydają duże, białe lub biało-kremowe, pachnące kwiaty.

Amarylis (Hippeastrum)

Amarylis (Hippeastrum) pochodzi w Południowej Ameryki i zakwita już wczesną wiosną. Kwiaty hippeastrum pojawiają się znacznie wcześniej niż liście. Są w kolorze białym, różowym, szkarłatnym, ciemnoczerwonym lub pomarańczowym. Hippeastrum osiąga do 60 cm wysokości i 45 cm szerokości.

Chlorophytum (Zielistka)

Zielistka to powszechnie znana roślina doniczkowa, bardzo często uprawiana w naszych domach. Pochodzi z Afryki Południowej i należy do rodziny liliowatych (Lilliaceae). Zielistka jest rośliną o dużej odporności na różnego rodzaju niedogodności: gorsze warunki świetlne, wahania temperatury, a także krótkotrwałe przesuszenie ziemi. Zielistka otoczona dobrą opieką tworzy charakterystyczne rozłogi przypominające zawieszone w powietrzu gigantyczne pająki, które można wykorzystać do rozmnażania.

Asparagus – uprawa i pielęgnacja

Asparagus wyglądem przypomina paproć, ale jest spokrewniony ze szparagiem jadalnym. Pochodzi z Afryki. We wnętrzach asparagus stwarza atmosferę tropikalnej dżungli. Większość odmian asparagusa ma małe delikatne kwiaty, które późnym latem zamieniają się w jasnoczerwone jagody. Jego charakterystyczną cechą są jasnozielone zwisające gałązki pokryte cienkimi jak igły liśćmi.

Zielona jesień w domu

Nic tak nie ozdobi mieszkania jak żywe, zielone rośliny. Soczysta zieleń liści urozmaicona gdzieniegdzie kolorowymi kwiatami wnosi do wnętrza powiew lata. Szczególne znaczenie ma to właśnie jesienią, gdy tęsknimy za ciepłem i zielenią. Wystarczy jedna roślina umieszczona w pokoju, aby nabrał on całkiem innego charakteru.

Floksy – kwiaty od wiosny do jesieni

Nazwa floks pochodzi z języka greckiego i oznacza płomień. Floksy zawdzięczają ją prawdopodobnie jaskrawym kwiatom pierworodnego gatunku. Floks nazywany jest również płomykiem.

Wrzosy w doniczce

Wrzosy coraz częściej uprawiane są w doniczkach oraz innego rodzaju pojemnikach i wykorzystywane są do ozdoby wnętrz, balkonów. Wrzosy osiągają nawet 50 cm wysokości. Najbardziej popularny jest wrzos zwyczajny, który pochodzi z Europy i Azji Mniejszej. Wrzos jest bardzo charakterystyczny ze względu na kwiaty, które w zależności od odmiany mają barwę różową, białą, purpurową lub czerwoną. Wrzos kwitnie od końca lipca do października.

Mrówki w ogrodzie

Mrówki w ogrodzie bywają pożyteczne, lecz czasem mogą wyrządzić szkody. Mrówki są często niezauważane dopóki nie staną się utrapieniem. Co zrobić aby mrówki nie były problemem w naszym ogrodzie?

Winogrono w ogrodzie

Winogrono w ogrodzie może być nie tylko ładnym elementem ozdobnym – pnączem porastającym ściany altanek czy pergole, lecz także rośliną dającą nam pyszne owoce. Przy wybieraniu winogrona do ogrodu musimy pamiętać o kilku zasadach.

Oranżerie ogrodowe

Oranżerie ogrodowe, ogrody zimowe, pomarańczarnie – określenia, po których przychodzą na myśl angielskie wiejskie posiadłości sprzed kilku wieków. Oranżerie kojarzą się z luksusem i dużymi posiadłościami na przedmieściach. Czy oranżerie rzeczywiście są elementem dostępnym tylko dla tych, którzy mają duży ogród?

Ogrodzenie z gabionów – galeria

Gabion – sposób na wykorzystanie kamieni w ogrodzie. Obecnie z gabionów tworzy się wiele elementów dekoracyjnych – od mebli ogrodowych, poprzez schody, kończąc na ogrodzeniach. Gabiony nie tylko estetycznie wyglądają, lecz także pełnią inne funkcje.

Meble ogrodowe

Meble ogrodowe to wygoda i funkcjonalność. W zależności od tego, jaki model mebli ogrodowych wybierzemy, możemy stworzyć miejsce idealne na grilla lub taras do relaksu. Przed kupnem zastanówmy się jaką rolę mają spełniać nasze meble ogrodowe.

Domki na narzędzia ogrodowe

Domki na narzędzia ogrodowe to idealne rozwiązanie dla tych, którzy posiadają dużo narzędzi, maszyn czy mebli. W domku na narzędzia możemy schować wszystko, co jest potrzebne do pracy w ogrodzie. Na rynku istnieje wiele różnych domków na narzędzia, dlatego na pewno znajdziemy domek pasujący do naszego ogrodu.

Eszeweria – kamienna róża

Eszeweria inaczej kamienna róża to kwiat z rodziny gruboszowatych. Liście wszystkich gatunków eszewerii układają się w rozetę nadając jej tym samym piękny kształt. Eszeweria to roślina, którą równie mocno docenią ludzie zapominalscy, jak i zapracowani.

Jak kupować rośliny doniczkowe?

Kupno rośliny doniczkowej to pierwszy krok jaki podejmujemy w kierunku uprawy zielonych dekoracji w naszym mieszkaniu czy biurze. To czy będzie on właściwy może zadecydować o powodzeniu naszego przedsięwzięcia, może też zniechęcić nas do hodowli roślin doniczkowych w ogóle. Ważne jest więc byśmy nie kupowali roślin doniczkowych przypadkiem i nie kierowali się wyłącznie ich estetyką.

Wysokie rośliny okrywowe

Do wysokich roślin okrywowych należą przede wszystkim krzewy. Mogą stać się schronieniem i stołówką dla ptaków, np. irgi. Sadząc wysokie rośliny okrywowe musimy pamiętać, że ze względów kompozycyjnych nie będą się najlepiej prezentowały pod dużymi drzewami. Świetnie natomiast sprawdzą się jako naturalne odgrodzenie części ogrodu spełniających różne funkcje np. części warzywnej od kwiatowej. Jeśli mamy do obsadzenia stok, najniższe rośliny powinny znaleźć się u jego podnóża, średnie nieco wyżej a najwyższe na jego szczycie.

REKLAMA