Amarylis (Hippeastrum)
REKLAMA
Amarylis – pielęgnacja na wiosnę i w lecie
REKLAMA
Hippeastrum rozwija się z cebuli. W pełni rozwinięte cebule przesadzamy co trzy lata, najlepiej wiosną. Do tego celu używamy żyznego podłoża. Na dno doniczki warto wsypać grubą warstwę skorupek lub kamyków, które zapewniają dobry drenaż. Cebulę hippeastrum umieszczamy w ziemi w taki sposób, aby jej górna połowa była odkryta. Tak przygotowane sadzonki ustawiamy w przewiewnym, jasnym miejscu. Kiedy pojawią się wierzchołki łodyg kwiatowych, rośliny przenosimy w miejsce, gdzie przez parę godzin dziennie będzie miała dostęp do światła słonecznego. W okresie wzrostu amarylis wymaga temperatury sięgającej ok. 180C.
Zobacz także: Eszeweria (Echeveria)
Pielęgnacja amarylisa jesienią i w zimie
Jesienią ograniczamy podlewanie i całkowicie przestajemy nawozić hippeastrum. Liście, które więdną usuwamy dopiero wtedy, gdy całkiem wyschną. Cebule przenosimy w jasne, chłodne, zabezpieczone przed mrozami miejsce.
Rozmnażanie hippeastrum
Amarylis rozmnaża się poprzez cebule przybyszowe, które możemy uzyskać wiosną – oddzielamy je od cebuli matecznej. Młode cebule sadzimy pojedynczo do doniczek. Podłoże powinno być lekkie i piaszczyste. Nowe rośliny zakwitną dopiero po dwóch, trzech latach.
Zobacz także: Echinopsis (Echinopsis)
Hipeastrum rozmnaża się także z nasion. Nasiona wysiewamy do podłoża sporządzonego z ziemi i piasku i przykrywamy je cienką warstwą ziemi. Na pojemnik nakładamy folię i przenosimy do ciemnego pomieszczenia. Optymalna temperatura do kiełkowania amarylisa to 210C. Kiedy siewki osiągną odpowiedni wzrost, przesadzamy je do oddzielnych doniczek.
Jeżeli roślina nie kwitnie prawdopodobnie brakuje jej składników odżywczych, nawozu lub światła.
REKLAMA
REKLAMA