Monstera dziurawa (Montera deliciosa)
REKLAMA
REKLAMA
Pielęgnacja monstery dziurawej na wiosnę i w lecie
REKLAMA
Monsterę przesadza się co roku, w marcu lub kwietniu. Podłoże, do którego jest przenoszona roślina, powinno być żyzne i zawierać sporo torfu. Na dnie doniczki warto ułożyć warstwę drenażową składającą się z glinianych skorup. W przypadku starszych roślin możemy wymienić jedynie wierzchnią warstwę ziemi, około 3 cm. Latem należy obficie podlewać monsterę dziurawą. Roślina ta lubi dużą wilgotność powietrza, dlatego należy ją co parę dni spryskiwać, a co 3–4 tygodnie nawozić. Monstera dziurawa nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego.
Zobacz także: Jak pielęgnować dracenę?
Pielęgnacja monstery dziurawej jesienią i zimą
Od listopada do maja należy ograniczyć podlewanie i pozwolić podłożu dobrze wyschnąć między jednym a drugim zabiegiem. Raz na tydzień monstera powinna być zraszana. Także zimą powinna stać w miejscu jasnym, ale nie nasłonecznionym. Optymalna temperatura, w której roślina powinna przejść okres spoczynku wynosi 150C.
Zobacz także: Kaktusy – uprawa i pielęgnacja
Rozmnażanie monstery dziurawej
Wiosną tuż pod nasada liści oddziela się sadzonki boczne i wierzchołkowe. Najlepiej by każda sadzonka posiadała liść i korzenie powietrzne. Miejsce przecięcia posypujemy siarką i pozostawiamy do przeschnięcia. Następnie sadzonki monstery umieszczamy w podłożu, a doniczki nakrywamy plastikowym workiem. Optymalna temperatura do prawidłowego rozwoju sadzonek waha się w granicach 240C–270C. Po 4 do 6 tygodni powinniśmy uzyskać nowe okazy monstery.
Żółte liście wskazują na zbyt obfite podlewanie. Szczególnie zimą trzeba uważać by nie przelać monstery dziurawej.
Brązowe plamy lub brzegi liści oznaczają, że monstera dziurawa stoi w zbyt chłodnym miejscu.
REKLAMA
REKLAMA